Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό για μεταβίβαση οικοπέδου..


Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γειά σας Συνάδελφοι.Σαν Π.Μ και όχι σαν τοπογράφος έχω κάποιους προβληματισμούς.Πρόκειται να μου μεταβιβάσουν ένα απλό ακίνητο οι γονείς μου εντός σχεδίου πόλεως και θέλω να συντάξω κάποιο τοπογραφικό.

Είναι ένα οικόπεδο 6χ10 με ένα παλιό κτίσμα πρό του '55. Έχω πάρει αποσπάσματα κτηματολογίου τα οποία το δείχνουν 64μ2.Στα συμβόλαια αναφέρεται 60μ2. Από τις μετρήσεις μου προκύπτει 61,35μ2.

Εγώ θα καταθέσω στη συμβολαιογράφο το δικό μου τοπογραφικό επομένως εκείνη θα επικαλεστεί τα 61,35μ2.Αυτό είναι και το σωστό για να μη πληρώνουμε και παραπάνω φόρους στην εφορία.

1).Υπάρχει κάποιο πρόβλημα στα παραπάνω?

2).Το τοπογραφικό θα είναι με απλές-σχετικές συντεταγμένες και επειδή βρίσκεται σε δομημένη περιοχή μπορώ να το τοποθετήσω στο απόσπασμα του σχεδίου πόλεως.

Επαρκούν αυτά ή χρειάζεται να πάρω ειδικές συντεταγμένες?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Aggelosss1978

δεν φαίνεται κάποιο πρόβλημα οι διαφορές στα εμβαδά είναι αναμενόμενες

αν μπορείς κάνε την εξάρτημένη αποτύπωση και προχώρα σε σύγκριση με τις συντεταγμένες του κτηματολογίου

δεν αρκεί το εμβαδό αλλά και ό έλεγχος της θέσης και του σχήματος του οικοπέδου

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ συνάδελφε!

Θεωρείς ότι η εξαρτημένη είναι πληρέστερη σε περίπτωση που γκρεμιστούν στο μέλλον οι γειτονικές κατοικίες να μην υπάρχει πρόβλημα.Απλά χρειάζομαι εξοπλισμό και τρέχουν οι δικοί μου βιαστικά σε συμβολαιογράφο να προλάβουν τα νέα μέτρα του Γιωργάκη.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Aggelosss1978

και για τους λόγους που αναφέρεις και για όσα έγραψα παραπάνω η εξηρτημένη αποτύπωση είναι βασική γιά ένα πλήρες τοπογραφικό

αν επείγει προχώρα όπως είσαι και ση συνέχεια με έναν απλό μετασχηματισμό μπορείς το διάγραμμα να το μετατρέψεις στο σύστημα προβολής ΕΓΣΑ

για τα θέματα ασυμφωνιών κτηματολογίου και αποτύπωσης έχουμε συζητήσει εκτενώς στο φόρουμ ελπίζω να τα έχεις υπόψη

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ΘΕΟχαρη δεν έχω ψαχτεί τόσο στον τομέα σας μπορείς να μου δώσεις παραπάνω πληροφορίες σχετικα με τον απλό μετασχηματισμό?

 

 

Παρακαλώ μην κάνετε άσκοπη παράθεση του προηγούμενου μηνύματος!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Aggelosss1978

θα απαιτηθεί ένας αριθμός σημείων να είναι κοινός δηλαδή να έχουμε συντεταγμένες στο τοπικό-ανεξάρτητο-αυθαίρετο σύστημα που θα μετρήσεις τώρα και 'κάποια' στιγμή στο σύστημα προβολής ΕΓΣΑ

φθάσε ως εκεί και βλέπουμε εν ανάγκη θα συνδράμουμε, το θέμα είναι απλό

κάνε σωστή,ακριβή και λεπτομερή αποτύπωση του οικοπέδου σου και των ομόρων ( ότι χρειάζεται και μπορείς)

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σου Θεοχάρη έχω φτάσει στο σημείο που ανέφερες.Συν τοις άλλης θα ήθελα και μια γενική ερώτηση.Όταν αναφέρουμε στη δήλωση του μηχανικού ότι βρίσκεται μια τριώροφη για παράδειγμα οικοδομή πειράζει που δε συμπεριλαβάνουμε το δώμα.Θέλω να πώ ότι σε μια οικοδομή με 3 ορόφους στην πλάκα του δώματος το δείχνω 4/Π στην δήλωση πως θα αναφέρω το κτίριο?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Aggelosss1978

η δήλωση μηχανικού δεν έχει σχέση με δώματα,εξώστες κλπ

μπορείς να αναφέρεις εκτός δήλωσης φυσικά τα υφιστάμενα όσον αφορά την κάλυψη και δόμηση και τα υπολειπόμενα αυτών σύμφωνα με τους ισχύοντες όρους δόμησης και λοιπές πολεοδομικές διατάξεις.

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

είναι η πρώτη φορά που θα κάνω τοπογραφικό διάγραμμα για μεταβίβαση ενός οικοπέδου σε 2 άτομα. Το οικόπεδο θα χωριστεί σε 2 τμήματα και σε κάθε άτομο θα μεταβιβαστεί 1 τμήμα. Θέλω να ρωτήσω τι πρέπει να αναφέρω στο τοπογραφικό εκτός από τετραγωνικά και όρους δόμησης? Πρέπει να αναφερθεί τίποτα για κάθετη ιδιοκτησία?

Οι απαντήσεις σας θα με βοηθούσαν πάρα πολύ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.