Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πυρκαγιές στην Αττική 2009


Evan

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 45
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συνάδελφε ss_sk βρίσκω ενδιαφέρουσες τις απόψεις σου και συμφωνώ απόλυτα σου . Πράγματι στην Ελλάδα δεν υπάρχει περιφερειακή ανάπτυξη και αποκέντρωση αλλά ενισχύεται συνεχώς ένα κράτος των Αθηνών όπου το μόνο που γίνεται είναι να συγκεντρώνει όλο το δυναμικό της χώρας σε αυτό αφού το μερίδιο του λέοντος από τα έργα γίνονται εκεί και όλες οι ευκαιρίες ξεκινούν από εκει.Ο κάθε νέος νιώθει ότι τον μέλλον του είναι συνυφασμένο με την παρουσία του κυρίως στα μεγάλα αστικά κέντρα και κυρίως στην Αθήνα (έτσι τον μάθανε)Δεν έχω αμφιβολία ότι οι καλοκαιρινές πυρκαγιές στο λεκανοπέδιο κάθε χρόνο προέρχονται από την ανυπαρξία σχεδίου της πολιτείας για περιφερειακή ανάπτυξη. Επιστέφω στην Αθήνα σε περιοχές που γνώριζα πριν από 20 χρόνια και δεν μπορώ να τις αναγνωρίσω από την δόμηση τους (κάποτε και αυτές είχαν καεί) Δεν θέλω να μιλώ για πολιτεία έτσι απρόσωπα , αλλά μιλώ για του συμπατριώτες μου και την στενομυαλιά που του διακατέχει σε πολλά θέματα όπως το να επιλέγουν σε ποσοστό 80 % δυο μεγάλα κόμματα παρόλο που τα αναθεματίζουν σε επίσης μεγάλο ποσοστό (80% είναι και το ποσοστό Ολυμπιακών – παναθηναικών!!!!!!) , ή την τάση του νεοέλληνα κυρίως για ευζωία και καλοπέραση χωρίς προσπάθεια και αγώνα και επίσης χωρίς ιδανικά. Πόσο πραγματικά διαφορετική θα ήταν η Ελλάδα αν το μεγαλύτερο ποσοστό του επιστημονικού δυναμικού της χώρας μας ήταν στην περιφέρεια και βοηθούσαν στην ανάπτυξή της και όχι συγκεντρωμένοι στα κέντρα Γνωρίζω συμφοιτητές μου από το ΕΜΠ που ήρθαν από την επαρχία και τώρα έχουν εγκατασταθεί στην Αθήνα και πολλοί από αυτούς έχουν εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που δίνει η Αθήνα και έχουν αυξήσει κατά πολύ τις καταθέσεις τους. Ενώ αντίθετα με την εργασία τους θα μπορούσαν να βοηθήσουν την ανάπτυξη της περιοχή τους ειδικά αν είναι και υποβαθμισμένη Εγώ εγκατέλειψα την Αθήνα για να έρθω στην υποβαθμισμένη τότε πατρίδα της μητέρας μου βλέποντας πόσο πίσω ζούσαν οι κάτοικοί της (υπήρχαν χωριά που δεν είχαν ηλεκτρικό ρεύμα μέχρι και πριν λίγα χρόνια) και νομίζω έβαλα ένα μικρό λιθαράκι να κινηθεί κάτι (ακόμα η διαφορά με το κράτος των Αθηνών είναι ιλιγγιώδη) Δεν ξέρω αν ποτέ αλλάξουν στην Ελλάδα κάποια πράγματα ,όμως όσο θα ρίχνουμε το ανάθεμα στους πολιτικούς μας χωρίς να βλέπουμε τον καθρέπτη μας ή να είμαστε παναθηναικοί ή ολυμπιακοί αγνοώντας την ομάδα της περιοχή μας ή την μικρή ομάδα και να αναρωτιόμαστε γιατί το παιχνίδι είναι στημένο τόσο δεν θα υπάρχει ελπίδα για διέξοδο.

