Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποτελεσματικότερο σύστημα τοπικής εφαρμογής


tsianakasnik

Recommended Posts

όποιος παρακολουθεί το θέμα σίγουρα θα αναζήτησε πληροφορίες για τα υλικά κατηγορίας F αλλά τα χειρότερα τα είδα στο (58557 Φ.701.6/26-11-2009) όπου η ΠΥ δέχεται τις πιστοποιήσεις που καταθέτει η εταιρία που εμπορεύεται το Κ_Sol ως αποδεκτό υλικό αλλά!!!!!!! στην παράγραφο "8.Η παρούσα δεν αποτελεί πιστοποίηση ή έγκριση διάθεσης στην αγορά"!!!!!!!!!

Παραλογισμός! Ασφαλώς.

Στη δε (61047 Φ.701.6/27-11-2009) το συγκεκριμένο υλικό δεν συμμορφώνεται με την NFPA 17-A.

Για το Bonpet εξίσου μυστήρια η υπόθεση της χημικής του σύστασης... όπου πρώτα κυκλοφόρησε και μετά εγκρίθηκε και ξανα εγκρίθηκε (νομίζω αναφέρθηκε και άλλος συναδελφος νωρίτερα) αλλά αξιοσημείωτο οτι πετυχαίνει 25F στα 2λίτρα!

Νομίζω πως θα συμφωνήσω με την άποψη που λέει οτι εφόσων πρόκειται για νέα εγκατάσταση πρέπει να προτείνεται η λύση τοπικόυ συστήματος κατηγορίας F, βέβαια περιμένω να δώ την εξέλιξη της λιανικής τιμής των υλικών καθώς σήμερα η Bonpet πουλάει τον κούκο αηδόνι και μέσα απο κλειστό δίκτυο (αν ήξερε ο εισαγωγέας πως κινούνται στην αγορά οι τοπικοί αντιπρόσωποι θα το ξανασκεφτόταν:| ) αλλά και η εγκατάσταση των wet chem με ευτηκτους (που θεωρώ πιο σωστή σε σχέση με τα σπριγλερς) είτε με πυρανίχνευση (που θεωρώ πιο ολοκληρωμένη και με μεγαλύτερη διάρκεια ζωής λύση) είναι πάλι ακριβότερες απο την σίγουρη απάτη (με την ανοχή της ΠΥ)της ξηράς Κ. με βουλωμένα σπριγκλερς.

Ερώτηση: οι εύτηκτοι θέλουν αντικατάσταση κάθε χρόνο;

ΥΓ Καμία αναφορά δεν εχω δει σχετικάμε το απαράδεκτο του να μην συντηρούνται οι πυροσβεστήρες ΞΚ στα τοπικής εφαρμογης.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συνάδελφοι εύχομαι καλή χρονιά σε όλους.

 

Ακριβώς ένα χρόνο μετά, είμαι υποχρεωμένος να συνεχίσω την παρούσα συζήτηση, γιατί με αναγκάζει μια πολύ σημαντική εξέλιξη.

 

Φοβάμαι για επικείμενη απόσυρση συστημάτων τοπικής εφαρμογής, των οποίων Συνάδελφοι έχουν ήδη υπογράψει τις μελέτες και αυτά έχουν εγκατασταθεί από τον Αύγουστο 2009 μέχρι την 17 Ιανουαρίου 2011 (ημερομηνία έκδοσης του εγγράφου που παρουσιάζω σήμερα).

 

Αυτό προκύπτει από σχετικό έγγραφο με αριθ. Πρωτ. ΑΤ/κμ-087/17-01-2011 του Φορέα Πιστοποίησης ΕΒΕΤΑΜ, με θέμα την απόσυρση του πιστοποιητικού για την κυκλοφορία του φορητού πυροσβεστήρα 2 lit με χημικό διάλυμα BONPET, που έχει προδιαγραφεί από πολλούς Συναδέλφους στις μελέτες τους.

