Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πόρτα (δίοδος) σε κοινές ιδιοκτησίες


meliot

Recommended Posts

@meliot

ρωτα τον μηχανικο σου αν μπορει να βγει αδεια για μια αποθηκη 1.50μΧ1,50Χ2,20μ στο μικρο οικοπεδο σε επαφη με την παρανομη πορτα σου.

 

απίστευτη ιδέα, ωραίος ο Chowchow.Μπράβο.

Link to comment
Share on other sites

ναι μακαρ γιατί και ο μηχανικός επειδή είναι νεος στο επαγγελμα ψαχνεται μήπως υπάρχει κάτι . Με τη λογική τη δική σου δε θα υπηρχε το forum . ΔΕν απαιτεί κανεις λύσεις απο το forum ανταλλαγή απόψεων γίνεται στα διάφορα θέματα όπως θα γινόταν σε μια παρέα έχεις αντίρρηση? Απλα μπορεί το θέμα που έχω θέσει να έχει τύχει σε κάποιον και να το γνωρίζει.
η επισήμανση με τα bold δική μου

 

Με αφορμή το (απαράδεκτο για ένα μη μηχανικό ο οποίος ζητάει συνεχώς δωρεάν συμβουλές) ύφος της τελευταίας σου απάντησης, και δεδομένου ότι θυμόμουν να έχω απαντήσει σε άλλες ερωτήσεις σου, αποφάσισα να διαβάσω όλα τα μηνύματά σου σε αυτό το forum και διαπίστωσα ότι:

1. όλες οι ερωτήσεις στα θέματα που έχεις ανοίξει είναι διαφορετικές μεταξύ τους και όχι μόνον δεν αφορούν στην προσωπική (μία) περίπτωση αλλά σε τελείως διαφορετικές μεταξύ τους υποθέσεις, όπως τις καταγράφω αναλυτικά στη συνέχεια:

1.1 Πλάτος αγροτικού δρόμου (1.5.09)

"Προσφατα αγορασα οικοπεδο εκτος σχεδιου. ΤΟ οικοπεδο συνορευει με αγροτικο δρομο οπου στο τοπογραφικο μου δεν εμφανιζοταν το πλατος του.Ο αγροτικος δρομος χωριζει τα εντος απο τα εκτος σχεδιου οικοπεδα.Εβγαλα αδεια μικρης κλιμακας για περιφραξης . Απεναντι μου υπαρχει κτισμα με αδεια οικοδομης γιατι ειναι εντος σχεδιου".

1.2 Αυθαίρετο κτίσμα (4.5.09)

"Έβγαλα άδεια για ανέγερση κατοικίας σε οικόπεδο ιδιοκτησίας μου.Όμως από τη πρώτη ημέρα αντιμέτώπισα πρόβλημα με το γείτονα".

1.3 Πληρωμή προστίμου (λόγω καταστροφής αρχείου αδειών) (5.5.09)

"γνωστος μου του έκανε γονική παροχή ο πατέρας του οικοπεδο εντος σχεδιου με κατοικια 50τμ".

1.4 Διαστάσεις γκαραζόπορτας (6.5.09)

"μήπως γνωρίζει κανείς άν υπαρχει περιορισμός ώς προς τις διαστάσεις γκαραζόπορτας? εχω δύο θέσεις παρκιν στον ακαλυπτο χωρο με μήκος 5μ και θέλω να φτίαξω συρόμενη γκαραζόπορτα. Στην αδεια μου υπάρχει το παρκιν το οποιο δεν ειναι στεγασμένο ".

"είναι εντος σχεδίου δεσμευμένες 2 θέσεις παρκιν στην αυλή του σπιτιου μου βάση αδείας απλά ρωτάω άν υπάρχει δέσμευση κυρίως ως προς το ύψος"

1.5 πεζοδρομιο σε απαλλοτριωμένο χώρο (26.7.09)

"Πρόσφατα έκτισα τη κατοικία μου που έχει πρόσοψη σε κεντρικό επαρχιακό δρόμο"

1.6 Επισκευή μάντρας (10.8.09)