Link to comment
Share on other sites

το οποίο ειναι κάθε φορα το "εκ των προτέρων" της επόμενης (που θα συμβει σίγουρα)

 

(...και το αεναο ταξίδι στη χωρα που ανθει φαιδρα πορτοκαλέα συνεχίζεται ατερμονα...)

Link to comment
Share on other sites

Το νέο ΡΣ που θέλει να προωθήσει ο Σουφλιάς για την Αθήνα περιγράφει μία μητρόπολη(!) που φτάνει μέχρι την Χαλκίδα (σε ευρωπαϊκά, λέει, πρότυπα). Δε θα υποστηρίξω ότι αυτός ευθύνεται για ό,τι έγινε (ούτε καν ως ηθικός αυτουργός). Αλλά θεωρώ πολύ στιβαρό το σενάριο (και υπάρχουν πολλά, έτσι?) ''τυχοδιώκτες'' να προέβησαν σε ενέργειες που ελπίζουν να τις εκμεταλλευτούν μακροπρόθεσμα.

 

Και ως απάντηση στον avgoust: δε νομίζω να υπάρχει για κάποιους συνειδησιακό θέμα για το αν θα ισοπεδώσουν χιλιάδες στρέμματα παρθένου δάσους προκειμένου να τσεπώσουν κάποια τετραγωνικά που θα βγάλουν όμως μπόλικες μαιζονετούλες. Ούτε αν η φωτιά καταστρέψει μεροκαματιάρηδες και φτωχαδάκια (μωρέ και βολεμένοι να καιγόντουσαν πάλι δε θα είχαν πρόβλημα). Και όσο για το ''νόμιμον'' μας μάθανε κάποιοι τώρα τελευταία νέα κόλπα. Αναφορικά με τα αυθαίρετα και πόσα ρίχνουν εκεί: φίλος Π.Μ. εργάστηκε ως εργοδηγός σε συγκρότημα τριών ιδιόκτητων κατοικιών ασύλληπτου προϋπολογισμού που όμως είχε άδεια για μια απλή αποθήκη (δεν επιτρέπεται τίποτα άλλο). Όχι ότι είναι χαζοί - σίγουρα σε κανένα δείπνο με πολιτικούς θα τους διαβεβαίωσαν ότι σε πέντε, δέκα, δεκαπέντε χρόνια η περιοχή θα μπει στο σχέδιο πόλης (ούτως ή άλλως όποιο κόμμα και να είναι στην εξουσία ένα και το αυτό).

 

Εκτός αν νομίζετε ότι με τύπους σαν το Σουφλιά υπάρχει δάσος (νόμιμο και με βούλα) που να'ναι ασφαλές!

Link to comment
Share on other sites

Ως κατοικος της περιοχης της Νεας Μακρης και ενεργος σε ολη την φετινη ιστορια (αλλα και παλαιοτερα) απλα θα διαφωνησω με την γενικευση που εκφραστηκε νωριτερα που μεσες ακρες λεει "καλα να παθουν"..

 

Απο τις καμμενες περιοχες, οι "πλουσιοι" που επηρεαστηκαν αμεσα ειναι λιγοστοι.. Γιατι ουτε στο Κατω Σουλι ειναι πλουσιοι, ουτε στο Γραμματικο, ουτε στο Μαραθωνα ουτε ουτε ουτε..

 

Προσωπικα παντως, αφηνοντας λιγο πισω το συγκεκριμενο θεμα, περιμενω την ημερα που οοολοι αυτοι οι κυριοι δασαρχες θα τιμωρηθουν.. Ειναι οι μεγαλυτεροι εχθροι των δασων της χωρας.. Ειναι οι κατεξοχην υπευθυνοι σε ο,τι εχει να κανει με τα εργα υποδομης και προληψης..

 

Αλλα δυστυχως εχουν μαθει και αυτοι μονο στο καλο λαδι για να κανουν την παπαρα τους στη σαλατουλα..

