Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντοχή διαφόρων διατομών


Simon

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Έχω ένα σχετικά απλό μηχανολογικό πρόβλημα.

 

Έχω μια ράβδο (x, y, z) η οποια είναι κολλημένη από τη μια της πλευρά και δέχεται δύναμη F στο άλλο άκρο της.

 

Το αρχικό πάχος της ράβδου ήταν 6 mm και μου ζήτησαν να την κάνω 3 mm. Πως μπορώ να υπολογίσω αν το πάχος αυτό θα αντέξει την συγκεκριμένη δύναμη χωρίς να σπάσει?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σ= p/f, p το φορτιο, f η διατομη, σ η αναπτυσομενη ταση που πρεπει να ειναι μικροτερη απο αυτη που αντεχει το υλικο....ειναι προβλημα αντοχης υλικων (οχι μηχανολογικο)

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Αγαπητα μελη θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.

Πως θα μπορουσα να δω γρηγορα την αντοχη των διαφορων διατομων χαλυβα (ΙPE, UPN,ΚΟΙΛΟΔΟΚΟ Κ.Τ.Λ.) χωρις να κανω μελετη.

 

Θα πρεπει να κρινω απο τις ροπές αντιστασης που δινουν στην καθε διατομη?

 

Υπαρχει καποιο λογισμικο?

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πίνακες που δίνουν την ελαστική κ πλαστική ροπή αντίστασης κάθε διατομής . Πολλαπλασίασέ το με την τάση διαρροής κ θα έχεις αντίστοιχα ελαστική κ πλαστική ροπή αντοχής (κ ανάλογα την κατηγορία διατομής). Αντίστοιχα πολλαπλασιάζεις το εμβαδό κάθε διατομής με την τάση διαρροής κ βρίσκεις αντοχή σε θλίψη κ εφελκυσμό. Σε όλα αυτά υπάρχουν κάποιοι συντ. ασφαλείας. Με ένα απλό βιβλίο Σιδηρών Κατασκευών θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

Link to comment
Share on other sites

η τάση διαρροής δεν εξαρτάται από τη διατομή αλλά από το υλικό.

 

Σε παρακαλώ να διορθώσεις τα κεφαλαία στο αρχικό σου μήνυμα. Χρησιμοποίησε την επεξεργασία μηνύματος κάτω δεξιά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.