Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρειάζεται διορθωτική πράξη εφαρμογής;


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έψαξα στα θέματά σας αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι ανάλογο, εαν υπάρχει και δε το βρήκα συγγνώμη για την επαναφορά του θέματος.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Ιδιοκτήτης (πωλητής) έβγαλε οικοδομική άδεια για διόροφη οικοδομή το 1992 λόγω πυκνοδομημένου σε περιοχή που είχε αρχίσει επέκταση. Το 1997 πούλησε τον πρώτο όροφο κάνοντας σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας. Το 2000 η πράξη εφαρμογής κυρώθηκε με απόφαση Νομάρχη και στους πίνακες φαίνεται μόνο ο αρχικός ιδιοκτήτης με ποσοστό 100% επί του οικοπέδου. Ο αγοραστής θέλει να κάνει γονική παροχή και του ζητείται βεβαίωση μη ληξιπρόθεσμων οφειλών προς το Δήμο και προς τρίτους. Μπορεί ο αρχικός ιδιοκτήτης (πωλητής) να πληρώσει τις εισφορές σε χρήμα για το κομμάτι που πούλησε χωρίς να εμπλακεί ο αγοραστής; Ή είναι απαραίτητο να γίνει διορθωτική πράξη επείδη ο δεύτερος ήταν ιδιοκτήτης πριν την κύρωση της πράξης;

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Στον πίνακα της Πράξης Εφαρμογής πρέπει να φαίνονται οι ιδιοκτήτες κατά την ημερομηνία της Πράξης. Αρά χρειάζεται διορθωτική...

Link to comment
Share on other sites

πάρε από τον δήμο ή από το υποθηκοφυλακειο της περιοχής του πίνακες πράξης εφαρμογής να δείς τι αναγράφεται στην αντίστοιχη στήλη σαν ιδιοκτήτης Εμένα σε ανάλογη περίπτωση που δεν αναγραφόταν ο ιδιοκτήτης πριν την κύρωση της πράξης εφαρμογής μου ζήτησε ο οικείος δήμος να διορθωθουν οι πινακες εφαρμογής (με σχετική διαδικασία στην πολεοδομία) και να μετεγραφούν εκ νέου στουποθυκοφυλάκειο για να μου δώσουν τα σχετικά έγγραφα από τον Δήμο

Link to comment
Share on other sites

συναδέλφισσα eutuxia

τα θέματά μας είναι και θέματά σου αφού είσαι μέλος του φόρουμ

για προφανείς λόγους γίνεται ο διαχωρισμός ανάλογα με την ειδικότητα

αφού επήλθε μεταβολή πρίν την κύρωση της πράξης εφαρμογής και δεν φαίνεται στους τελικούς πίνακες απαιτείται διορθωτική πράξη, η περίπτωση που αναφέρεις είναι απο τις πιό συχνές

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.