Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ζητήματα που ΔΕΝ αφορούν προϋποθέσεις εισαγωγής


Recommended Posts

Παιδιά το αναφέρω και σε αυτό το θέμα. Ύστερα από ερώτηση που έκανα στο support σε σχέση με το παρακάτω:

 

 

 

Πήρα απάντηση μέσα σε μία ώρα. Πολύ γρήγοροι στο support. Τελικά για κάθε μηχάνημα και για κάθε πρόγραμμα βάζεις ξεχωριστή δαπάνη άσχετα αν είναι στην ίδια προσφορά.

 

Ερώτηση με χρήση παραδείγματος

 

Παράδειγμα :

Έχοντας τρία τιμολόγια/προφορές στα οποία το πρώτο αναφέρει 2 υπολογιστές , το δεύτερο ένα εκτυπωτη laser και ένα plotter και το τρίτο τρια προγράμματα, θα πρέπει να δηλώσω τρεις δαπάνες ή 7 που είναι και το σύνολο των μηχανημάτων και των προγραμμάτων?

 

Απάντηση (από [email protected]) :

Στην περίπτωση που περιγράφεται προτείνουμε την συμπλήρωση 7 δαπανών ώστε να περιγραφή το αντικείμενο καλύτερα

 

Η ίδια προσφορά μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε πολλαπλές γραμμές.

 

Άρα σύμφωνα με αυτούς ο καλύτερος τρόπος συμπλήρωσης είναι ο παραπάνω.

 

Νέα απάντηση από [email protected]

 

"Σε απάντηση του ερωτήματος σας, που αφορά στην Προκήρυξη του Υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών για την ενίσχυση Επιστημόνων-Ελευθέρων Επαγγελματιών, σας ενημερώνουμε ότι ο πίνακας 7 πρέπει να συμπληρωθεί ανά προσφορά, στην περίπτωσή σας 3 φορές."

 

Έχουν ξεφύγει ή μου φαίνεται???

Μόλις αποφασίσουν ποιο από τα 2 είναι το σωστό ας με πάρουν τηλέφωνο!!!!

 

ak2,Xristina K.

Δείτε εδω τις απαντησεις του υπουργείου για τη διανομη των προσφορών στις δαπανες.Η δεύτερη πρεπει να'ναι η σωστή.

 

Δηλαδή για κομμάτια υπολογιστή cpu,ram κλπ. καντε μια προσφορά όπως λέει η Xristina K.. στο νήμα του οδηγού ΕΣΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 224
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ak2,Xristina K.

Δείτε εδω τις απαντησεις του υπουργείου για τη διανομη των προσφορών στις δαπανες.Η δεύτερη πρεπει να'ναι η σωστή.

 

Δηλαδή για κομμάτια υπολογιστή cpu,ram κλπ. καντε μια προσφορά όπως λέει η Xristina K..

 

Νομίζω ότι είναι πιο σωστή η συμπλήρωση του πίνακα 7 (ανάλυση δαπανών) με την μέθοδο που αναφέρει ο jobous

"Παιδιά το αναφέρω και σε αυτό το θέμα. Ύστερα από ερώτηση που έκανα στο support σε σχέση με το παρακάτω:

 

Πήρα απάντηση μέσα σε μία ώρα. Πολύ γρήγοροι στο support. Τελικά για κάθε μηχάνημα και για κάθε πρόγραμμα βάζεις ξεχωριστή δαπάνη άσχετα αν είναι στην ίδια προσφορά.

 

Ερώτηση με χρήση παραδείγματος

 

Παράδειγμα :

Έχοντας τρία τιμολόγια/προφορές στα οποία το πρώτο αναφέρει 2 υπολογιστές , το δεύτερο ένα εκτυπωτη laser και ένα plotter και το τρίτο τρια προγράμματα, θα πρέπει να δηλώσω τρεις δαπάνες ή 7 που είναι και το σύνολο των μηχανημάτων και των προγραμμάτων?

 

Απάντηση (από [email protected]) :

Στην περίπτωση που περιγράφεται προτείνουμε την συμπλήρωση 7 δαπανών ώστε να περιγραφή το αντικείμενο καλύτερα

 

Η ίδια προσφορά μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε πολλαπλές γραμμές.

 

Άρα σύμφωνα με αυτούς ο καλύτερος τρόπος συμπλήρωσης είναι ο παραπάνω."

 

Από την στιγμή που υπάρχει πεδίο που αναφέρει "Τεχνικά χαρακτηριστικά" προφανώς αναφέρεται σε αντικείμενο και όχι σε σύνολο αντικειμένων προσφοράς.