"εχω βγάλει αδεια οικοδομης για κατοικία μου και θέλω να φτιάξω τις μαντρες μου. Ομως υπάρχει πέτρινη μάντρα υψους 0,50 εκ πλατος 0,30εκ την οποία θέλω να τη κάνω υψος 1μ και να προσθέσω συρματόπλεγμα"

1.7 Πόρτα (δίοδος) σε κοινές ιδιοκτησίες (31.8.09)

"Εχω δύο οικόπεδα εντός οικισμού τα οποία εφάπτονται"

 

2. Σε όλες τις ερωτήσεις απάντησαν πολλοί συνάδελφοι και προσπάθησαν να βοηθήσουν, κάθε φορά, με τις γνώσεις και την εμπειρία τους πιστεύοντας, προφανώς, ότι δίνουν λύσεις στη συγκεκριμένη ερώτηση.

 

3. Σε προτροπές πολλών συναδέλφων (εμού συμπεριλαμβανομένου) να απευθυνθείς σε ένα μηχανικό, στον οποίο θα δώσεις όλα τα διαθέσιμα στοιχεία για σου δώσει τη σωστή λύση, εσύ απαντούσες με το στερεότυπο κλισέ ότι ο μηχανικός σου είναι νέος (!!!) αλλά και, ακόμη, ότι "ψάχνεται μήπως βρει κάτι".

 

 

Απευθυνόμενος στους mods αλλά και σε όλους τους συναδέλφους, ερωτώ αν πρέπει να μας προβληματίσει λίγο η περίπτωση αυτή και να προσθέσουμε κάποια σχετικά συμπεράσματα στο thread για τη βελτίωση του forum.

Link to comment
Share on other sites

κάποιες απόψεις επί του θέματος έχουν συζητηθεί και εδώ

 

Προβληματισμοί. Τι είναι τελικά το forum;

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=1767&page=13

Link to comment
Share on other sites

ΔΕν απαιτεί κανεις λύσεις απο το forum ανταλλαγή απόψεων γίνεται στα διάφορα θέματα όπως θα γινόταν σε μια παρέα έχεις αντίρρηση?

Έχω εγώ αντίρρηση. Δεν κάνουμε ανταλλαγή απόψεων γιατί δεν είσαι Μηχανικός, απλώς θέτεις τα

ερωτήματά σου και όποιος συνάδελφος (μου) θέλει, σου απαντάει.

 

ο μηχανικός επειδή είναι νεος στο επαγγελμα ψαχνεται μήπως υπάρχει κάτι
Δηλαδή, ψάχνεις στοιχεία για να τα μεταφέρεις στον Μηχανικό σου και έτσι να τον βοηθήσεις; Γιατί δεν ψάχνει μόνος του;

Μόνος σου πήρες την πρωτοβουλία να απευθυνθείς στο forum, ή ενήργησες έτσι μετά από προτροπή του;

 

έχεις αντίρρηση?
Επιεικώς, άκομψος τρόπος έκφρασης. Έτσι περιμένεις να λάβεις απαντήσεις;
Link to comment
Share on other sites

Έχω εγώ αντίρρηση. Δεν κάνουμε ανταλλαγή απόψεων γιατί δεν είσαι Μηχανικός, απλώς θέτεις τα

ερωτήματά σου και όποιος συνάδελφος (μου) θέλει, σου απαντάει.

 

Δηλαδή, ψάχνεις στοιχεία για να τα μεταφέρεις στον Μηχανικό σου και έτσι να τον βοηθήσεις; Γιατί δεν ψάχνει μόνος του;

Μόνος σου πήρες την πρωτοβουλία να απευθυνθείς στο forum, ή ενήργησες έτσι μετά από προτροπή του;

 

Επιεικώς, άκομψος τρόπος έκφρασης. Έτσι περιμένεις να λάβεις απαντήσεις;

 

Chilion ασχολούμαι με το διαδίκτυο σχεδόν από όταν πρωτοξεκίνησε λόγω ότι είναι η δουλεία μου βρήκα το forum πολύ ενδιαφέρων και βοηθήθηκα αρκετά ενήγηρσα από μόνος μου.

