Μετάβαση στο περιεχόμενο

Etabs + Steel Design


spat1980

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδια αν υπαρχει καποιος που να εχει και να δουλευει το etabs αν μπορει ας μου στειλει ενα pm τον ρωτησω καποια πραγματακια. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Οk. Εχω φτιαξει μια πεζογεφυρα με 4 καταστρωματα. Αφου κανω αναλυση (εχω περασει φορτια κ.τ.λ. δειχνει οτι καποιες δοκοι μου αστοχουν. Το θεμα ειναι οτι θα μου πειτε αλλαξε τις διατομες με αλλες μεγαλυτερης αντοχης, αλλα επειδη η κατασκευη εχει πραγματοποιηθει και ειναι υπαρκτη με αυτες τις προκαθορισμενες διατομες δεν μπορω να κανω κατι τετοιο. Αρα αυτο που ζηταω ειναι αν καποιος εχει το προγραμμα και δυναται να του εστελνα το αρχειο να το ετρεχε μηπως θα μπορουσε να βγαλει καποια ακρη και να με βοηθησει. Thanks για το χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη που δεν απαντησα τοσο καιρό αλλά έλειπα.αυτο που μου ζητας είναι υπερβολικό πάντως.εγώ το χρησιμοποιώ το πρόγραμμα μέχρι τώρα σε επίπεδο εργασιών για το πανεπιστήμιο και όχι επαγγελματικά για να σε βοηθήσω.να σε ρωτήσω πάντως....

έχεις ορίσει κανονισμό σωστά?το υλικό σου?οι συνδιασμοί φορτίσεων και οι διατομές?έλεγξε το design αναλυτικά να δεις τι βγάζει...design->details.αν μπορείς ανέβασε καμιά εικόνα από το design-detail σε μια που αστοχει...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχουμε και λεμε. Ειχα πει σε παλιοτερο post οτι εχω κυψελοειδης διατομες και αυτες τις ειχα προσομοιασει στο etabs στο add wide I/flange τις τιμες που ειχα παρει απο το instant για διατομες με κυψελες. Τελικα οταν κοιταζα στο design->details ειχα αστοχια σε καμψη. Παρατηρισα οτι εφταιγαν οι τιμες απο το instant στο Wpl συγκεκριμενα. Οποτε προσομοιωσα οχι βεβαια σωστα τις κυψελωειδης διατομες μου στο section designer πχ μια κυψελωειδη ΙΡΕ400 ως ενιαια διατομη (χωρις τις κυψελες) με κορμο 600. Το αποτελεσμα ειναι αναμενομενο πλεον οτι δεν εχω αστοχιες.

Link to comment
Share on other sites

μα καλα πως έβαλες κυψελοειδή δοκό στο etabs?ας πουμε οτι ορίζεις την διατομή στο section designer (δηλαδή δύο ταυ με ένα κενό ανάμεσα έτσι?)..πως θα την βάλεις και σε πόσες αποστάσεις?αν την ορίσεις σε ολόκληρη την δοκό τότε θα έχεις μία δοκό με ένα κενό κατά μήκος της το οποίο προφανώς είναι πολύ συντηριτικό.πρέπει να χωρίσεις την δοκό σε πολλά τμήματα και να ορίζεις στο καθένα την κατάλληλη διατομή που θες για να δημιουργηθούν τα κενά.

μην περιμένεις βέβαια να φτιάξεις κύκλους...τετραγωνακια θα φτιάξεις τα οποία θα μοιάζουν με τον κύκλο που θες..

μην κοιτάς το robot και άλλα προγράμματα τα οποία είναι πιο επαγκελματικά!

Πάντως μην περιμένεις μεγάλη ακρίβεια....μάλλον θέλει χέρι!

Τελειώνοντας σε συμβουλέυω να μην δουλέψεις με wide flange και δεδομένα χαρακτηριστικά αλλά μόνο με section designer.χώρισε την δοκό σε τμήματα με βάση την δοκό που θες να κάνεις και βάζε εναλάξ συμπαγή και κυψελοειδή.

 

(καλό θα ήταν κάποιος moderator να μεταφέρει το θέμα στην ενότητα προγράμματα)

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικα πηρα οτι τιμες μου εβγαζε το instant και ειχα φτιαξει μια ισοδυναμη διατομη της κυψελοειδους. Φυσικα δεν ειναι σωστο αλλα ετσι το ειχα προσομοιασει.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς κακώς χρησιμοποίησες το etabs, θα έπρεπε να το δουλέψεις σε sap που βάζεις τα φορτία γεφυρών ευκολότερα. Εγώ δουλέυω το etabs αρκετά και αν θες μπορώ να δω το μοντέλο σου και να σου πω τη γνώμη μου.

Κυψελωτές διατομές δεν έχω δουλέψει αλλά από ότι ξέρω διατομή από το section designer του etabs ελέγχεται μόνο σε έλεγχο τάσεων (δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά). Οπότε προτείνω όπως καλά έκανες να βρεις τα αδρανειακά στοιχεία από βιβλιογραφία και να διαστασιολογήσεις μόνος σου στο χέρι αφού πάρεις μια άποψη από το πρόγραμμα.

Επίσης το etabs αλλάζει τα μήκη λυγισμού κατ' εκτίμηση, είσαι σίγουρος ότι δέχεται τα σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.