Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΜΚΑ - Αριθμός Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης


ckiriako

Recommended Posts

Απο οτι βλεπω ειναι υποχρεωτικο να εχει ο καθενας/καθεμια μας τον δικο του αριθμο απο τον Οκτωβριο που μας ερχεται.

Η διαδικασια απλη και γρηγορη σε ενα κεπ με την ταυτοτητα μας.

Μου φαινεται λιγο τραβηγμενο παντως το οτι δεν θα μπορεις να κανεις συναλλαγες μετα την παρελευση της ημερομηνιας εφοσον δεν εχεις μεριμνησει να αποκτησεις τον αριθμο.

 

http://www.trikaland.gr/2009091264523/kosmos/blogkarismata/amka-20-meres-gia-tin-apoktisi-tou-osa-prepei-na-gnorizete-kafeneio-gr.html

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απο οτι βλεπω ειναι υποχρεωτικο να εχει ο καθενας/καθεμια μας τον δικο του αριθμο απο τον Οκτωβριο που μας ερχεται.

Η διαδικασια απλη και γρηγορη σε ενα κεπ με την ταυτοτητα μας.

Μου φαινεται λιγο τραβηγμενο παντως το οτι δεν θα μπορεις να κανεις συναλλαγες μετα την παρελευση της ημερομηνιας εφοσον δεν εχεις μεριμνησει να αποκτησεις τον αριθμο.

 

http://www.trikaland.gr/2009091264523/kosmos/blogkarismata/amka-20-meres-gia-tin-apoktisi-tou-osa-prepei-na-gnorizete-kafeneio-gr.html

 

Καλημέρα

 

Πριν τρείς μήνες πήγα και το κοίταξα το θέμα σε ΚΕΠ του Λεκανοπεδίου Αττικής. Βέβαια , πήγα απογευματινή ώρα και ξεμπέρδεψα γρήγορα. Μέσα σε 10 λεπτά , έφυγα με το επίσημο χαρτί στο χέρι.

 

Σε συνομιλία που είχα με συνάδελφο πρόσφατα μου ανακοίνωσε περιχαρής ότι δεν θα χρειαστεί να τρέξει καθόλου γιατί πήρε τηλέφωνο στο ΤΣΜΕΔΕ και ήδη τον έχουν "απογράψει" οπότε και του έδωσαν προφορικά τον ΑΜΚΑ . Νομίζω ότι αν το φροντίσουμε έγκαιρα , κανένα πρόβλημα δεν θα υπάρξει (εκτός από τα γνωστά των δημόσιων ταλαιπωριών μας) :(

 

Πέρα από οποιαδήποτε διάθεση γκρίνιας εκ μέρους μου , υπήρξε (και υπάρχει ακόμη) κάποιο site του Υπουργείου Κοινωνικής Ασφάλισης και μπορούσε ο καθένας μας να δεί αν έχει ΑΜΚΑ (εφόσον τον έχουν ήδη απογράψει στο ασφαλιστικό του ταμείο)

 

Περισσότερα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος αυτου, σε καθε ασφαλιστικο φορεα υπαρχει και γραφειο ΑΜΚΑ οποτε ακομα και αν καποιος δεν ασχοληθει να τον βγαλει νωριτερα, θα μπορει την ημερα της συναλλαγης του να τον βγαζει απευθειας..

 

Οσο για το αν ειναι τραβηγμενο ή οχι, ειναι κατι που αν λειτουργησει σωστα μπορει να κανει τη ζωη ολων πιο ευκολη.. Εχει ανακοινωθει εδω και πολλους μηνες, εχε διαφημιστει σε εφημεριδες ραδιοφωνα και τηλεορασεις.. Ας δειξουμε και εμεις σαν πολιτες καλο προσωπο.. Μην ζηταμε μονο απο το κρατος να βελτιωθει.. Ας βελτιωιθουμε και εμεις..

Link to comment
Share on other sites

Από το 1993 που εγγράφηκα στο ΤΣΜΕΔΕ μου έδωσαν, χωρίς να προβώ σε καμιά περαιτέρω ενέργεια, ΑΜΚΑ και μια κάρτα στο μέγεθος πιστωτικής. Εσάς δεν σας έδωσαν;

Link to comment
Share on other sites

και εμένα μου τη στείλαν αυτή την κάρτα την οποία όπως δεν μου την έστειλε το ΤΣΜΕΔΕ αλλά από Ν.Π.Ι.Δ. που είχα σύμβαση πρίν λίγα χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Από το 1993 που εγγράφηκα στο ΤΣΜΕΔΕ μου έδωσαν, χωρίς να προβώ σε καμιά περαιτέρω ενέργεια, ΑΜΚΑ και μια κάρτα στο μέγεθος πιστωτικής. Εσάς δεν σας έδωσαν;

 

Μπράβο στο ΤΣΜΕΔΕ ... το είχε συλλάβει σαν ιδέα 16 χρόνια νωρίτερα από το Υπουργείο ... :confused:

 

Όσο και αν προσπαθώ να θυμηθώ, εκεί κοντά στις αρχές του 1992 , δεν θυμάμαι να μου έδωσαν τέτοια κάρτα .

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ θυμάμαι να έχω πραλάβει κάρτα αλλά όταν πριν από μήνες (νομίζω Μάρτη) μπήκα στο amka διαπίστωσα, πολύ εύκολα, ότι είχα αριθμό αλλά και πολλοί φίλοι μου, ασφαλισμένοι σε διάφορα ταμεία, που δεν μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν internet.

 

Γενικά, οι περισσότεροι ασφαλισμένοι έχουν ήδη αριθμό, ανεξάρτητα αν έχουν ειδιποιηθεί ή τους έχει σταλεί κάρτα, αλλά, σε κάθε περίπτωση, η διαδικασία είναι πολύ εύκολη και γρήγορη. Για όποιον δεν γνωρίζει, συνιστώ πρώτα επίσκεψη στο amka και, αν διαπιστώσει ότι δεν έχει, τότε στο ΚΕΠ της γειτονιάς του.

Link to comment
Share on other sites

Επανω στο ειδοποιητηριο πληρωμης των εισφορων μας για καθε εξαμηνο αναγραφεται και ο ΑΜΚΑ. Τεταρτο κουτακι επανω και αριστερα. Καρτα παντως δεν εχω λαβει !

Link to comment
Share on other sites

σε άλλους ναι όλα αυτα που ειπατε σε άλλους όχι, σε μένα π.χ. τίποτα και ξεχνάω να πάω

 

Ούτε και στο ειδοποιητήριο που ήρθε πριν από λίγες μέρες?

Βάλε, εν πάση περιπτώσει, τα στοιχεία σου στο amka και δες αν έχεις αριθμό που κατά 99.9% έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.