 

η επισήμανση με τα bold δική μου

 

Με αφορμή το (απαράδεκτο για ένα μη μηχανικό ο οποίος ζητάει συνεχώς δωρεάν συμβουλές) ύφος της τελευταίας σου απάντησης, και δεδομένου ότι θυμόμουν να έχω απαντήσει σε άλλες ερωτήσεις σου, αποφάσισα να διαβάσω όλα τα μηνύματά σου σε αυτό το forum και διαπίστωσα ότι:

1. όλες οι ερωτήσεις στα θέματα που έχεις ανοίξει είναι διαφορετικές μεταξύ τους και όχι μόνον δεν αφορούν στην προσωπική (μία) περίπτωση αλλά σε τελείως διαφορετικές μεταξύ τους υποθέσεις, όπως τις καταγράφω αναλυτικά στη συνέχεια:

1.1 Πλάτος αγροτικού δρόμου (1.5.09)

"Προσφατα αγορασα οικοπεδο εκτος σχεδιου. ΤΟ οικοπεδο συνορευει με αγροτικο δρομο οπου στο τοπογραφικο μου δεν εμφανιζοταν το πλατος του.Ο αγροτικος δρομος χωριζει τα εντος απο τα εκτος σχεδιου οικοπεδα.Εβγαλα αδεια μικρης κλιμακας για περιφραξης . Απεναντι μου υπαρχει κτισμα με αδεια οικοδομης γιατι ειναι εντος σχεδιου".

1.2 Αυθαίρετο κτίσμα (4.5.09)

"Έβγαλα άδεια για ανέγερση κατοικίας σε οικόπεδο ιδιοκτησίας μου.Όμως από τη πρώτη ημέρα αντιμέτώπισα πρόβλημα με το γείτονα".

1.3 Πληρωμή προστίμου (λόγω καταστροφής αρχείου αδειών) (5.5.09)

"γνωστος μου του έκανε γονική παροχή ο πατέρας του οικοπεδο εντος σχεδιου με κατοικια 50τμ".

1.4 Διαστάσεις γκαραζόπορτας (6.5.09)

"μήπως γνωρίζει κανείς άν υπαρχει περιορισμός ώς προς τις διαστάσεις γκαραζόπορτας? εχω δύο θέσεις παρκιν στον ακαλυπτο χωρο με μήκος 5μ και θέλω να φτίαξω συρόμενη γκαραζόπορτα. Στην αδεια μου υπάρχει το παρκιν το οποιο δεν ειναι στεγασμένο ".

"είναι εντος σχεδίου δεσμευμένες 2 θέσεις παρκιν στην αυλή του σπιτιου μου βάση αδείας απλά ρωτάω άν υπάρχει δέσμευση κυρίως ως προς το ύψος"

1.5 πεζοδρομιο σε απαλλοτριωμένο χώρο (26.7.09)

"Πρόσφατα έκτισα τη κατοικία μου που έχει πρόσοψη σε κεντρικό επαρχιακό δρόμο"

1.6 Επισκευή μάντρας (10.8.09)

"εχω βγάλει αδεια οικοδομης για κατοικία μου και θέλω να φτιάξω τις μαντρες μου. Ομως υπάρχει πέτρινη μάντρα υψους 0,50 εκ πλατος 0,30εκ την οποία θέλω να τη κάνω υψος 1μ και να προσθέσω συρματόπλεγμα"

1.7 Πόρτα (δίοδος) σε κοινές ιδιοκτησίες (31.8.09)

"Εχω δύο οικόπεδα εντός οικισμού τα οποία εφάπτονται"

 

2. Σε όλες τις ερωτήσεις απάντησαν πολλοί συνάδελφοι και προσπάθησαν να βοηθήσουν, κάθε φορά, με τις γνώσεις και την εμπειρία τους πιστεύοντας, προφανώς, ότι δίνουν λύσεις στη συγκεκριμένη ερώτηση.

 

3. Σε προτροπές πολλών συναδέλφων (εμού συμπεριλαμβανομένου) να απευθυνθείς σε ένα μηχανικό, στον οποίο θα δώσεις όλα τα διαθέσιμα στοιχεία για σου δώσει τη σωστή λύση, εσύ απαντούσες με το στερεότυπο κλισέ ότι ο μηχανικός σου είναι νέος (!!!) αλλά και, ακόμη, ότι "ψάχνεται μήπως βρει κάτι".

