Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κάτω ράβδοι δοκού


 

Recommended Posts

Τι θα λέγατε να επεκτείνουμε τη συζήτηση και λίγο παραπέρα.

Πως αγκυρώνετε τα κάτω σίδηρα μιας δοκού σ' έναν ακραίο στύλο;

Για να γίνει σωστή αγκύρωση των κάτω σιδήρων με το σωστό μήκος αγκίστρων θα πρέπει τα τσέρκια του στύλου σε πρώτη φάση να τοποθετηθούν μέχρι το ύψος έδρασης της δοκού. Αφού γίνει η σκυροδέτηση του στύλου και η κατασκευή του ξυλοτύπου δοκών και πλακών, θα πρέπει πρώτα να τοποθετηθούν τα κάτω σίδηρα των δοκών, να συμπληρωθούν τα τσέρκια του στύλου εντός του κόμβου με τη δοκό και μετά να ολοκληρωθεί το σιδέρωμα δοκών και πλακών.

Συμβαίνει αυτό στη πράξη ή εκεί αντιδρούν οι σιδεράδες και αρχίζουμε τους συμβιβασμούς με κάτω σίδηρα δοκών χωρίς άγκιστρα ή με άγκιστρα 5-7 εκ, επειδή η ανωτέρω διαδικασία είναι χρονοβόρα και επίπονη;

Link to comment
Share on other sites

Τι θα λέγατε να επεκτείνουμε τη συζήτηση και λίγο παραπέρα.

και αρχίζουμε τους συμβιβασμούς με κάτω σίδηρα δοκών χωρίς άγκιστρα ή με άγκιστρα 5-7 εκ, επειδή η ανωτέρω διαδικασία είναι χρονοβόρα και επίπονη;

 

 

οτι πληρώνεις παίρνεις....

 

 

εγω εχω να κάνω μια άλλη παρατήρηση!!!

 

μιλάμε απο θεωρητικής πλευράς η απο πρακτικής.

 

εγω θα σας πω τι εχω δει στη πράξη.

 

εχω δει αρκετές μελέτες κτιριακών εργων. οσες είχαν αναπτύγματα δοκών δεν σταματάγανε τα σίδερα νωρίτερα. ολες οι ράβδοι φθάνανε μέχρι μέσα στη κολώνα.

 

εχω δεί αυτό που λέτε, οι μισές ράβδοι να φθάνουν μέχρι το υποστύλωμα μόνο σε κάποια βιβλία που εχουν πρότυπες διατομές και πως γίνεται η όπλιση.

 

εντάξει αποφασίζω να σταματίσω κάποιες ράβδους νωρίτερα. πόσσες θα είναι αυτές; οι μισές; δεν πρέπει να κάνω τους υπολογισμούς?

 

αρα εαν υπήρχε πραγματικό κέρδος να σταματήσω τα σίδερα νωρίτερα ( οικονομικό και υπολογιστικό ) είμαι σίγουρος οτι θα το είχανε βάλει μέσα στα στατικά προγράμματα.

 

στα αναπτύγματα δοκών που βγάζουν τα στατικά πακέτα δείχνει κανένα να σταματούν τα σίδερα νωρίτερα?

 

και αν ναι πόσσα σταματούν? τα μισά?

 

πως σημειώνεται αυτό στο ξυλότυπο?

 

4φ16(κ) - τα 2 σταματούν νωρίτερα?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η π-system είναι η πρώτη ίσως και η μόνη εταιρία που εφάρμοσε τα διακοπτόμενα κάτω σίδηρα στο στατικό της πρόγραμμα. Μπορείς να μπεις στο site της και να το δείς.

Στους ξυλοτυπους σημειώνεται ως εξής:

 

κ(2)4Φ14(2)

 

κ2Φ14+(1)3Φ16(0)

 

έτσι υπολογίζεται απο το πρόγραμμα πόσα πατάνε στο στύλο και ποσα διακόπτονται νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Στην πράξη γίνονται οι αγκυρώσεις όπως προβλέπεται, δηλαδή με κάμψη όλων των ράβδων (όχι μόνο των πρόσθετων) κατά 90μοίρες προς το εσωτερικό του κόμβου, χρήση τυμπάνου διαμέτρου D=20Φ, στα μήκη που προβλέπεται;

 

Μήπως αρκετοί κατασκευαστές δε συνεχίζουν τους συνδετήρες του στύλου στους κόμβους;

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως η κακοτεχνια γινεται στη διαμετρο τυμπανου και στο μηκος του υπο 90ο τμηματος της ραβδου.Δεν νομιζω πλεον κανεις να μη βαζει συνδετηρες στον κομβο. Παντως , δεν ξερω ποια ειναι η αποψη σας γι αυτους, βολευουν παρα-παρα πολυ στις δοκους οι σπειροειδεις οπλισμοι (Θωρακας κλπ) αντι του κλασσικου μανδυα.

Και μια και ανοιξατε ωραιο θεμα με τους κομβους να ρωτησω το εξης. Εχεις ακραιο κομβο πχ 40Χ40 στην τελευταια σταθμη οπoυ συντρεχουν τρεις δοκοι. Και εχεις πχ Επανω :2 ραβδοι +1η2 προσθετα. Κατω : 4 ραβδοι απο την μια δοκο και αλλα τοσα απο τις αλλες συν τις καμψεις 90ο της εγκαρσιας δοκου. Και εχεις και τον κυριο οπλισμο της κολωνας ,10-12 ραβδους περιμετρικα,συνδετηρες κλπ. Θελω καποιος να μου πει πως γινεται μεσα σε ολα αυτα να εφαρμοστει πληρως και η παρ. 18.4.6 ΕΚΩΣ που πρεπει οι κυριοι οπλισμοι υποστυλ. να καμφθουν ο ενας πανω απο τον αλλο μεχρι την απεναντι παρεια , και ταυτοχρονα να περασει και το μπετον λαμβανοντας υπ'οψη οτι οι ραβδοι οπλισμου εχουν τρεις διαστασεις και οχι μια οπως φαινεται στα σχεδια.

Link to comment
Share on other sites

Μείωσε τις δύο ράβδους σε κάθε γωνία σε μία μεγαλύτερης διαμέτρου αν χρειάζεται.

Για στύλο 40/40 στην τελευταία στάθμη δεν νομίζω να χρειάζονται πάνω από 8Φ18 ομοιόμορφα κατανεμημένα στις πλευρές του στύλου, εκτός εάν ο στύλος έχει πολλή μεγάλη επιφάνεια επιρροής.

 

Χρήση μέγιστου κόκκου αδρανούς 16mm.

Χρήση υπερευστοποιητή.

Ματίσεις των κάτω ράβδων δοκού καθ' ύψος. Να μην είναι η μία δίπλα στην άλλη και να έχεις οκτώ ράβδους σε μία στρώση αλλά να περνάει η μία πάνω απ' την άλλη.

Δόνηση από το πλάι (μιλάω για τον κόμβο).

 

Καλή καρδιά να υπάρχει και θέληση κι όλα γίνονται. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.