Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό για μεταβίβαση οικοπέδου..


Recommended Posts

οχ!πρόσεξε μην κάνεις καμια πατάτα-δεν είναι αστείο να χωρίσεις οικόπεδο-συνεργάσου με κανέναν έμπειρο της περιοχής σου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ακολούθησε τα κάτωθι βήματα

1.βρες αν είναι εντος σχεδιου-εκτος σχεδίου-σε οικισμό κλπ

2.βρες τους ορους δόμησης -γενικούς και ειδικούς-και θα δής τι εμβαδον αρτιότητας απαιτείται για να γίνει κατάτμηση-και πόσο πρόσωπο η βάθος απαιτείται

για τα ανωτέρω βήματα ζήτα βοήθεια απο την πολεοδομία της περιοχής σου (η, και)τον δήμο(την τεχνική υπηρεσία του)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

Βρήκα όλα αυτά που ανέφερες και το οικόπεδο εάν χωριστεί σε 2 τμήματα , το κάθε τμήμα είναι άρτιο και οικοδομήσιμο και κάθε τμήμα έχει το δικό του δρόμο. Το πρόβλημα μου τώρα είναι ότι στο ένα τμήμα υπάρχει σπίτι προ του 68 χωρίς οικοδομική άδεια, το οποίο έχει ρεύμα. Μου είπανε ότι τότε δεν έβγαζαν άδειες. Το αποτυπώνω κανονικά? πρέπει να αναφέρω στο τοπογραφικό ότι δεν υπάρχει άδεια? στο οικόπεδο θα γίνει κατάμηση ή σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας? και πως θα το γράψω στο τοπογραφικό ? Ξέρω θα ΄πρέπει να απευθυνθώ σε κάποιον έμπειρο τοπογράφο αλλά δεν γνωρίζω κάποιον. Θα με βοηθούσες πάρα πολύ εάν μου έλυνες κάποιες από τις απορίες μου! Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

Το πρόβλημα μου τώρα είναι ότι στο ένα τμήμα υπάρχει σπίτι προ του 68 χωρίς οικοδομική άδεια, το οποίο έχει ρεύμα. Μου είπανε ότι τότε δεν έβγαζαν άδειες. Το αποτυπώνω κανονικά? πρέπει να αναφέρω στο τοπογραφικό ότι δεν υπάρχει άδεια? στο οικόπεδο θα γίνει κατάμηση ή σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας? και πως θα το γράψω στο τοπογραφικό ?

 

Αυτός που σου είπε ότι το 1968 δεν εκδίδονταν άδειες, μάλλον έκανε λάθος και ίσως ήθελε να σου πει κάτι άλλο.

 

Όπως έχει αναφερθεί, κατ' επανάληψη, σ' αυτό το forum, στο τδ αποτυπώνουμε ό,τι υπάρχει στο έδαφος. Εάν το τδ πρόκειται να χρησιμοποιηθεί για την έκδοση ΟΑ, πρέπει να αναγραφούν και τα στοιχεία που αφορούν στην υφιστάμενη οικοδομή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.