Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Έννοια Αποθήκης (δυνατότητα τακτοποίησης)


AGELOG

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ chris12

Η ερωτηση μου ειναι η εξης εχω υπογειο στο σπιτι μου το οποιο εχω διαμορφωσει σε 3 δωματια και 1 τουαλετα,το οποιο ειναι πλακοστρωμενο και βαμμενο ,επισης εχει ρευμα ως επαγγελματικη εγκατασταση και νερο,με την προυποθεση να ενοικαστει σαν αποθηκη η επαγγελματικη στεγη

τι θεωρειτε ο χωρος σε αυτη την περιπτωση

 

 

 

*γιαυτο το λογο ρωταω τι θεωρειτε αποθηκη για την πολεοδομια

Link to comment
Share on other sites

Νόμιμα μόνο ως αποθήκη μπορεί να νοικιαστεί. Η διαμόρφωση που έκανες αν δε συμφωνεί με την οικοδομική άδεια είναι παράνομη. Άλλο αποθήκη, άλλο επαγγελματική στέγη. Παράνομα μπορείς να κάνεις ότι θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Απ οσο γνωρίζω στις οικοδομικές άδειες δεν αναφέρεται με τί θα είναι στρωμένο το πάτωμα ή αν θα είναι βαμμένοι εσωτερικά οι τοίχοι στις αποθήκες, άρα κάνεις ότι θέλεις σε αυτο τον τομέα. Τα εσωτερικά χωρίσματα φαίνονται στην οικοδομική αδεια και είναι παράνομο να τα αλλάξεις. Επίσης η χρήση κάθε χώρου φαίνεται στην άδεια και στις κατόψεις. Αν χαρακτηρίζονται ως αποθήκες, γκαράζ κτλ τότε δεν έχεις δικάιωμα να το κάνεις επαγγελματικό χώρο.

 

Πως πηρες ρευμα ως επαγγελματικό χώρο; Νομίζω για υπόγεια η ΔΕΗ δεν δίνει ξεχωριστή γραμμή. Αν κάνω λάθος παρακαλώ να με διορθώσουν οι συνάδελφοι.

 

Πάντως αν είναι όντως υπόγειο που δεν έχει μετρήσει στο Συντελεστή δόμησης και είναι χαρακτηρισμένο ως βοηθητικής χρήσης, τότε η τακτοποίηση είναι αυτό που ταιριάζει στην περίπτωση σου.

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση μου ειναι η εξης εχω υπογειο στο σπιτι μου το οποιο εχω διαμορφωσει σε 3 δωματια και 1 τουαλετα,το οποιο ειναι πλακοστρωμενο και βαμμενο ,επισης εχει ρευμα ως επαγγελματικη εγκατασταση και νερο,με την προυποθεση να ενοικαστει σαν αποθηκη η επαγγελματικη στεγη

τι θεωρειτε ο χωρος σε αυτη την περιπτωση

 

Μπορεί να ενοικιαστεί ως οτιδήποτε.Π.χ. είχα πελάτη που νοίκιαζε 2ο υπόγειο σε κτίριο ως στούντιο μουσικής κ στην άδεια φαινόταν ψυγείο για κρεοπωλείο.

 

Αν μεταβιβαστεί όμως,θα μεταβιβαστεί όπως είναι χαρακτηρισμένο στην πολεοδομική άδεια.

 

Τώρα εσύ φίλε μου ρωτάς αν μπορεί να τακτοποιηθεί.Η γνώμη μου είναι ότι μπορεί.Αλλά εγώ δεν είμαι κ ο παντογνώστης.Μία ερώτηση στην πολεοδομία θα είχε μία πιό έγκυρη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας

 

θελω να ρωτησω κατι ακομα

η οικοδομη ειναι παλια απο το 1985 και ειχα παρει ρευμα απο τοτε ως αποθηκη-επαγγελματικος χωρος στον οποιο μαλιστα επιτρεπετε και η υπαρξη τουαλετας γιατι πως αλλιως θα ενοικιαζοταν.

τωρα οσον αφορα την τακτοποιηση θεπω να ρωτησω εαν καποια απο τα παραπανω δωματια εχουν χρηση αποθηκης ,το τμημα που τακτοποιητε ειναι το υπολοιπο

πχ.65τμ υπογειο αποθηκη 30τμ και σε αλλη χρηση 35τμ ποιο γινετε τακτοποιηση

Link to comment
Share on other sites

Τακτοποίηση γίνεται μόνο στους χώρους εντός νομίμου περιγράμματος οι οποίοι έχουν αλλάξει χρήση.Αν ο χώρος που σου ανήκει είναι εντός νομίμου περιγράμματος,τακτοποιείται μόνο η επιφάνεια που έχει αλλάξει η χρήση της.

 

Να σου τονίσω κάτι ακόμα φίλε μου.

 

Το συμφωνητικό της ενοικίασης θα περιγράφει την πραγματική χρήση του χώρου,όχι την προβλεπόμενη.Όπως σου είπαν κ οι συνάδελφοι,αν αυτά τα 2 ταυτίζονται,τότε είσαι νόμιμος.Σε κάθε άλλη περίπτωση θα έχεις πρόβλημα σε περίπτωση καταγγελίας από τρίτο.Αν είσαι ιδιοκτήτης ακινήτου κ γι' αυτό το λόγο σε ενδιαφέρει η τακτοποίηση,για να νοικιάζεις το χώρο νόμιμα πλέον,τότε καλά κάνεις κ ρωτάς.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη με λιγα λογια τακτοποιουμε τα 35 τμ που εχουν αλλη χρηση

 

*επισης μια ερωτηση ακομα σε περιπτωση που τακτοποιηση για την αλλαγη χρησης απο επαγγελματικη σε οικιακη χρηση,στην ΔΕΗ θα κανουν την αλλαγη στο τιμολογιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.