Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά GPS


Recommended Posts

Συμφωνώ με τον αγαπητό συνάδελφο strudel. Η λύση με HEPOS - κινητή τηλεφωνία κλπ μου φαίνεται ότι εξαρτάται από απρόβλεπτους παράγοντες ενώ με το ζεύγος GPS ξέρεις τουλάχιστον τί κάνεις κάθε φορά και τί μπορεί να σου φταίει αν δεν πάει κάτι καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο συνάδελφος σας ρωτά τη γνώμη σας για την επιλογή μεταξύ συστημάτων αξίας 6.000-10.000€ και εσείς τον στέλνετε στις 20.000€. Δεν ξέρω αν βοηθήθηκε ιδιαίτερα... Όταν έχουμε συγκεκριμένο προϋπολογισμό, ο οποίος προκύπτει είτε από τη ρευστότητά μας, είτε από το ρυθμό απόσβεσης του εκάστοτε οργάνου πρέπει να επιλέγουμε βάση των αναγκών μας και όχι βάση της αιχμής της τεχνολογίας...

Link to comment
Share on other sites

Δε βοηθήθηκα καθόλου alexp81 σωστά το διέγνωσες .

Ρώτησα να πάρω Golf ή Leon και πήρα απαντήσεις του στυλ :

- εξαρτάται τους δρόμους που θα το πας και το στυλ οδήγησης σου .

- Πάρε μπέμπα είναι η καλύτερη επιλογή .

 

Ρε παιδιά με 20000 παντρεύομαι και σας καλώ στους γάμους .

 

Για μια μέση χρήση γίνετε όλη η κουβέντα !!! ;) και να πιάσουν τόπο τα λεφτά για τη χρήση αυτή, καθώς δεν παίρνουμε κάθε χρόνο GPS . !!!

Άσε που αν δε πέσει η επιδότα δεν παίρνουμε ούτε και αυτή :)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε thomas, η επιλογή του εξοπλισμού εξαρτάται από τις απαιτήσεις της δουλειάς, αλλά και η γεωγραφική θέση πιστεύω ότι παίζει σημαντικό ρόλο, σε ό,τι αφορά το κόστος και τη δυνατότητα χρήσης του HEPOS.

Για παράδειγμα, εγώ που δουλεύω στην παραμεθώριο πολλές φορές πιάνω σήμα από Αλβανία, όσο για 3G δεν το συζητάω. Οπότε το HEPOS δεν με εξυπηρετεί.

Βέβαια και σαν πολιτικός μηχανικός η δουλειά μου δεν έχει τις ίδιες απαιτήσεις με τη δικιά σου.

Εδώ και ένα χρόνο περίπου χρησιμοποιώ το ProMark 3 RTK και μου έχει λύσει τα χέρια. Για βάσεις μέχρι 1χλμ το RTK είναι πράγματι καταπληκτικό!

Όμως, αν θέλεις να κάνεις χάραξη σε μια οδοποία πολλών χιλιομέτρων, όπως καταλαβαίνεις είναι πιο δύσκολο και χρονοβόρο από ένα σύστημα L1-L2.

Οπότε, στάθμισε τις ανάγκες σου, τον όγκο και τις απαιτήσεις της δουλειάς και πράξε αναλόγα.

Καλή επιλογή!

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες καταπληκτικό εννοείς ως προς την ακρίβεια ή την ταχύτητα (ή και τα δύο); Με μία βάση 600μ π.χ. τί ακρίβειες έχεις;

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, DOOM

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο. Από τη στιγμή που θα κάνει fix (συνήθως 5 με 10 λεπτά) η εργασία είναι απρόσκοπτη. Οριζοντιογραφικά μου έχει δώσει ακρίβεια λίγων χιλιοστών σε χάραξη που είχα κάνει με γαιωδετικό σταθμό. Βέβαια η βάση ήταν κάπου στα 150 μέτρα.

Αν θυμάμαι καλά η θεωρητική ακρίβεια που δίνει είναι 2 με 3 cm σε βάση 2χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Σου δείχνει αν είναι fixed, καθώς και το θεωρητικό σφάλμα. Την ακρίβεια στην παραπάνω περίπτωση την έλεγξα τόσο επιτόπου, όσο και αργότερα στο γραφείο. Στο πεδίο έδωσα τις συντεταγμένες των υλοποιημένων σημείων για να με οδηγήσει σε αυτά και έπειτα αποτύπωσα τη θέση που μου έδινε. Όταν κάνεις την αποτύπωση του χαραγμένου σημείου σου δείχνει την απόσταση που έχεις από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.