Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ληχθείσα άδεια και αποπερατωμένος Φ.Ο.


Recommended Posts

Έχω αναλάβει την αναθεώρηση οικοδ. άδειας σε διωροφη οικοδομη που η 1η άδεια βγήκε το 1987.

Αρχικά έπεσε ο σκελετός το 1987 και τώρα γίνεται η αναθεώρηση αφού η άδεια έχει λήξει και αλάζουν τα αρχιτεκτονικά(εκτός της εσωτερικής διαρύθμησης έχω μικρότερη δόμηση και προσθήκη στην αντίστιχη θέση ημιυπαίθριου χώρου).

Αυτό που με προβληματίζει αφού δεν είχα κάτι αντίστιχο σαν νέος που είμαι είναι τα φορολογικα ΦΕΜ? πολύχρωμο? και πιο πολύ το ΙΚΑ πως θα υπολογίσω τα ένσυμα?θα πάω με τα παλια που είχαν υπολογιστεί το 1987 ή θα βγάλω εγώ νέα? ενοήται πως για εκσκαφές και μπετά δεν βάζω ένσημα.

Μήπως πρέπει να υπολογίσω κάποια διαφορά στα φορολογικά τα τότε με σήμερα?

 

****************************

 

Και επίσης την αμοιβή μου θα την υπολογίσω με βάση τι τετραγωνικα? κάνω διαμόρφωση και στον όροφο και στο ισόγειο.

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια που έχεις στα χέρια σου έχει σφραγιστεί για να ισχύει επ' αόριστον; Αν ναι, μπορείς να κάνεις αναθεώρηση. Αν όχι, θα πρέπει να εκδοθεί καινούργια άδεια για την αποπεράτωση της οικοδομής, αφού αυτή του 1987 έχει λήξει.

Τώρα για τα υπόλοιπα ρώτα καλύτερα τον ελεγκτή φορολογικών. Μετά από τόσα χρόνια, δεν ξέρω τί γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να αναθεωρήσει την άδεια άλλος μηχανικός από αυτόν που την είχε αρχικά εκδόσει.

 

Χρειάζεται αναθεώρηση της αδείας για όσες αλλαγές πρόκειται να γίνουν (αν γίνονται) και για αλλαγή επιβλέποντος.

Θέλει καινούργια αίτηση, ανάθεση-ανάληψη κλπ.

 

Το βασικότερο όμως είναι πως αν έχει ξεκινήσει η κατασκευή και έχουν γίνει κάποιες εργασίες να συνενοηθεί ο καινούργιος μηχανικός με τον προηγούμενο για τις εργασίες

που επέβλεψε και την αντίστοιχη αμοιβή επίβλεψης των εργασιών αυτών που θα πρέπει να εισπράξει.

Επίσης καλό είναι στην παραίτηση του προηγούμενου μηχανικού να περιγράψει το σημείο στο οποίο βρίσκόταν το έργο όσο επέβλεψε.

Link to comment
Share on other sites

Αν μέσα στο διάστημα αυτό είχαν τελειώσει τα μπετά, τότε η άδεια θα μπορούσε να έχει σφραγιστεί από την πολεοδομία για επ' αόριστον ισχύ. Αν δεν έχει γίνει αυτό, δεν έχεις δικαίωμα να συνεχίσεις τις εργασίες και πρέπει να εκδοθεί καινούργια άδεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αυτοψία θα κάνει και το ΙΚΑ. Θα προσκμίσεις πίνακα (με τις νέες επιφάνειες). Δεν κάνεις απογραφή νέου έργου & δεν πληρώνεις προκ/λή, συμπληρώνεις το έντυπο μεταβολών (χρειάζεσαι τον ΑΜΟΕ). Ούτως ή άλλως νομίζω ότι σε συμφέρει με τους νέους συντελεστές (με τους παλιούς έβγαζε περισσότερα ένσημα).

Έρχεται υπάλληλος για αυτοψία και αφαιρούνται οι εργασίες που έχουν γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.