Μετάβαση στο περιεχόμενο

Etabs + Steel Design


spat1980

Recommended Posts

Μηπως θα μπορουσε καποιος να μου πει λιγο αναλυτικα πως μπορω να φτιαξω μια νεα διατομη σε σχημα σταυρου απο 2 δοκους ΗΕΒ1000 με το etabs; Βασικα τωρα ασχολουμαι με το εν λογω προγραμμα για να κανω την διπλωματικη μου σε μια μεταλλικη πεζογεφυρα, στο πολυτεχνειο οποτε αν ξερει καποιος να μου απαντησει ας ειναι λιγακι αναλυτικος γιατι δεν το κατεχω τωρα το μαθαινω το προγραμμα. Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορεις να ορισεις μια νεα τυχαια section και να υπολογισεις με το χερι η με προγραμμα που θα βρεις εδω μεσα τις ροπες αδρανειας, επιφανειες κλπ και να τα δωσεις σαν custom area, απο define sections new...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Υπαρχει το Section Designer της CSi το οποιο νομιζω κανει αυτην ακριβως τη δουλεια..Δεν το εχω χρησιμοποιησει αλλα νομιζω η προταση του kostassid ειναι σωστη και ευκολη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και οχι, μπορει να πρεπει να χρησιμοποιησεις Steiner, η αν δεν σου κανει αυτη η διατομη, άλλη μια και μετά άλλη μια και μία για δοκιμή, ετσι ειναι τα μεταλλικά, οποτεβαριεσαι να υπολογιζεις νεες ροπες αδρανειας

Link to comment
Share on other sites

Define-> Frame Sections -> Add SD section -> steel design,sectiion designer ->....μετα μπαινεις στο section designer που ειναι πολυ απλο στην χρηση του και φτιαχνεις οτι θες.συγκεκριμενα θα διαλεξεις ενα διπλο ταυ θα πατησεις δεξι κλικ και θα του ορισεις οτι θες,ξανακανε το ιδιο και βαλε γωνια 90ο ετσι θα φτιαξεις τον σταυρο.

Link to comment
Share on other sites

Define-> Frame Sections -> Add SD section -> steel design,sectiion designer ->....μετα μπαινεις στο section designer που ειναι πολυ απλο στην χρηση του και φτιαχνεις οτι θες.συγκεκριμενα θα διαλεξεις ενα διπλο ταυ θα πατησεις δεξι κλικ και θα του ορισεις οτι θες,ξανακανε το ιδιο και βαλε γωνια 90ο ετσι θα φτιαξεις τον σταυρο.

Nαι αυτο ακριβως εκανα και εγω αλλα εχω μια ενσταση. Αν κανω αυτη τη διαδικασια ουσιαστικα η μια διατομη περνα μεσα απο την αλλη στο σημειο τομη του σταυρου. Οποτε λογικα θα πρεπει να φτιαξεις μια νεα διατομη οπου θα εχει ενα ΗΕΒ ολοκληρο κατακορυφο πχ και δυο μισα ΗΕΒ στην οριζοντια. Το προβλημα μου ειναι το κατασκευαστικο με SD του etabs. Πιστευω να εγινα κατανοητος.

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω καντο ετσι...αλλα τοσος κοπος για ενα τετραγωνακι στο κεντρο που αλληλοκαλυπτεται!στο προσομοιωμα σου δεν αλλαζει κατι.αλλο το κατασκευαστικο μερος.το πολυ πολυ να παιρνει το προγραμμα μεγαλυτερη την επιφανεια οσο ειναι το τετραγωνακι..η ροπη αδρανειας δεν αλλαζει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το καταφερα και την βρηκα την ακρη με το SD. Τωρα ομως εχω ενα αλλο προβλημα. Καποιες δοκοι μου ειναι κυψελοειδης διατομης αρα κατα μηκος εχω διαφορετικες ροπες αδρανειας. Γενικως διαφορετικα γεωμετρικα χαρακτηριστικα. Αυτο πως μπορει να προσομιασθει στο etabs???

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι θυμάμαι έχει επιλογή για κάτι τέτοιο .. δηλώνεις την διατομή αρχής και διατομή τέλους ... αν το ψάξεις καλλίτερα θα το βρεις... δυστυχώς δεν έχω το ETABS μπροστά μου να σε βοηθήσω περισσότερο ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.