Προσωπικά αυτή την μέθοδο εφάρμοσα για την δική μου υποβολή καθώς μου φάνηκε λογικότερη. Επίσης είναι πιο εύκολη η συμπλήρωση του πεδίου "Τεκμηρίωση συμβατότητας με επένδυση" κατ'αυτόν τον τρόπο καθώς θα αναφέρετε πάλι σε ένα προϊόν. Τέλος σε περίπτωση που η επιτροπή αξιολογήσει ότι κάποιο από τα αντικείμενα δεν πρέπει εγκριθεί τότε δεν απορρίπτεται όλη η προσφορά αλλά το μεμονωμένο αντικείμενο.

 

υ.γ. ευχαριστώ frightnight

Link to comment
Share on other sites

Xristina K.

Δεν κατάλαβα,εσυ προτείνεις τη 1η μέθοδο που περιγράφει ο jobous ως απάντηση του ΥΠΟΙΟ ή τη δεύτερη;

Για τη περίπτωση του ak2 cpu,ram κλπ. μου φαίνεται η δεύτερη πιο σωστή.Στα τεχνικά χαρακτηριστικά θα βάλει:cpu 2.66ghz,ram 4 gb κλπ.Δηλαδή εννοώ να μη κάνει την ίδια προσφορά σε πολλαπλές γραμμές ξεχωριστά για cpu και ξεχωριστά για ram.

 

Αφού όπως λες εσυ το έκανες ως σετ.

 

edit

copy paste απο Xristina K.

"""...και η δική μου προσφορά είχε αναλυτικά το κάθε τμήμα του Η/Υ ακριβώς όπως τα είχα ζητήσει από τον προμηθευτεί και δίπλα η τιμή. Στην αίτηση έβαλα όλο τον Η/Υ απλά στην θέση που καθορίζεις την ποσότητα έβαλα "σετ" και στα τεχνικά χαρακτηριστικά ανέφερα το κάθε ένα εξάρτημα.

 

Μου φάνηκε η πιο λογική λύση ...ελπίζω να βοήθησα... """

 

Oπως το λες εδώ αναλογεί στη 2η απάντηση του υπουργείου(δαπάνη ανα προσφορά)

και νομιζω είναι και το σωστο

 

δηλαδη μια δαπανη για συνολικά cpu,ram κλπ.

Link to comment
Share on other sites

η xristina εννοει οτι καθε προιον παει μονο του.ξεχωριστα.

 

φυσικα οχι το pc ξεχωριστα το καθε μερος.ολο σαν συνθεση.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω και ένα ψηφιακό πολυόργανο για ηλεκτρολογικές μετρήσεις (γειώσεις κτλ). Δεν πιστεύω να υπάρχει κανένα πρόωλμα. Ανήκει στον εξειδικευμένο εξοπλισμό (*πιστεύω*) .

Κάποιος συνάδελφος μηχανολόγος ή ηλεκτρολόγος έχει βάλει κάτι αντίστοιχο???

Link to comment
Share on other sites

Xristina K.

Δεν κατάλαβα,εσυ προτείνεις τη 1η μέθοδο που περιγράφει ο jobous ως απάντηση του ΥΠΟΙΟ ή τη δεύτερη;

Για τη περίπτωση του ak2 cpu,ram κλπ. μου φαίνεται η δεύτερη πιο σωστή.Στα τεχνικά χαρακτηριστικά θα βάλει:cpu 2.66ghz,ram 4 gb κλπ.Δηλαδή εννοώ να μη κάνει την ίδια προσφορά σε πολλαπλές γραμμές ξεχωριστά για cpu και ξεχωριστά για ram.

 

Αφού όπως λες εσυ το έκανες ως σετ.

 

edit

copy paste απο Xristina K.

"""...και η δική μου προσφορά είχε αναλυτικά το κάθε τμήμα του Η/Υ ακριβώς όπως τα είχα ζητήσει από τον προμηθευτεί και δίπλα η τιμή. Στην αίτηση έβαλα όλο τον Η/Υ απλά στην θέση που καθορίζεις την ποσότητα έβαλα "σετ" και στα τεχνικά χαρακτηριστικά ανέφερα το κάθε ένα εξάρτημα.

 

Μου φάνηκε η πιο λογική λύση ...ελπίζω να βοήθησα... """

 

Oπως το λες εδώ αναλογεί στη 2η απάντηση του υπουργείου(δαπάνη ανα προσφορά)

και νομιζω είναι και το σωστο

 

δηλαδη μια δαπανη για συνολικά cpu,ram κλπ.

