Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δίλημα: Topcon 3105N ή Leica flexline TS06


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι!

Στον άμεσα ενδιαφερόμενο συνάδελφο, τα είπα και σε πμ.

Για όσους άλλος τυχόν ενδιαφερθούν, να προσθέσω στα όσα είπατε την απίστευτη ικανότητα του Leica να παίρνει σημάδια μέσα σε φυλλωσιές, δέντρα κλπ. καθώς και την ανωτερότητα των μπαταριών του (~900 σημεία η κάθε μπαταρία). Τα παραπάνω τα αναφέρω με βάση δική μου εμπειρία ( είμαι κάτοχος του tcr805power) σε σχέση με το 3105 που έχω δουλέψει. Η τιμή του ήταν 7500 + ΦΠΑ και η διευκόλυνση που μου έκαναν ήταν να πληρώσω αντί για μετρητοίς ,με επιταγή πληρωτέα σε 2 μήνες από την στιγμή που το πήρα με μόνο μια μικρή προκαταβολή ( προφανώς είχει η Μετρικα αέρα μέχρι την στιγμή που θα δίναν τα λεφτά στην Leica ? ). Γνωρίζω πως κάνουν ( ή κάναν μέχρι πρότεινος) και συναλλαγματικές αλλά έτσι ανέβαινε η τιμή σχεδόν 1000 ευρώ.

Το μόνο μειονέκτημα που εντοπίζω εγώ είναι το Reflectoless της Leica με μέγιστη απόσταση μέτρησης τα 150-170 μέτρα στην power έκδοση η οποία δίνει θεωρητικά 400 μ.

Μην παρεξηγούμαι πάντως, και το Topcon είναι ιδιαίτερα αξιόλογο! Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αυτό που δεν έχω ακόμα κατασταλάξει είναι, αν όντως η διαφορά ποιότητας μεταξύ των εταιρειών είναι τόση, ώστε σε μοντέλα παρόμοιων χαρακτηριστικών να δικαιολογείτε μια διαφορά περίπου 2000. Αυτό θα μπορούσε να το απαντήσει κάποιος με αρκετή εμπειρία και στις 2 εταιρείες. Επίσης θα ήθελα να μου πει κάποιος που ήδη έχει το 3105Ν της Topcon αν έχει παρόμοια προβλήματα με αυτά που ανέφερα στο αρχικό post ώστε να δω αν είναι μεμονωμένη περίπτωση ή πρόβλημα στην σειρά. Τέλος να πω ότι μου κάνει μεγάλη εντύπωση που η Leica δίνει 1 χρόνο εγγύηση ενώ η Topcon δίνει 2 για τα ηλεκτρονικά και 5 για τα οπτικομηχανικα.

Link to comment
Share on other sites

έχοντας δουλέψει για κάποιους μήνες το 3105Ν θεωρώ ότι είναι σίγουρα γρηγορότερο από το pentax που τώρα έχω (κυρίως ανάμεσα από φυλλωσιές). Και το πρόβλημα που αναφέρεις δεν το συνάντησα.

 

καλή επιλογή εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε cendroid εξακρίβωσε το σίγουρα αυτό με την εγγύηση, γιατί ενω όταν αγόρασα το όργανο εχω την εντύπωση πως μου είχαν πει 1 χρόνο εγγύηση και το πρώτο service δωρεάν, τώρα που το πήγα για έλεγχο, μου είπαν πως έχω εγγύση 3 χρόνια! Τι να πω..

Επί τη ευκαιρία υπόψην πως ο τύπικος έλεγχος που μου κάναν στοίχισε 200 ευρώ. Δεν ξέρω αν υπάρχει ουσιαστική διαφορά με τους αντίστοιχους της αντιπροσωπείας της Topcon.

Link to comment
Share on other sites

Ως κάτοχος GeoMax, θα σου έλεγα να ρίξεις και μια ματιά σε αυτό...

