Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικός ασφαλείας


even1983

Recommended Posts

Ο Τ.Α. ποτέ δεν πληρώνεται όσα θα έπρεπε... Γενικά πάντως είμαι κατά της ανάληψης καθηκόντων Τ.Α., εάν ο μηχανικός είναι νεαρός και χωρίς ιδιαίτερη πείρα. Μιλώ κρίνοντας εξ ιδίων, καθώς ανήκω σε αυτήν την κατηγορία και είμαι ήδη 2 χρόνια Τ.Α. σε μεγάλα δημόσια έργα. Οι ευθύνες είναι μεγάλες και το ψυχολογικό κόστος αυτών των ευθυνών είναι ακόμα μεγαλύτερο. Θα ήταν προτιμότερο να μάθεις πρώτα κάποια πράγματα δίπλα σε κάποιον που ξέρει και π.χ. στην επόμενη δουλειά σου να το επιχειρήσεις. Όσα σεμινάρια και αν παρακολουθήσεις, όσα βιβλία και αν διαβάσεις, αν δε δεις τι αγγούρι είναι στην πραγματικότητα ο Τ.Α., δε θα αντιληφθείς τι εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Ο θεσμός του τεχνικού ασφαλείας ήρθε τα τελευταία χρόνια να ενισχύσει την ασφάλεια στον τομέα της εργασίας σε εργοτάξια, εργοστάσια αλλά και μικρές βιοτεχνίες μέχρι και μικρές επιχειρήσεις ακόμη.

Πριν την θέσπιση του τεχνικού ασφαλείας, τί γινόνταν; Δεν υπήρχε υπεύθυνος; Ή μήπως μετά την θέσπιση του τεχνικού ασφαλείας, έγινε καμία σοβαρή μείωση των ατυχημάτων. Μάλλον όχι.

 

Εδώ να κάνω μία διευκρίνηση που νομίζω ότι χρειάζεται. Ο τεχνικός ασφαλείας ΔΕΝ είναι υπεύθυνος για την ασφαλή εκτέλεση των εργασιών. Τουλάχιστον, όχι τόσο, όσο θεωρείται συνήθως.

Ο τεχνικός ασφαλείας ΔΕΝ είναι αστυνομικός, ΔΕΝ είναι επιβλέπων, ΔΕΝ είναι παντογνώστης, ΔΕΝ είναι αποδιοπομπαίος τράγος.

Ο επιβλέπων είναι όλα αυτά.

 

Ο τεχνικός ασφαλείας έχει συμβουλευτικό, εκπαιδευτικό ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Για να μη συγχέονται οι έννοιες, να τονίσω το εξής. Ο Τ.Α. έχει όντως συμβουλευτικά και ελεγκτικά καθήκοντα, όμως υπεύθυνοι για την τήρηση και εφαρμογή των υποδείξεων του Τ.Α. είναι ο Εργοταξιάρχης και ο Συντονιστής Ασφάλειας. Σχεδόν πάντα ο Τεχνικός Ασφάλειας είναι και Συντονιστής Ασφάλειας, ιδίως στα δημόσια έργα. Άρα με λίγα λόγια, γυρνάμε πάλι σε αυτό που ανέφερα προηγουμένως για τις ευθύνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ξερετε τι ειναι να εισαι κατηγορουμενος για ανθρωποκτονια εξ αμελιας επι 5+ ετη μεχρι να τελεσιδικησει η δικαιοσυνη? Τυχαια αθωωθηκα ετσι οπως ειδα τα πραγματα. Οχι πως δεν θεωρουσα τον εαυτο μου αθωο, ειχα και σχεδον τα παντα τεκμηριωμενα (γραπτα). Αλλα δεν αρκουσε μονο αυτο. βεβαιωσαν για την επι τοπου παρουσια μου και εργο μου το εργατοτεχνικο προσωπικο, αλλα και η σταση μεσα στο δικαστηριο παιζει ρολο... Τι να πω τελος καλο ολα καλα, αλλα next time......

Link to comment
Share on other sites

gstamo, θα άξιζε τον κόπο, εάν θέλεις φυσικά, να περιγράψεις τόσο τις συνθήκες του δυστυχήματος (με όσες λεπτομέρειες κρίνεις εσύ σκόπιμο), όσο και τις μετά το δυστύχημα καταστάσεις (ανακρίσεις, δικαστήρια). Θα είναι μάθημα για όλους μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μήπως ξέρει κανείς κάποιο λινκ (ή το ΦΕΚ) για να μπορέσω να διαβάσω το νόμο? Το λινκ του zavi στο rapidshare είναι πλέον ανενεργο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω ως τεχνικός ασφαλείας τα τελευταία 2 χρόνια σε μια βιομηχανία. Δεν έχει συμβεί κάποιο ατύχημα αλλά, κατά τη γνώμη μου, πάρα πολλές ευθύνες για 200 περίπου ευρώ το μήνα, όπως προαναφέραν και οι συνάδελφοι. Όλη η νομοθεσία βρίσκεται στο site του ΕΛΙΝΥΑΕ στη διεύθυνση:

http://www.elinyae.gr/el/category_details.jsp?cat_id=27

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.