Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρέμα χωρίς καθορισμό εντός σχεδίου και δόμηση δίπλα σ΄ αυτό


Recommended Posts

Συνάδελφοι έψαξα στην αναζήτηση αλλά δεν βρήκα απάντηση σ΄αυτό που θέλω.Εντος σχεδίου οικισμού κάτω των 2000 συνορεύει οικόπεδο με ρέμα μη οριοθετημένο, εμβαδου ακριβώς στα όρια αρτιότητας(500 τ.μ.!).Δε πρέπει να καθοριστεί το ρέμα και μετά να προκύψει το τελικό εμβαδό;Γραμμή δόμησης πια θεωρείται εντός σχεδίου από τα ρέματα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν καθοριζει το φρυδι του πρανους του ρεματος τα ορια της ιδιοκτησιας σου...

Για να σου δωσω ενα παραδειγμα, σε εκτος σχεδιου οικοπεδο τα ορια της ιδιοκτησιας ηταν στη μεση του ρεματος (βαθια γραμμη)...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι σιγουρος... Ετσι ηταν κ στο τοπογραφικο του συμβολαιου, ετσι ηταν κ στο κτηματολογιο...Απο την οριογραμμη του ρεματος (προσωρινη ή οριστικη) δεν μπορεις να κανεις τιποτα αλλα δεν παυει να ειναι ιδιοκτησια σου..Η δομηση σου βγαινει για τα τμ ολου του οικοπεδου σου...( ασχετα αν μπορεις να πας στη μεση του ρεματος να χτισεις ή οχι..)

Link to comment
Share on other sites

μιλάμε για ρέμα.

το οποίο έχει ροή υδάτων στις μέρες μας

αποτελεί ιδιοκτησία?

και ο αστικός κώδικας κάνει λάθος?

 

παράθεση νομοθεσίας θα ήταν καλοδεχούμενη

Link to comment
Share on other sites

Αν δλδ πριν 100 χρονια 2 ιδιοκτητες τα οικοπεδα των οποιων χωριζε ενα ρεμα...Λεγανε "Παρε εσυ το μισο να παρω κ γω το αλλο μισο"..Κ ετσι λοιπον γινοντουσαν συμβολαια κτλ...και μεχρι σημερα ετσι εξακολουθουν να υπαρχουν τι θα κανεις???Κ αν το ρεμα πλυμμηρισει και μεγαλωσει η κοιτη του και σου παρει εσενα 3 μετρα το οικοπεδο σου τι θα κανεις???Θα πεις ειχα 3 στρεμματα - 500τμ που τα πηρε το ρεμα αρα 2500τμ??? Για τα εντος δε μου εχει τυχει κ δεν ξερω..Για εκτος ειμαι σιγουρος γιαυτο που λεω...

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε geokaloger

συνάδελφε chrisven

για οικόπεδα εντός σχεδίου απαιτείται οριοθέτηση του ρέματος και εφαρμογή του αρθρου

6 του κτιριοδομικού κανονισμού

Link to comment
Share on other sites

η λογική αυτή του είπαν πριν από 100 χρόνια πάρε εσύ το ρέμα εγώ θα πάρω τη θάλασσα και ο άλλος τον Παρθενώνα δεν μου φαίνεται επαρκής?

ρέμα με συνεχή ροή πως μπορεί να είναι ιδιοκτησία?

επειδή μου έχει τύχει τ.δ. για άδεια ο αρμόδιος υπάλληλος μου είπε να δείξω το φρύδι σαν όριο

και αυτό έκανα. Προσωπικά μου φαίνεται το πιο λογικό.

παρόλα αυτά όμως δεν διεκδικώ το αλάθητο.

αναφορά σε νομοθεσία θα ήταν το καλύτερο.

 

agior για πιοιο θέμα μιλάς? γιατί δεν το βρίσκω και με ενδιαφέρει η περίπτωση

θυμάμαι ότι είχε συζητηθεί αλλά δεν μπορώ να το βρω

 

θεοχάρη ναι οκ για τα εντός δεν αμφιβάλλω

αλλά άλλο το να απαιτείται ή όχι οριοθέτηση αν είναι εντός ή εκτός και άλλο να διεκδικείς δικαιώματα σε πράγματα

Link to comment
Share on other sites

O υπαλληλος σου υπεδειξε σαν οριο το φρυδι???Ποιο φρυδι ομως???Σε 1 χρονο μπορει να εχει αλλαξει...Τα συμβολαια τι ελεγαν??? Το τοπογραφικο του οικοπεδου??Δε σου λεω οτι επειδη εκει ειναι η ιδιοκτησια σου πρεπει να πας να το μπαζωσεις κ να χτισει απο πανω...Ισχυει κανονικα η νομοθεσια περι αποσταστασεων απο ρεματα κτλ...Απλα αυτο ειναι το οικοπεδο σου..Αν θες να εχεις ποιο ξεκαθαρα οριο κανε μια μελετη οριοστικης οριοθετησης, παρε κ εκγκριση τεχνικων εργων διευθετησης κ τελος..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.