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον pk10gr και θέλω να προσθέσω μερικά πράγματα. Η τοπική αυτοδιοίκηση έχει πάρει χρήματα για πυροπροστασία και έργα προληπτικής πυρασφάλειας, όπως καθαρισμός χωραφιών, δρόμων, ακόμα και δημιουργία αντιπυρικών ζωνών. Οι ίδιοι οι κάτοικοι επίσης -μερικοί το είχαν κάνει- θα έπρεπε όταν το σπίτι τους είναι γύρω από πεύκα ή ξερόχορτα μέσα στο δάσος να φροντίσουν (ίσως και σε συνεργασία με άλλους γείτονες και την τοπική αρχή) να έχουν έστω καθαρό το χώρο γύρω τους. Τώρα, η πυροσβεστική υπηρεσία, έστω και με κακό συντονισμό μερικές φορές, δεν νομίζω οτι μπορούσε να κάνει πολλά περισσότερα όταν η φωτιά ξέφυγε. Ούτε τα πυροσβεστικά οχήματα από τους σταθμούς του Πειραιά, του Αιγάλεω, της Νίκαιας, της Ν. Ιωνίας, της Λαμίας κλπ μπορούσαν να ξέρουν την περιοχή ή τους δρόμους στενό στενό. Αυτά είναι για τους αδαής και τους δημοσιογραφίσκους. Εκτιμώ ότι η Πυροσβεστική σε πολλές περιπτώσεις παρέταξε δυνάμεις σε κεντρικούς κόμβους, κάποιες φορές κατάφερε να περιορίσει το μέτωπο κάποιες άλλες όχι. Η πρόληψη είναι το παν. Όταν καίγονται βουνά σε τέτοια έκταση και οικιστικές περιοχές μέσα σε αυτά διάσπαρτες εδώ και εκεί, τι να σου κάνει η πυροσβεστική. Όταν στο Ντράφι, Παλλήνη και Πικέρμι μόνο, το βράδυ του Σαββάτου κινδύνευαν 400 σπίτια και η πυροσβεστική είχε 150 οχήματα για όλο το μέτωπο από Βαρνάβα, Γραμματικό, Σταμάτα, Ροδόπολη, Ανθούσα, Αγ. Στέφανο, Σούλι και πόσες άλλες περιοχές, συν τους ορεινούς όγκους τι μπορούσε να κάνει ? Ποιος συντονισμός ?

Το θέμα είναι η πρόληψη πριν. Αν από τους 10 δήμους στην ευρύτερη περιοχή, 1 ή 2 δεν έχουν λάβει μέτρα, την πληρώνουν όλοι μετά. Τεσπά, τεράστιο θέμα, αναμφίβολη η ανοργανωσιά και η ασυνεννοησία του κεντρικού συντονιστικού αλλά ποιες είναι άραγε και οι ευθύνες της τοπικής αυτοδιοίκησης, των Δήμων, των Κοινοτήτων και όλων αυτών που κατηγορούν για ..."καθυστέρηση" μόνο τη πυροσβεστική ???

Link to comment
Share on other sites

. Ούτε τα πυροσβεστικά οχήματα από τους σταθμούς του Πειραιά, του Αιγάλεω, της Νίκαιας, της Ν. Ιωνίας, της Λαμίας κλπ μπορούσαν να ξέρουν την περιοχή ή τους δρόμους στενό στενό. Αυτά είναι για τους αδαής και τους δημοσιογραφίσκους. Ε

Ρε george στο 2009 είμαστε τι λες τώρα; Σε όλες τις χώρες τις Ευρώπης ο συντόνισμός γίνεται με βάση τους δορυφόρους. Πόσο δύσκολο να χαρτογραφηθούν οι περιοχές αυτές με τους δρόμους τους (αν δεν είναι ήδη). Μία λέξη με τρία γράμματα GPS

 

@Rigid αυτός που λες ξέρει από φωτιές έχει εμπειρία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.