Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή μονοκατοικίας από κοιλοδοκούς


 

Recommended Posts

Συναδελφοι καλημερα σας...

Ειμαι νεος Πολιτικός Μηχανικός.Μου ζητηθηκε αρχικα μια προκοστολόγηση κατασκευης μονοκατοικιας 50τμ σε εκτος σχεδιου περιοχη στη χαλκιδικη.Αφου έδωσα έναν αρχικό γενικό προϋπολογισμό,του ιδιοκτητη του φανηκε υψηλό το κόστος.

Σήμερα επανήρθε με νέα πρόταση.Μου ζητησε αν μπορεί να βγει άδεια για κατασκευή της ισογειας μονοκατοικιας,αλλα με φέρον ορφανισμό απο σιδηροδοκούς (όχι με την έννοια της μεταλλικής κατασκευής με ΙΡΕ κτλ).Δηλαδή απ ότι καταλαβα,μια εδαφόπλακα από μπετόν,και πάνω να τοποθετηθεί περιμετρικα καναβος απο σιδηροδοκούς και τοιχοποιια απο γυψοσανιδα.

Ως στεγη μου ειπε ότι σκέφτεται κάτι πολύ ελαφρύ χωρις να μου το προσδιορισει.

Γινεται να βγει άδεια για τέτοια κατασκευή? Ελπίζω να σας έγινα κατανοητός

 

Παρατήρηση:

Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους του forum.

Ευχαριστώ.

acnt

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν το οικόπεδο είναι αρτιο και οικοδομησιμο σαφώς και μπορεί να βγει άδεια. Ο τύπος του φέροντος οργανισμού είναι μια επιλογή ανεξάρτητη.

Link to comment
Share on other sites

ου ζητησε αν μπορεί να βγει άδεια για κατασκευή της ισογειας μονοκατοικιας,αλλα με φέρον ορφανισμό απο σιδηροδοκούς (όχι με την έννοια της μεταλλικής κατασκευής με ΙΡΕ κτλ).Δηλαδή απ ότι καταλαβα,μια εδαφόπλακα από μπετόν,και πάνω να τοποθετηθεί περιμετρικα καναβος απο σιδηροδοκούς και τοιχοποιια απο γυψοσανιδα.

Ως στεγη μου ειπε ότι σκέφτεται κάτι πολύ ελαφρύ χωρις να μου το προσδιορισει.

 

αν το περάσεις από τα στατικά....

Link to comment
Share on other sites

Εδώ γίνεται κατασκευή με στράντζα Π ανοιχτής διατομής και μοριοσανίδες, δεν γίνεται με κοιλοδοκούς? Απλά πρεπει και αυτό να υπολογιστεί βάσει κανονισμών.

Link to comment
Share on other sites

τουλάχιστον είπατε για μπαζόπλακα. εμένα πέρυσι, συνάδελφος μάλιστα, με ρώτησε για ισόγειο: "θα κάνουμε και θεμέλιο?"

Link to comment
Share on other sites

Εδώ γίνεται κατασκευή με στράντζα Π ανοιχτής διατομής και μοριοσανίδες, δεν γίνεται με κοιλοδοκούς? Απλά πρεπει και αυτό να υπολογιστεί βάσει κανονισμών.

βασικά αναφερόμουν στην μη ύπαρξη θεμελίωσης

Link to comment
Share on other sites

Εδώ γίνεται κατασκευή με στράντζα Π ανοιχτής διατομής και μοριοσανίδες, δεν γίνεται με κοιλοδοκούς? Απλά πρεπει και αυτό να υπολογιστεί βάσει κανονισμών.

 

Inaris: Έχεις βγάλει ποτέ τέτοια άδεια;; Κανείς άλλος;;;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος, την ιδιαιτερότητα - δυσκολία της περιγραφείσης περίπτωσης ως προς την έκδοση της άδειας;

Link to comment
Share on other sites

lightname: Δυστυχώς δεν έχω βγάλει τέτοια άδεια.

Evan: Κατανοητός ο προβληματισμός. Δεν βρίσκω όμως τον λόγω να μην επιλύεται αν μιλάμε για κάτι σαν γενική κοιτόστρωση και όχι κάτι σαν μπετό καθαριότητας :)

Ωστόσο σιωπώ και αφήνω να μιλήσουν οι εμπειρότεροι σε ανάλογες μελέτες.

Link to comment
Share on other sites

Chilon: H κατασκευή με τις κοιλοδοκούς δεν έχει πρόβλημα, έχω περάσει στατικά από πολεοδομία εύκολα, απλά γύρω από την πλάκα από εδάφους μπήκε και ένα περιμετρικό δοκάρι, χωρίς υπολογισμούς.

 

Η κατασκευή με το στραντζαριστό Π και μοριοσανίδες θεωρώ ότι θα έχει πρόβλημα. Επιπλέον δεν έχω δει τέτοια κατασκευή και πιστεύω ότι δεν έχει βγει οικοδομική άδεια για τέτοια κατασκευή. Δηλ. αν υπάρχει η άδεια θα βγήκε με άλλα σχέδια.

 

Αν κάποιος συνάδελφος έχει αντίθετη άποψη ας μας διαφωτίσει.

 

Ο συνάδελφος που ξεκίνησε το thread, ας ξεκινήσει να λύνει τον φορέα και θα δει ότι όλα θα του βγουν μια χαρά και αν κολλήσει κάπου πάλι εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.