 

 

Απευθυνόμενος στους mods αλλά και σε όλους τους συναδέλφους, ερωτώ αν πρέπει να μας προβληματίσει λίγο η περίπτωση αυτή και να προσθέσουμε κάποια σχετικά συμπεράσματα στο thread για τη βελτίωση του forum.

Μακαρ σε ευχαριστώ για το κόπο που έκανες να διαβάσεις όλα τα θέματα που έχω ανοίξει κατά καιρούς . Λυπάμαι πραγματικά γιατί είσαι κακόπιστος. Εγώ είμαι ιδιώτης και αποφάσισα να κτίσω ένα σπίτι στην επαρχία και να περιφράξω την ακίνητη περιουσία που έχω εκεί .Δεν είχα ασχοληθεί για αρκετά χρόνια γιατί δεν είχα το χρόνο. Επέλεξα για μηχανικό έναν νέο συνάδελφό σου και η αδεια που εξέδωσε ήταν η τέταρτη για εκείνον. Είχαμε όμως την ατυχία και οι δυό μας να πέσουμε σε κακούς γείτονες και να μας δημιουργήσουν πολύ σοβαρά προβλήματα γιατί νόμιζαν ότι τα πράγματα εκεί ήταν παρατημένα και είχαν άλλες βλέψεις. Σε πληροφορώ ότι με τα προβλήματα που έχω αντιμέτωπίσει άν ηταν άλλος στη θέση μου θα είχα αλλάξει μηχανικό.Επειδή όμως εμένα όταν ξεκίνησα τη δουλεία μου με βοήθησαν ορισμένοι άνθρωποι και τους ευγνωμονώ ,θεώρώ υποχρεωσή μου να βοηθώ νέους ανθρώπους και να δίνω το παραδειγμα στους άλλους. Πραγματικά βοηθήθηκα αφάνταστα από το forum και συνεργάζομαι άψογα με το συναδελφό σου .Προσπαθώ να βρώ και εγώ λύσεις για να βοηθήσω με το τρόπο μου.Θέλω πραγματικά να ευχαριστήσω όλους όσους απάντησαν κατά καιρους στα ερωτήμα τα μου και εσένα Μακαρ.Τώρα για ποιό λόγο δε χρησιμοποιεί ο συναδελφό σου το forum δε με αφορά παρ όλο που του το έχω προτείνει καθ ένας επιλέγει να κάνει τη δουλεία του όπως νομίζει εκείνος καλύτερα.Αυτή είναι η αλήθεια Μακαρ είτε τη πιστεύεις είτε όχι . Οσο αφορά αν το forum θα το χρησιμοποιούν μόνο μηχανικοί ή θα υπάρχει περιορισμός ερωτήσεων αυτό αφορά τους συντονιστές

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πραγματικά γιατί είσαι κακόπιστος.
Συνεχίζεις να χρησιμοποιείς ατυχέστατες εκφράσεις, και μάλιστα για έναν συνάδελφο (μου) με τεράστια προσφορά στο forum.

 

Σε πληροφορώ ότι με τα προβλήματα που έχω αντιμέτωπίσει άν ηταν άλλος στη θέση μου θα είχα αλλάξει μηχανικό.
Αυτό είναι δική σου επιλογή, δεν έκανες χάρη σε κανέναν.

 

θεώρώ υποχρεωσή μου να βοηθώ νέους ανθρώπους
Μπράβο σου. Υπό ποίαν έννοια μπορείς να βοηθήσεις έναν νέο Μηχανικό;

 

Προσπαθώ να βρώ και εγώ λύσεις για να βοηθήσω με το τρόπο μου.
Τί λύσεις βρίσκεις; Σε θέματα Μηχανικού;

 

αν το forum θα το χρησιμοποιούν μόνο μηχανικοί ή θα υπάρχει περιορισμός ερωτήσεων αυτό αφορά τους συντονιστές
Σου είπε κανείς κάτι τέτοιο; Απλώς είναι ανορθόδοξη τακτική να ψάχνει ένας ιδιώτης στοιχεία ώστε

να τα μεταφέρει στον Μηχανικό του με σκοπό να τον βοηθήσει(!) στην άσκηση του επαγγέλματός του.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.