Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Έννοια Αποθήκης (δυνατότητα τακτοποίησης)


AGELOG

Recommended Posts

Το επαγγελματικό εργαστήριο χαμηλής όχλησης χρειάζεται άδεια.

Προυπόθεση όμως είναι να υπάρχει βεβαίωση από την αρμόδια Πολεοδομία ότι ο χώρος που θ'ασκηθεί η δραστηριότητα να είναι χώρος κυρίας χρήσης και ότι δεν είναι βοηθητικός (αποθήκη, πυλωτη κτλ.)

Εδώ λοιπόν έγκειται ξανά το ερώτημα.

Τακτοποίηση του βοηθητικού χώρου σε χώρο κυρίας χρήσης δίνει την δυνατότητα για εγκατάσταση επαγγελματικού εργαστηρίου;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η χρήση γης το επιτρέπει;

ο κανονισμός της πολυκατοικίας;

αν ο κανονισμός δεν αναφέρει τίποτα είναι πιθανό να σου ζητήσουν συνέναιση της πολυκατοικίας

με το θόρυβο τι γίνεται; έχεις λάβει τα μέτρα σου

 

αν είσαι σε όλα οκ δε βρίσκω για ποιό λόγο να μην επιτρέπεται σύμφωνα με τον νέο νόμο

 

όπως καταλαβαίνεις επειδή δεν πρόκειται για απλή κατοικία θα περάσεις από 40 κόσκινα

 

οπότε στη θέση σου θα ξεκινούσα ανάποδα από τη νομαρχεία ή το δήμο που αδειοδοτεί

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ myri για τις άμεσες απαντήσεις σας.

Εγώ είμαι ένοικος στην πολυκατοικία και θα ήθελα να αποφευχθεί η δραστηριότητα.

Επιτρέπεται η χρήση του επαγγελματικού εργαστηρίου σε Γενική κατοικία.

Το επιτρέπει και ο κανονισμός αλλά σε χώρο κύριας χρήσης.

Ο θόρυβος είναι ένα θέμα για αναστολή των ενεργειών της υποτιθέμενης ''τακτοποίησης'' αλλά μην ξεχνάμε ότι είναι κάτι το σχετικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου αλλα με τους νέους νόμους και επειδή είμαι ιδιοκτήτης νεοανεγειρόμενης οικοδομής, τείνω να γίνω!!! Ερώτηση: Είμαι έγγαμος και ΄΄Χτίζω΄΄ μεζονέτα 149 m2, με 80 m2 υπόγειο ως κύρια κατοικία. Στο σχέδιο το υπόγειο είναι χωρισμένο σε τρεις βοηθητικούς χώρους. Εγώ χώρισα το υπόγειο σε δύο χώρους εκ των οποίων τον ένα (τα 43 m2 περίπου) τον διαμόρφωσα σαν κατοικία (τουαλέτα, υπνοδωμάτιο, κουζίνα κλπ) και τον άλλο ως έχει. Θέλω να ενοικιάσω τον χώρο ως κατοικία. Μπορώ με την νέα τακτοποίηση? Θα έχω κάποιο μελλοντικό πρόβλημα ή επιβάρυνση? Αν αλλάξει η χρήση θα υπολογίζονται σαν κατοικία τα 149 m2 + 43 m2 στην εφορία κλπ? Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Αν η άδειά σου έχει εκδοθεί μετά τις 2/7/2009 το ξεχνάς. Δε γίνεται τακτοποίηση. Διευκρίνησε αν είναι πριν και τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα!

Ας καταθέσω και εγώ το ζήτημά μου.

Μου ζητήθηκε να τακτοποιήσω (ή καλύτερα να πώ πρώτα την αποψή μου αν συμφέρει ή όχι) ένα υπόγειο.

Στην άδεια φαίνεται ένας κοινόχρηστος διάδρομος και ένας ενιαίος χώρος. Στην πράξη έχουν διαμορφωθεί 2 χώροι που χρησιμοποιούνται σαν κατοικίες(κουζίνα, μπανιο, ντουλάπες).

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

Από την στιγμή που η κάτοψη της αδειας δεν ταυτίζεται με το σχέδιο της πράξης, τι θα τακτοποιήσω? Ένα χώρο που στην ουσία δεν υπάρχει?

Επίσης, άντε και η πολεοδομία μου λέει ότι τακτοποιείται ότι φαίνεται στην άδεια, τότε τα τετραγωνικά που νομιμοποιούνται είναι αυτά που προκύπτουν χωρίς τον κοινόχρηστο?

Από την άλλη, ο ιδιοκτήτης θα φορολογείται όπως πρίν ή θα αλλάξη η δήλωσή του και από αποθήκη πλέον το δηλώνει κατοικία?

Τέλος, σε περίπτωση που αποφασίσουν ότι δεν το τακτοποίουν, κινδυνεύουν μόνο από καταγγελία του γείτονα ή θα γίνετε κανένα ντου?

Πραγματικά μερικές φορές δυσκολεύεσαι να επιχειρηματολογήσεις υπέρ αυτού που καλείσαι να κάνεις σαν μηχανικός!

Ξέρω ότι έχουν συζητηθεί ευρέως αυτά τα θέματα εδώ αλλά κάποιο σχόλιο, πρόταση θα με βοηθούσε!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.