Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πόρτα (δίοδος) σε κοινές ιδιοκτησίες


meliot

Recommended Posts

Εχω δύο οικόπεδα εντός οικισμού τα οποία εφάπτονται.Το ένα είναι 1200τμ και το άλλο 500τμ .Τα 500τμ κατατμήθηκαν με συγγενικό μου πρόσωπο και περιήλθαν σε μένα τα 250τμ.Στο οικόπεδο με τα 1200τμ έβγαλα άδεια οικοδομής και έκτισα τη κατοικία μου. Επιπλέον έβγαλα άδεια για πέργολα στο μικρό οικόπεδο που εφάπτεται στη κατοικία μου στα τετραγωνικά που μου αναλογούν. Η πέργολα βρίσκεται στο μικρό οικόπεδο που εφάπτεται της κατοικίας μου.Το μικρό οικόπεδο το έχω σαν αυλή. Ετσι άνοιξα πόρτα για να βγαίνω από τη κατοικία μου στο μικρό οικόπεδο για να μη κάνω το γύρω του οικοπέδου. Η πολεοδομία μου λέει τώρα να κλείσω τη πόρτα γιατί δε μπορεί να γίνει συνένωση των οικοπέδων.Εγώ σε ζητάω συννένωση απλά για λόγους ευκολίας μου χρησιμεύει η πόρτα για να επικοινωνω με τη διπλανή μου ιδιοκτησία. Η πολεοδομία μου λέει βρές τρόπο για να νομοιμοποήσεις τη πόρτα αλλιώς κλείστει. Μήπως γνωρίζει κανεις από σας κάποιο τρόπο ή του έχει τύχει κάτι ανάλογο γιατί εδώ μιλάμε για παράλογα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Και είναι ανάγκη να δείξεις την πόρτα στα σχέδια ? Η πολεοδομία πως ανακατευτηκε, σου έκαναν καταγγελία? Φτιάξ την πόρτα, χωρίς να την δείξεις δηλαδή άνοιξε την μετά ποιός θα σε καταγγείλει, δικά σου δεν είναι και τα 2 οικόπεδα ? ? Χ

Link to comment
Share on other sites

@meliot

Με δεδομένο ότι δεν είσαι μηχανικός, η σωστότερη συμβουλή είναι να απευθυνθείς σε ένα μηχανικό της εμπιστοσύνης σου, ο οποίος, αφού εξετάσει όλα τα δεδομένα της υπόθεσής σου (άδειες, αρτιότητες οικοπέδων κλπ) και κυρίως το θέμα της εμπλοκής της πολεοδομίας, θα σου προτείνει τη λύση που αρμόζει.

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν μπορεί να γίνει συννένωση;

 

Αν ο διαχωρισμός του 500αριού έγινε πράγματι με κατάτμηση από την οποία προέκυψαν 2 άρτια και οικοδομήσιμα οικόπεδα τότε μπορεί να γίνει συνένωση της μεγαλύτερης ιδιοκτησίας με τη μικρότερη (1.200 + 250).

 

Αν όμως έχει γίνει πχ σύσταση καθέτων ιδιοκτησιών, τότε τα πράγματα περιπλέκονται. Θεωρητικά πρέπει να γίνει συνένωση των δύο οικοπέδων ολόκληρων (1.200 + 500) και μετά να γίνει εκ νέου σύσταση καθέτων με τα αντίστοιχα ποσοστά (1.450/1.700, και 250/1.700). Κάτι τέτοιο όμως αφενός δεν είναι πάντα το προτιμότερο, αφετέρου χρειάζεται συνεννόηση μεταξύ των δύο πλευρών και του συμβολαιογράφου και δύσκολα γίνεται. Σε περίπτωση πελάτη μου δικηγόρος και συμβολαιογράφος του απέκλεισαν αυτή τη λύση.

Link to comment
Share on other sites

@meliot

Με δεδομένο ότι δεν είσαι μηχανικός, η σωστότερη συμβουλή είναι να απευθυνθείς σε ένα μηχανικό της εμπιστοσύνης σου, ο οποίος, αφού εξετάσει όλα τα δεδομένα της υπόθεσής σου (άδειες, αρτιότητες οικοπέδων κλπ) και κυρίως το θέμα της εμπλοκής της πολεοδομίας, θα σου προτείνει τη λύση που αρμόζει.

 

μακαρ μηχανικό έχω, λύση εφικτή προσπαθούμε να βρούμε γι αυτό ζητώ τη βοηθειά σας εάν έχει κανείς αντιμετωπίσει αντίστοιχη περίπτωση

 

Αν ο διαχωρισμός του 500αριού έγινε πράγματι με κατάτμηση από την οποία προέκυψαν 2 άρτια και οικοδομήσιμα οικόπεδα τότε μπορεί να γίνει συνένωση της μεγαλύτερης ιδιοκτησίας με τη μικρότερη (1.200 + 250).

 

Αν όμως έχει γίνει πχ σύσταση καθέτων ιδιοκτησιών, τότε τα πράγματα περιπλέκονται. Θεωρητικά πρέπει να γίνει συνένωση των δύο οικοπέδων ολόκληρων (1.200 + 500) και μετά να γίνει εκ νέου σύσταση καθέτων με τα αντίστοιχα ποσοστά (1.450/1.700, και 250/1.700). Κάτι τέτοιο όμως αφενός δεν είναι πάντα το προτιμότερο, αφετέρου χρειάζεται συνεννόηση μεταξύ των δύο πλευρών και του συμβολαιογράφου και δύσκολα γίνεται. Σε περίπτωση πελάτη μου δικηγόρος και συμβολαιογράφος του απέκλεισαν αυτή τη λύση.