Στο προτείνω μια που την ψάχνεις για Leica. Θα γλιτώσεις και 1-2 χιλιάρικα!

Πάντως και τα δύο μοντέλα που έχεις δει είναι αξιόλογα.

Link to comment
Share on other sites

Ως κάτοχος GeoMax, θα σου έλεγα να ρίξεις και μια ματιά σε αυτό...

Στο προτείνω μια που την ψάχνεις για Leica. Θα γλιτώσεις και 1-2 χιλιάρικα!

Πάντως και τα δύο μοντέλα που έχεις δει είναι αξιόλογα.

 

Είναι στον ίδιο όμιλο εταιρειών, αλλά από τεχνογνωσία συμβαδίζουν?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, εγώ έχω ένα TS06 της Leica FlexLine και επειδή το έψαξα πριν το αγοράσω θα σου πω ότι δεν έχουν καμία σχέση. Ναι μεν, ανήκουν στον ίδιο όμιλο αλλά είναι διαφορετικά όργανα.

Τα GEOMAX ούτε ατέρμονη έχουν, ούτε μπαταρίες λιθίου (μεγάλη διάρκεια).

Εξαρτάται ακόμη και από την τεχνική υποστήριξη που προσφέρει ο καθένας.

Δες και αυτό πριν αγοράσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Φίλε μου,

με κλειστά μάτια το Leica, δε θα το μετανιώσεις. εγώ πήρα το ts02. η ατέρμονη κίνηση και η σκανδάλη σου δίνουν μεγάλη ταχύτητα, καθώς και το πολύ δυνατό και γρήγορο αποστασιόμετρο.

 

επίσης έχει καλύτερους φακούς η Leica, νομίζω τους καλύτερους και μετά είναι η Nikon

τα Topcon δεν τα έχω δουλέψει ο ίδιος, δεν τα συμπαθώ πολύ βέβαια.

 

πάντως αν πάρεις μια φορά Leica μετά δύσκολα αλλάζεις

αξίζει τα λεφτά του, θα σου πάει πολλά χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι εγώ είμαι κάτοχος του Topcon GPT-3005N εδώ και 2 χρόνια και δεν μου έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα, έχει φάει βροχή,υγρασία,σκόνη, ότι θες.

 

η ταχύτητα του είναι αρκετά ικανοποιητική ακόμα και σε αρκετά δύσκολα σημεία, με ή και χωρίς πρίσμα (non-prism), βέβαια όχι όπως ενός Leica, αλλά θα δεις διαφορά μόνο αν χρησιμοποιείς από 2 και πάνω στοχοφόρους.

Όσο για την ατέρμονη κίνηση του Leica , όταν θα το μάθεις το Topcon η διαφορά είναι αμελητέα.

 

ένα σοβαρό μειονέκτημα του Topcon είναι η αυτονομία των μπαταριών άστα να πάνε, ενώ στην αρχή έπερνα 400 σημεία με κάθε μπαταρία τώρα πέρνω 400 και με τις δύο.

από τι είδα όμως η σειρά 700 έχει διαφορετικού τύπου μπαταρίες.

 

ρίξε πάντως και καμία ματιά στα Sokkia έχουν πάρα μα πάρα πολύ καλό και λειτουργικό menu, ειδικά στις χαράξεις κάνουν παπάδες, είναι όμως λίγο αργά.

Link to comment
Share on other sites

ρίξε πάντως και καμία ματιά στα Sokkia έχουν πάρα μα πάρα πολύ καλό και λειτουργικό menu, ειδικά στις χαράξεις κάνουν παπάδες, είναι όμως λίγο αργά.

 

Τι εννοείς αργά; Έχουν το πιο γρήγορο EDM από όλα τα total station που έχω δουλέψει και είναι σίγουρα πιο γρήγορα από τα Topcon. Ειδικά, στο reflectorless είναι μεγάλη η διαφορά στην ταχύτητα και την ακρίβεια σε σχέση με Topcon ακόμα και με Leica.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.