 

Γνωρίζουμε και έχει τονισθεί προηγούμενα στην παρούσα συζήτησή μας, ότι στην υπ.αριθ. πρωτ. 41449 Φ.701.6 /17-8-2009 Εγκύκλιο Διαταγή του ΑΠΣ-Παράγραφος 2, αναφέρεται:

….εγκρίνεται η χρήση του χημικού διαλύματος BONPET σε μόνιμα συστήματα μαγειρείων, κατ' επέκταση της έγκρισης του φορητού πυροσβεστήρα 2 Lit.

 

‘Ισως η σημερινή απόσυρση του φορητού πυροσβεστήρα BONPET 2 lit από την αγορά, να συνεπάγεται στην συνέχεια και την απόσυρση των συστημάτων τοπικής εφαρμογής με υγρό BONPET.

 

Παρεπιπτόντως, ας ανατρέξουμε και πάλι στο παρελθόν της παρούσας συζήτησης (ακριβώς ένα χρόνο πριν) και συγκεκριμένα στην εύλογη απορία του συναδέλφου Γιώργου Β, όταν παρουσιάστηκε έγγραφο του Γενικού Χημείου του Κράτους που αποδεικνύει ότι το χημικό υγρό BONPET είναι ακατάλληλο για μόνιμα συστήματα τοπικής εφαρμογής, λόγω της διαβρωτικότητάς του και για τον λόγο αυτόν, δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιείται σε μόνιμα συστήματα τοπικής εφαρμογής.

 

Αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει κάτι περισσότερο, ας το καταθέσει να ενημερωθούμε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πω, ότι η απόφαση της ΕΒΕΤΑΜ για απόσυρση ενός προϊόντος με βάση τις πληροφορίες για παρατηρηθείσα αστοχία του κλείστρου, δεν μου φαίνεται ικανοποιητικά αιτιολογημένη.

Γνωρίζει κανείς τα γεγονότα; Τι και πώς έσπασε; Τι έφταιγε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους και όλες!

Συνάδελφοι, οι αστοχίες που αναφέρει το έγγραφο της ΕΒΕΤΑΜ ΑΕ, είχαν να κάνουν σε ασυμβατότητα του υγρού BONPET με το υλικό του κλείστρου. (το υγρό BONPET περιέχει αμμωνία, μπορείτε να τη μυρίσετε κιόλας, η οποία διαβρώνει το κλείστρο).

Αντίστοιχα, το ίδιο μπορεί να συμβαίνει και στα μόνιμα συστήματα BONPET για τα οποία δεν έχει λόγο η ΕΒΕΤΑΜ και γι αυτό δεν τα αναφέρει. Επομένως, κατά τη γνώμη μου υπάρχει και επιφύλαξη στη χρήση του υγρού BONPET στα συστήματα Τοπικής Εφαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πρέπει να δώσω συγχαρητήρια και στους δύο Συναδέλφους μας για την ορθολογιστική τους τοποθέτηση.

Φαίνεται ότι οι εξελίξεις είναι ραγδαίες και από το σημερινό έγγραφο του Βereau Veritas προς το Υπουργείο Οικονομίας Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας – Γ.Γ. Βιομηχανίας, με θέμα : Αστοχία Πυροσβεστήρων

που αναφέρει στο κείμενό του:

«Αξιότιμοι κύριοι,

Σας γνωστοποιούμε ότι το τελευταίο χρονικό διάστημα στις επιθεωρήσεις μας σε Αναγνωρισμένες Εταιρείες μας παρατηρούνται αστοχίες πυροσβεστήρων κατηγορίας F διαφόρων κατασκευαστών (FORMULA, MOBIAK και BONPET).

Φαίνεται ότι υπάρχει συστηματικό σφάλμα (σας παραπέμπουμε στα αντίστοιχα σχετικά) το οποίο μάλλον οφείλεται σε έλλειψη συμβατότητας υλικών. Ευτυχώς μέχρι σήμερα δεν υπάρχουν θύματα.

Κάποιο από τους πυροσβεστήρες που αστόχησαν (τόσο φορητοί όσο και τοπικής εφαρμογής) βρίσκονται στα γραφεία μας και είναι στη διάθεσή σας.»

