Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τρίποδο για σταθμό. Ποιοτικό αλουμινένιο ή ξυλινο;


Recommended Posts

Για να καταλαβω τι ακριβως κανεις αυτος ο φωτεινος οδηγος... Ειναι καποιο λειζερ που χτυπαει εκει που κοιτας??? Απλα σκοστιζει 380Ε επιπλεον..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε terry, ο συγκεκριμένος φωτεινός οδηγός της Leica εμένα δεν με βόλεψε καθόλου (τουλάχιστον αυτό που βάζαν στα tcr800 ,δεν ξέρω αν βάζουν άλλον στα flexline). Δοκίμασε τον σε πραγματικές συνθήκες για να δεις αν κάνει δουλειά και μπες στη θέση του μέσου εργάτη που μπορεί να είναι στοχοφόρος, για να δεις αν θα καταλάβει καλά την λειτουργία του.

Οσο για τον τρίποδα, εγω με πίεση τους έπεισα χωρίς έξτρα κόστος να μου δώσουν τον βαρυ ξύλινο, αν δεν θεωρείς οτι θα σε πειράξει το βάρος (περί τα 8-9 κιλά) είναι καλός, και απαραίτητος εάν είσαι σε συνθήκες δυνατού ανέμου κλπ. Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

ξύλινο οποσδηποτε .αν στηθείς σε ταρατσα η πεζοδρομιο, ασφαλτο με αλουμινιου θα εχεις προβλημα ιδιως αν εχει ανεμο. επισης μια αλυσιδιτσα περιμετρικά του τρίποδα περασμενη

απο μικρους βιδοτους στο ξυλο κρικους χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε chironis την αλυσιδίτσα γιατί τη χρειάζεσαι και σε πιο ύψος; Δεν υπάρχει κίνδυνος να μπλεχτείς;

Link to comment
Share on other sites

ναι όντως καλή ερώτηση..

 

στην άσφαλτο δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα ειδικά με σχετικά υψηλές θερμοκρασίες καθώς η μύτη του κάθε ποδιού μπαίνει για τα καλά μέσα της (δεν υπονοώ κάτι..), αν και πάλι προτιμώ ξύλινο!

Link to comment
Share on other sites

Η αλυσίδα είναι για άμυνα αν σκάσει κανένα σκυλί από καμιά μεριά ;)

 

Μερικοί πιο σκληροί κρεμάνε και μαχαίρι επιβίωσης .

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασμένη λύση σε γαϊδουρό-σκυλα τσοπανόσκυλα από φίλο ορεινό ποδηλάτη: δυναμιτάκια!

Μπάμ και δρόμο :)

Link to comment
Share on other sites

Kasvan, +1000, το δυναμιτάκι φοβερή ιδέα :idea: την εφαρμόζω από αύριο...

 

Η αλυσιδίτσα βοηθάει τα πόδια να μη γλυστράνε σε πλακάκια ή ολισθηρές γενικά επιφάνειες.

 

Σε κάθε περίπτωση ένα κατάλληλο σφίξιμο στις βίδες των αρθρώσεων των ποδαρικών κάνει τον τρίποδα ασφαλή από γλύστρημα αντί για την αλυσίδα.

Link to comment
Share on other sites

παρακαλώ να εξηγήσω, η αλυσιδα χρειαζεται γιατι μου εχει τύχει συγκεκριμενα σε ταρατσα

λογω ισχυρού ανεμου να ανοιξει ο τριποδας και να κανει το οργανο ελευθερα πτώση

σας προλαβαινω για να πω οτι φρόντισα να πιεσω οσο μπορουσα τισ μύτες του τριποδα(ταρατσα).βέβαια και στη ΓΥΣ οταν υπηρετούσα οι τρίποδες ειχαν αλυσιδιτσα και εγω

αναρωτιομουν σαν και σας γιατι.αλλα αν δεν παθεις δεν μαθαινεις,γιαυτό αυτη η μικρη πέστε συμβούλη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.