 

alex81 ευχαριστώ για την απαντηση κάτι ποιό εφικτό δε μπορεί να γίνει ? Τι νομοθεσία είναι αυτή που δε μπορείς από τη πορτα να περάσεις στο οικοπεδό σου αλλά μπορείς από εξωτερικό χώρο?

 

Και είναι ανάγκη να δείξεις την πόρτα στα σχέδια ? Η πολεοδομία πως ανακατευτηκε, σου έκαναν καταγγελία? Φτιάξ την πόρτα, χωρίς να την δείξεις δηλαδή άνοιξε την μετά ποιός θα σε καταγγείλει, δικά σου δεν είναι και τα 2 οικόπεδα ? ? Χ

 

δυστυχώς έγινε καταγγελία από το γείτονα

Link to comment
Share on other sites

μακαρ μηχανικό έχω, λύση εφικτή προσπαθούμε να βρούμε γι αυτό ζητώ τη βοηθειά σας εάν έχει κανείς αντιμετωπίσει αντίστοιχη περίπτωση

 

Θέλεις να πεις ότι ο μηχανικός, που λες ότι συνεργάζεσαι, δεν μπορεί να σου βρει λύση, αν και έχει στη διάθεσή του όλα τα σχετικά στοιχεία, και ψάχνεις εδώ να βρεις λύση από άγνωστους μηχανικούς οι οποίοι θα πρέπει να περιοριστούν αποκλειστικά και μόνο στην παραπάνω περιγραφή?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ανοιξες μια πόρτα στο σπίτι σου που δεν υπήρχε στην άδεια και μάλιστα η πόρτα σε βγάζει στο διπλανό σου οικόπεδο αφού το σπίτι εφάπτεται στην πλευρά του μεγάλου οικοπέδου. Απ οτι καταλαβαίνω το 250αρι έιναι μέρος απο οικόπεδο αρα δε γινεται συννένωση. Συγνώμη που θα το πώ αλλα νομιμοποίηση πόρτας που σε βγάζει σε αλλο οικόπεδο δε γίνεται. Ούτε καν παράθυρα δε μπορείς να ανοίξεις στον τοιχο που εφάπτεται στο σύνορο με άλλο οικόπεδο. Το γεγονός οτι το δίπλα οικόπεδο είναι δικό σου δν έχει σημασία. Είναι αλλο οικόπεδο, σήμερα δικό σου αύριο κάποιου αλλου ισως.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ανοιξες μια πόρτα στο σπίτι σου που δεν υπήρχε στην άδεια και μάλιστα η πόρτα σε βγάζει στο διπλανό σου οικόπεδο αφού το σπίτι εφάπτεται στην πλευρά του μεγάλου οικοπέδου. Απ οτι καταλαβαίνω το 250αρι έιναι μέρος απο οικόπεδο αρα δε γινεται συννένωση. Συγνώμη που θα το πώ αλλα νομιμοποίηση πόρτας που σε βγάζει σε αλλο οικόπεδο δε γίνεται. Ούτε καν παράθυρα δε μπορείς να ανοίξεις στον τοιχο που εφάπτεται στο σύνορο με άλλο οικόπεδο. Το γεγονός οτι το δίπλα οικόπεδο είναι δικό σου δν έχει σημασία. Είναι αλλο οικόπεδο, σήμερα δικό σου αύριο κάποιου αλλου ισως.

 

Ακριβως η πορτα ανοιχτηκε εκ των υστέρω, κάναμε μετατροπή στο σχέδιο και κόπηκε από την ΕΠΑΕ στον έλεχγο . Ετσι όπως είναι το μικρό οικόπεδο δε πωλήται μόνο του αλλά ακόμη κι αυτό αν συμβεί τότε σίγουρα θα κλειστεί η πόρτα . Οσο αφορά την κεντρική είσοδο στο σημείο που βρίσκεται σε περιπτωση πυρκαγιάς δεν είναι δυνατόν να έχεις τη δυνατότητα διαφυγης από μία πόρτα

 

@meliot

ρωτα τον μηχανικο σου αν μπορει να βγει αδεια για μια αποθηκη 1.50μΧ1,50Χ2,20μ στο μικρο οικοπεδο σε επαφη με την παρανομη πορτα σου.

 

 

δηλαδή να κολλησει στην πορτα και να φαίνεται ένα είδος εξώστη εξωτερικά ? είναι μια ιδέα ευχαειστώ chowchow

 

δηλαδή να κολλησει στην πορτα και να φαίνεται ένα είδος εξώστη εξωτερικά ? είναι μια ιδέα ευχαειστώ chowchow

 

δεν μπορούμε να επικαλεστούμε ότι είναι έξοδος κινδύνου λόγω ότι η κεντρική είσοδος είναι από την άλλη πλευρά του οικοπέδου ιδεές ψάχνω?

 

Θέλεις να πεις ότι ο μηχανικός, που λες ότι συνεργάζεσαι, δεν μπορεί να σου βρει λύση, αν και έχει στη διάθεσή του όλα τα σχετικά στοιχεία, και ψάχνεις εδώ να βρεις λύση από άγνωστους μηχανικούς οι οποίοι θα πρέπει να περιοριστούν αποκλειστικά και μόνο στην παραπάνω περιγραφή?

 

ναι μακαρ γιατί και ο μηχανικός επειδή είναι νεος στο επαγγελμα ψαχνεται μήπως υπάρχει κάτι .Με τη λογική τη δική σου δε θα υπηρχε το forum . ΔΕν απαιτεί κανεις λύσεις απο το forum ανταλλαγή απόψεων γίνεται στα διάφορα θέματα όπως θα γινόταν σε μια παρέα έχεις αντίρρηση? Απλα μπορεί το θέμα που έχω θέσει να έχει τύχει σε κάποιον και να το γνωρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.