 

Η συνέχεια επί της "οθόνης"....

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι Συναδελφοι Μηχανικοι,

 

Επεσε στην αντιληψη μου το τελευταιο διαστημα Επιστολη του φορεα BV (κας Τσαντζάλου Β.) περι αστοχιας Πυροσβεστηρων Κατηγοριας F διαφορων Κατασκευαστων (Formula, MOBIAK και BONPET) στην οποια αναφερεται οτι η εν λογω αστοχια μαλλον οφειλεται στην Ελλειψη Συμβατοτητας Υλικων τα οποια χρησιμοποιουνται για την κατασκευη των συγκεκριμενων πυροσβεστηρων.

 

Θελω να σας γνωστοποιησω οτι 3 χρονια τωρα, ασχολουμαι με Αδειες Πυρασφαλειας και Μελετες-Εγκαταστασεις σε Επαγγελματικα Μαγειρεια. Εως και την σημερινη ημερα εχω ολοκληρωσει τουλαχιστον 50 τον αριθμο Μελετες-Εγκαταστασεις Αυτοματων-Μονιμων Συστηματων Κατασβεσης Μαγειερειων τυπου F. Τα συστηματα τα οποια προδιαγραφω σε καθε μελετη ειναι τα Συστηματα (Α+Β) της εταιριας ΜΟΒΙΑΚ.Εκτος φυσικα της εκαστοτε μελετης αναλαμβανω παραλληλα την Επιβλεψη της Εγκαταστασης των εν λογω συστηματων. Με καθε συστημα, ως αναφερει ρητα η Νομοθεσια, προδιαγραφω και ενα Φορητο Πυροσβεστηρα τυπου F Κατασβεστικης Ικανοτητας 45F σε καθε Επαγγελματικο Μαγειρειο.

 

Εως και σημερα σας δηλωνω ανεπιφυλακτα οτι ουδεποτε εχω συναντησει το παραμικρο προβλημα ουτε στα προαναφερθεν συστηματα της ΜΟΒΙΑΚ ουτε στους Φορητους Πυροσβεστηρες τυπυ F της ιδιας εταιριας.

 

Απορω πραγματικα με την Επιστολη η οποια δημιοσευτηκε απο τον Φορεα BV και την κατα την γνωμη αστοχη αναφορα της εταιριας ΜΟΒΙΑΚ σε αυτη. Οπως ολοι γνωριζεται, απο τις 17 Ιανουαριου η ΕΒΕΤΑΜ απεσυρε το Πιστοποιητικο του 2Ltr Φορητου Πυροσβεστηρα BONPET λογω αστοχιας του κλειστρου σε συνδυασμο με το υλικο το οποιο χρησιμοποιει η εν λογω εταιρια. Οπως εμαθα τις προηγουμενες ημερες κατα την επικοινωνια μου με συναδελφους μηχανικους οι οποιοι προδιεγραφαν τους Πυροσβεστηρες της εταιριας ΒΟΝPET, το κατασβεστικο υλικο δεν ηταν συμβατο με το κλειστρο (οπως αλλωστε αναφερει και η επιστολη της ΕΒΕΤΑΜ) με συνεπεια να κοβεται-εκτοξευεται το Κλειστρο πραγμα ακρως επικινδυνο!!!

 

Ο φορεασ BV αναφερει στην επιστολη του ορθως την Αστοχια Πυροσβεστηρων τυπου F της εταιριας BONPET. Η ΕΒΕΤΑΜ ορθως, 3 ημερες (17 Ιανουαριου) πριν δημοσιευτει η επιστολη του φορεα BV, αποσυρει το προαναφερθεν πιστοποιητικο της Εταιριας BONPET για τον Φορητο 2ltr Πυροσβεστηρα. Η απορια μου ως Μελετητη-Εγκαταστατη ειναι η εξης:

 

Με ποια λογικη εμπλεκεται η εταιρια ΜΟΒΙΑΚ (αλλα και η εταιρια FORMULA) στην επιστολη του φορεα BV περι αστοχιας Πυροσβεστηρων τυπου F οταν οι εν λογω εταιριες χρησιμοποιουν διαφορετικο κατασβεστικο υλικο!!!