 

Για όλα τα αντικείμενα πλην pc εφάρμοσα την μέθοδο δαπάνη ανά αντικείμενο. Στην περίπτωση pc έκανα μία εξαίρεση και έβαλα όλα τα components μαζί σε μία δαπάνη με τον τρόπο που ανέφερα παραπάνω.

 

(πολύ μπέρδεμα ... :smile: )

 

η xristina εννοει οτι καθε προιον παει μονο του.ξεχωριστα.

 

φυσικα οχι το pc ξεχωριστα το καθε μερος.ολο σαν συνθεση.

 

ακριβώς αυτό :smile:

Link to comment
Share on other sites

Για όλα τα αντικείμενα πλην pc εφάρμοσα την μέθοδο δαπάνη ανά αντικείμενο. Στην περίπτωση pc έκανα μία εξαίρεση και έβαλα όλα τα components μαζί σε μία δαπάνη με τον τρόπο που ανέφερα παραπάνω.

 

Ναι,συγγνώμη Xristina K. εγω δεν είχα καταλάβει καλά

Link to comment
Share on other sites

παιδες επειδη δεν θυμαμαι αν απαντηθηκε.

 

επειδη ΣΙΓΟΥΡΑ σε κανα 3 μηνες που θα γινουν οι αγορες αν εχουμε εγκριθει,καποια μερη απο το pc που θα εχουμε στην προσφορα μας ή θα εχουν σταματησει ή θα εχουν πεσει αρκετα οι τιμες τους (το πιο πιθανο απο τα 2 σεναρια)

 

ΤΟΤΕ μπορουμε να βαλουμε ενα αλλο κομματι που θα εχει την ιδια αξια με αυτο της προσφορας?

 

πχ.η καρτα γραφικων στην προσφορα εχει 150 ευρω.

 

μετα απο 3 μηνες θα εχει πεσει στα 120.

 

μπορουμε να βαλουμε μια αλλη αξιας 150 ευρω?

Link to comment
Share on other sites

 

μπορουμε να βαλουμε μια αλλη αξιας 150 ευρω?

 

Εμένα η γνωμη μου γι' αυτο ειναι οτι η ολη φαση θα ευνοησει το προμηθευτη που θα πουλησει κατι υπερτιμημενο και χρονολογικά ξεπερασμενο.Εσυ το ιδιο προιον θα παρεις,ουτε ο προμηθευτης ουτε το εσπα θα δεχτουν αλλαγη.Αλλα τωρα λεπτομερειες,στο τριμηνο ποσο θα εχει αλλαξει η τιμη για καρτα γραφικών;το πολυ 30 euro.150 euro θα χασεις στο συνολο των προιοντων.

 

Εγω αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι τι κερδος θα εχουν οι ΕΦΔ να κοψουν μια προταση στον ελεγχο υλοποιησης;Λες να παιρνουν κανα bonus αμα κοψουν προτασεις;Δεν με κολλαει.Αφου αμα κοψουν μια προταση θα χασουν τα δανεια που παν πακετο κλπ.

Τι δουλειά έχουν οι τράπεζες στον ελεγχο;

edit

copy απο μενα

"""Αφου αμα κοψουν μια προταση θα χασουν τα δανεια που παν πακετο κλπ."""

Λαθος.Θα κοψουν τη προταση και το δανειο θα μεινει.

Και θα ΄χουν κινησει την αγορα και λεφτα δεν θα δωσουν.

Οπως παντα.στο τελος αντι να παρουμε θα δωσουμε κιολας.

 

Πως το λεγε ο Αθεριδης."Ξερεις απο β-ΕΣΠΑ;".

Link to comment
Share on other sites

@sundance

 

Στο FAQ αναφέρει:

15. Τι θα συμβεί εάν αλλάξω προμηθευτή ή εξοπλισμό μετά την υποβολή της πρότασης; Θα είναι επιλέξιμα ή δεν θα επιχορηγηθούν;

 

Σύμφωνα με το άρθρο 11, παράγραφος 8 της Υπουργικής Απόφασης, είναι δυνατόν να περιλαμβάνονται στην βεβαίωση ολοκλήρωσης αποκλίσεις μικρής κλίμακας (π.χ. αλλαγή προμηθευτή) στο φυσικό αντικείμενο της εγκεκριμένης πρότασης, όπως αυτές περιγράφονται στη σχετική έκθεση ελέγχου. Σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται αύξηση του οικονομικού αντικειμένου της πρότασης και δεν επιτρέπεται η αλλαγή εξοπλισμού από την υποβολή της πρότασης στην υλοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.