Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόσυρση ΙΧ


MAKAP

Recommended Posts

Για όσους ενδιαφέρονται, σκέφτηκα να ενημερώσω για την τροπολογία του Σουφλιά σχετικά με την απόσυρση των ΙΧ, όπως κατατέθηκε χθες στη Βουλή, ενσωματώθηκε στο σχέδιο νόμου του Υπουργείου Ανάπτυξης "Ενσωμάτωση στην ελληνική έννομη τάξη της Οδηγίας 2006/46/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου ....." και αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα της Βουλής.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστούμε πολύ ΜΑΚΑΡ!

 

Να θέσω κ εγώ κάτι προς συζήτηση:τί νόημα έχει το ''τέλος κυκλοφορίας'' σε όχημα κλάσης Δ όταν του απαγορεύεται να κυκλοφορεί τις ώρες λειτουργίας του Δακτυλίου?

Link to comment
Share on other sites

Τα τέλη κυκλοφοριάς αφορούν δυστηχώς και τον υπόλοιπο πληθυσμό της χώρας πλην Αθήνας. (Στην Καστοριά πχ δεν έχουμε δακτύλιο. :) )

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα πιω 6 καφέδες παραπάνω του χρόνου στην υγεία του :)

 

 

υ.γ. Ατάκα των τηλεφωστήρων. "Ωθήσαν τον πολίτη στην αγορά μεγάλων αυτοκινήτων (κυβικά δηλαδή) και τώρα τους βάζουν και πρόστιμο....."

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα πιω 6 καφέδες παραπάνω του χρόνου στην υγεία του :)

υ.γ. Ατάκα των τηλεφωστήρων. "Ωθήσαν τον πολίτη στην αγορά μεγάλων αυτοκινήτων (κυβικά δηλαδή) και τώρα τους βάζουν και πρόστιμο....."

 

Επειδή και εγώ περιλαμβάνομαι στην ίδια κατηγορία, ίσως να κανονίσουμε να τους πιούμε παρέα.

 

Συμφωνώ απόλυτα για το χαρακτηρισμό "τηλεφωστήρες", αν και εγώ τους αποκάλεσα κάπως διαφορετικά σε προηγούμενο θέμα. Είναι αδιανόητο αυτό που βιώνουμε καθημερινά από αυτούς τους "κυρίους-κυρίες" και δεν ξέρω ΠΟΤΕ και ΑΝ θα πιάσουν τον πάτο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα πιω 6 καφέδες παραπάνω του χρόνου στην υγεία του

 

Επειδή και εγώ περιλαμβάνομαι στην ίδια κατηγορία, ίσως να κανονίσουμε να τους πιούμε παρέα.

 

Εντάξει,εσείς έχετε καινούρια οχήματα.Για εσάς είναι η ζωή!

 

Εμείς όμως που δεν έχουμε μαζέψει ακόμα για να πάρουμε,πώς θα την πάρουμε όταν ΚΑΙ από δω μας φοράνε ένα παλτουδάκι κόστους 150 ευρώ/έτος,αφαιρώντας μας μάλιστα το δικαίωμα να κυκλοφορήσουμε ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ τις ώρες του δακτυλίου?

 

Να πάρω ταξί (πρόσθετα 10 ευρώ/ημέρα ή αλλιώς 200 ευρώ/μήνα ή αλλιώς 2200/έτος,ΣΥΝΟΛΟ το παλτό 2.350/έτος) ή να πάρω λεωφορείο που σημαίνει ότι θα χάνω 1 ώρα ύπνου την ημέρα (ή αλλιώς 1 επιπλέον ώρα από τον ελεύθερο χρόνο μου που ήδη είναι ελάχιστος επί 220 ημέρες το χρόνο= 9 ημέρες κ 4 ωρες ΧΑΜΕΝΕΣ από τη ζωή μου/έτος) ή να κυκλοφορώ στη ζούλα (κίνδυνος προστίμου δεν ξέρω κ εγώ πόσο να υπολογίσω αφού δεν ξέρω την αυστηρότητα των ελέγχων)ή να χρεωθώ για καινούριο όχημα(δεν παίζει αυτή την περίοδο...)??:-xΤο βρήκα!Θα πάρω λεωφορείο κ θα κόψω το michanikos.gr!:lol:

 

Κ χάνοντας αυτά τα λεφτά ή αυτό το χρόνο από τη ζωή μου,ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ Κ ΕΓΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΟΧΗΜΑ?:rolleyes:

 

Απλά μεταφέρω άλλο ένα κοινωνικό πρόβλημα-φεσάκι σε αριθμούς,για να έχουμε να κουβεντιάζουμε.

 

Αλλά αυτό το μέτρο βρωμάει ότι δεν είναι ιδέα του Σουφλιά.Άρα δεν έχω κ λόγο,απλά θα πληρώσω κάνοντας τουμπεκί για άλλη μία φορά,έτσι δεν είναι?:DΕφ' όσον απείχα από τις Ευρωεκλογές.....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε zavi,

 

Δεν καταλαβαίνω πώς, μέσα σ' αυτό τον εντελώς τεχνοκρατικό συλλογισμό σου, δεν παίζει καθόλου το ΜΕΤΡΟ? Επειδή αποκλείεται να σου ξέφυγε, θάθελα να μάθω την πραγματική αιτία που δεν το χρησιμοποιείς. Εγώ, πάντως, το χρησιμοποιώ, σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις που κινούμαι στην Αθήνα, έστω και αν χρειαστεί να περπατήσω λίγο παραπάνω ή να το συνδυάσω και με λεωφορείο.

 

Σε κάθε περίπτωση, είσαι ευπρόσδεκτος να πιούμε τους καφέδες του Σουφλιά παρέα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.