 

Δηλαδη, με λιγα λογια, πανε να μας τρελανουν ολους(!!)??? Η ΕΒΕΤΑΜ τονιζει οτι το κατασβεστικο υλικο της ΒΟΝPET δεν ειναι συμβατο με το κλειστρο των πυροσβεστηρων τυπου F ΒΟΝPET. Δεν αναφερει τιποτα για την ΜΟΒΙΑΚ και την FORMULA, και ορθως δεν αναφερει, διοτι δεν εχει σχεση το ενα κατασβεστικο (της ΜΟΒΙΑΚ και της FORMULA) με το αλλο (BONPET).

 

Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω την λογικη του Φορεα BV. Δηλαδη εαν δεν ειναι συβατο το υλικο του BONPET με καποιο κλειστρο πρεπει και το Κατασβεστικο υλικο της της ΜΟΒΙΑΚ και της FORMULA να μην ειναι συμβατα με κλειστρα? Θα μας τρελανουν???

 

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι εσφαλμενα εμπλεκεται η ΜΟΒΙΑΚ και η FORMULA σε αυτη την επιστολη ειτε απο αμελεια των υπευθυνων ειτε απο....

 

Κλεινοτας, θελω να σας δηλωσω οτι για τον λογο οτι νιωθω ευθυνη πρωτον απεναντι στους ιδιοκτητες εστιατοριων στα οποια προδιεγραψα-εγκατεστησα τα συστηματα της ΜΟΒΙΑΚ και δευτερον προς τους συναδελφους μου Μηχανικους θελω να σας δηλωσω οτι ουδεποτε τωρα 3 χρονια αντιμετωπισα οιοδηποτε προβλημα με τα συστηματα και τους πυροσβεστηρες της ΜΟΒΙΑΚ ενω παραλληλα θεωρω ΑΣΤΟΧΗ-ΕΣΦΑΛΜΕΝΗ την εμπλοκη της εταιριας ΜΟΒΙΑΚ (αλλα και της FORMULA) στην επιστολη.

 

Αλλα... στην Ελλαδα ειμαστε....

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι Συναδελφοι Μηχανικοι,

 

Επεσε στην αντιληψη μου το τελευταιο διαστημα Επιστολη του φορεα BV (κας Τσαντζάλου Β.) περι αστοχιας Πυροσβεστηρων Κατηγοριας F διαφορων Κατασκευαστων (Formula, MOBIAK και BONPET) στην οποια αναφερεται οτι η εν λογω αστοχια μαλλον οφειλεται στην Ελλειψη Συμβατοτητας Υλικων τα οποια χρησιμοποιουνται για την κατασκευη των συγκεκριμενων πυροσβεστηρων.

 

Θελω να σας γνωστοποιησω οτι 3 χρονια τωρα, ασχολουμαι με Αδειες Πυρασφαλειας και Μελετες-Εγκαταστασεις σε Επαγγελματικα Μαγειρεια. Εως και την σημερινη ημερα εχω ολοκληρωσει τουλαχιστον 50 τον αριθμο Μελετες-Εγκαταστασεις Αυτοματων-Μονιμων Συστηματων Κατασβεσης Μαγειερειων τυπου F. Τα συστηματα τα οποια προδιαγραφω σε καθε μελετη ειναι τα Συστηματα (Α+Β) της εταιριας ΜΟΒΙΑΚ.Εκτος φυσικα της εκαστοτε μελετης αναλαμβανω παραλληλα την Επιβλεψη της Εγκαταστασης των εν λογω συστηματων. Με καθε συστημα, ως αναφερει ρητα η Νομοθεσια, προδιαγραφω και ενα Φορητο Πυροσβεστηρα τυπου F Κατασβεστικης Ικανοτητας 45F σε καθε Επαγγελματικο Μαγειρειο.

 

Εως και σημερα σας δηλωνω ανεπιφυλακτα οτι ουδεποτε εχω συναντησει το παραμικρο προβλημα ουτε στα προαναφερθεν συστηματα της ΜΟΒΙΑΚ ουτε στους Φορητους Πυροσβεστηρες τυπυ F της ιδιας εταιριας.

 

Απορω πραγματικα με την Επιστολη η οποια δημιοσευτηκε απο τον Φορεα BV και την κατα την γνωμη αστοχη αναφορα της εταιριας ΜΟΒΙΑΚ σε αυτη. Οπως ολοι γνωριζεται, απο τις 17 Ιανουαριου η ΕΒΕΤΑΜ απεσυρε το Πιστοποιητικο του 2Ltr Φορητου Πυροσβεστηρα BONPET λογω αστοχιας του κλειστρου σε συνδυασμο με το υλικο το οποιο χρησιμοποιει η εν λογω εταιρια. Οπως εμαθα τις προηγουμενες ημερες κατα την επικοινωνια μου με συναδελφους μηχανικους οι οποιοι προδιεγραφαν τους Πυροσβεστηρες της εταιριας ΒΟΝPET, το κατασβεστικο υλικο δεν ηταν συμβατο με το κλειστρο (οπως αλλωστε αναφερει και η επιστολη της ΕΒΕΤΑΜ) με συνεπεια να κοβεται-εκτοξευεται το Κλειστρο πραγμα ακρως επικινδυνο!!!

 

Ο φορεασ BV αναφερει στην επιστολη του ορθως την Αστοχια Πυροσβεστηρων τυπου F της εταιριας BONPET. Η ΕΒΕΤΑΜ ορθως, 3 ημερες (17 Ιανουαριου) πριν δημοσιευτει η επιστολη του φορεα BV, αποσυρει το προαναφερθεν πιστοποιητικο της Εταιριας BONPET για τον Φορητο 2ltr Πυροσβεστηρα. Η απορια μου ως Μελετητη-Εγκαταστατη ειναι η εξης:

 

Με ποια λογικη εμπλεκεται η εταιρια ΜΟΒΙΑΚ (αλλα και η εταιρια FORMULA) στην επιστολη του φορεα BV περι αστοχιας Πυροσβεστηρων τυπου F οταν οι εν λογω εταιριες χρησιμοποιουν διαφορετικο κατασβεστικο υλικο!!!

 

Δηλαδη, με λιγα λογια, πανε να μας τρελανουν ολους(!!)??? Η ΕΒΕΤΑΜ τονιζει οτι το κατασβεστικο υλικο της ΒΟΝPET δεν ειναι συμβατο με το κλειστρο των πυροσβεστηρων τυπου F ΒΟΝPET. Δεν αναφερει τιποτα για την ΜΟΒΙΑΚ και την FORMULA, και ορθως δεν αναφερει, διοτι δεν εχει σχεση το ενα κατασβεστικο (της ΜΟΒΙΑΚ και της FORMULA) με το αλλο (BONPET).

 

Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω την λογικη του Φορεα BV. Δηλαδη εαν δεν ειναι συβατο το υλικο του BONPET με καποιο κλειστρο πρεπει και το Κατασβεστικο υλικο της της ΜΟΒΙΑΚ και της FORMULA να μην ειναι συμβατα με κλειστρα? Θα μας τρελανουν???

 

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι εσφαλμενα εμπλεκεται η ΜΟΒΙΑΚ και η FORMULA σε αυτη την επιστολη ειτε απο αμελεια των υπευθυνων ειτε απο....

 

Κλεινοτας, θελω να σας δηλωσω οτι για τον λογο οτι νιωθω ευθυνη πρωτον απεναντι στους ιδιοκτητες εστιατοριων στα οποια προδιεγραψα-εγκατεστησα τα συστηματα της ΜΟΒΙΑΚ και δευτερον προς τους συναδελφους μου Μηχανικους θελω να σας δηλωσω οτι ουδεποτε τωρα 3 χρονια αντιμετωπισα οιοδηποτε προβλημα με τα συστηματα και τους πυροσβεστηρες της ΜΟΒΙΑΚ ενω παραλληλα θεωρω ΑΣΤΟΧΗ-ΕΣΦΑΛΜΕΝΗ την εμπλοκη της εταιριας ΜΟΒΙΑΚ (αλλα και της FORMULA) στην επιστολη.

 

Αλλα... στην Ελλαδα ειμαστε....

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ εδώ και πολύ καιρό μελετώ και εγκαθιστώ τα συστήματα της ΜΟΒΙΑΚ, χωρίς ποτέ να παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα αστοχίας ή διάβρωσης. Τί να πώ..

Πιστεύω ότι σύντομα θα βρεθεί λύση..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Tsernobil, αρκετοί από εμάς έχουμε προδιαγράψει και εγκαταστήσει συστήματα τοπικής εφαρμογής της ΜΟΒΙΑΚ.

Όταν άρχισα να ενδιαφέρομαι για το αντικείμενο αυτό, πληροφορήθηκα καταρχήν, ότι η χρησιμοποιούμενη σύνθεση του κατασβεστικού υγρού της BONPET έχει χαρακτηριστεί από το ΓΧΚ ως χημικά επικίνδυνη. Έτσι ήταν το πρώτο που απέρριψα από την επιλογή μου ως υλικό για χρήση σε συστήματα Τ.Ε. ακόμη και για χρήση σε πυροσβεστήρα.

Ο προβληματισμός μου εμένα αυτή τη στιγμή, μετά και από τα έγγραφα που κυκλοφόρησαν από ΕΒΕΤΑΜ και BV, είναι εάν όλες οι εταιρείες που εμπορεύονται συστήματα τοπικής εφαρμογής και πυροσβεστήρες τύπου F, έχουν τηρήσει τις παραγράφους 4.ε και 9, της Εγκυκλίου Διαταγής του ΑΠΣ 61047Φ.701.6/27-11-2009, με θέμα: «Διευκρινήσεις για τα αυτόματα συστήματα κατάσβεσης τοπικής εφαρμογής και τους πυροσβεστήρες που εγκαθίστανται σε χώρους όπου γίνεται χρήση μαγειρικών λιπών και ελαίων».

 

Καλό είναι να δούμε πάλι τι λένε αυτές οι παράγραφοι:

 

“4.ε. Τα κατασβεστικά υλικά που χρησιμοποιούνται σε αυτόματα συστήματα κατάσβεσης τοπικής εφαρμογής, πρέπει να διαθέτουν χημική ανάλυση από το Γενικό Χημείο του Κράτους, που θα αναφέρει κατ’ ελάχιστον την πυκνότητα, το pH, το χρώμα και τη χημική σύνθεση του κατασβεστικού υλικού, ώστε να είναι δυνατή η ταυτοποίησή τους εάν απαιτηθεί, ενώ στις συντρέχουσες περιπτώσεις, πρέπει να αναφέρεται η επισήμανση του κατασβεστικού υλικού σε σχέση με την επικινδυνότητά του και να αναγράφεται στην ετικέτα της συσκευασίας.”

 

“9. Οι εμπορικοί αντιπρόσωποι – παραγωγοί- αιτούντες των υλικών που αναφέρονται στο Παράρτημα Α της παρούσας, παρακαλούνται για τις άμεσες ενέργειές τους προκειμένου να πραγματοποιηθεί χημική εξέταση δειγμάτων των εν λόγω υλικών από τις αρμόδιες Υπηρεσίες του Γενικού Χημείου του Κράτους, με μετέπειτα ενημέρωσή μας, αφού σε διαφορετική περίπτωση, η Υπηρεσία μας θα επανεξετάσει τους ήδη υποβληθέντες φακέλους.”

 

Από ότι γνωρίζω, για την χρησιμοποιούμενη σύνθεση του υλικού BONPET (και όχι την σύνθεση που υπάρχει στις αμπούλες BONPET) σε συστήματα τοπικής εφαρμογής και σε πυροσβεστήρες, δεν έχει γίνει η ενημέρωση του ΑΠΣ και απορώ πως δεν έχει ακόμη επανεξεταστεί ο υποβληθείς φάκελος …

 

Δεν γνωρίζω όμως και καλό θα ήταν αν κάποιος Συνάδελφος γνωρίζει, να μας πει εάν έχει τηρηθεί η διαδικασία αυτή από την FORMULA και την ΜΟΒΙΑΚ, για τα δικά τους κατασβεστικά υλικά. Εάν δεν έχει γίνει κάτι τέτοιο, τότε τα συστήματα τοπικής εφαρμογής των εταιρειών αυτών (όπως άλλωστε και της BONPET) μήπως πρέπει να ξηλωθούν γιατί έχουν παράνομα εγκατασταθεί και όλοι εμείς που έχουμε κάνει τέτοιες εγκαταστάσεις εμπιστευτήκαμε για άλλη μια φορά τον προμηθευτή μας;

 

Τέλος Συνάδελφε Tsernobil, όπως αναφέρει και ένας άλλος Συνάδελφος, έχεις εξετάσει ξηλώνοντας έστω μία εγκατάσταση που έχεις κάνει με σύστημα τοπικής εφαρμογής της ΜΟΒΙΑΚ, εάν υπάρχει εσωτερικό πρόβλημα όπως διαβρώσεις ή κάτι άλλο; ή η ανεπιφύλακτη δήλωσή σου για την μη ύπαρξη του παραμικρού προβλήματος των συστημάτων αυτών έχει γίνει μόνο με οπτικό εξωτερικό έλεγχο;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Συναδελφε,

 

Μου αρεσει παντα να μιλαω με επιχειρηματα και παραδειγματα.

 

Περυσι σε καποιο εστιατοριο στο οποιο ειχα Προδιαγραψει το Συστημα (Α) της εταιριας ΜΟΒΙΑΚ (αυτο με τα ευτηκτα) επιασε φωτια η φριτεζα. Το συστημα ειχε εγκατασταθει (υπο την επιβλεψη μου) τον Ιανουαριο του 2010. Το γεγονος της φωτιας στο εν λογω εστιατοριο εγινε τον Νοεμβριο του ιδιου ετους. Το συστημα ενεργοποιηθηκε αυτοματα σβηνοντας την φωτια. Οπως με ενημερωσε ο μαγειρας του εστιατοριου ο πινακας του συστηματος προειδοποιουσε ηχητικα και οπτικα για καποια δευτερολεπτα προτου το συστημα εκτοξευσει κατασβεστικο υλικο (αρα η χρονοκαθυστερηση του πινακα λειτουργησε κανονικα - μαλιστα την ειχα ρυθμισει στα 30 δευτερολεπτα). Ο μαγειρας επισης με ενημερωσε οτι το ρευμα διακοπηκε σε ολες τις συσκευες του μαγειρειου οπως επισης διακοπηκε η παραχη καυσιμου στις εστιες υγραεριου (οπως προβλεπεται απο το Παραρτημα Β της εγκυκλιου του Α.Π.Σ)

 

Το συστημα εν συνεχεια αναγομωθηκε - οι σωληνες ξεπλυθηκαν - τα ευτηκτα τα οποια ειχαν καταστραφει αλλαχτηκαν και το εν λογω συστημα ειναι επανενεργοποιημενο απο τοτε και ετοιμο εαν χρειαστει να επαναλειτουργησει.

 

Κατα το ξεπλυμα των σωληνωσεων οσο και κατα την αναγομωση του πυροσβεστηρα δεν παρατηρηθηκε καμια αλλοιωση-διαβρωση-οξειδωση ουτε σε εξαρτημα του εν λογω πυροσβεστηρα αλλα ουτε και στα εξαρτηματα του δικτυου.

 

Συναδελφε τι αλλο πρεπει να γινει για να σου πω οτι το εν λογω συστημα ειναι απολυτα αξιοπιστο? Εγω οτι ειχα προβλεψει οτι θα γινοταν σε περιπτωση πυρκαγιας... εγινε πραξη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.