Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενες μελέτες για ξενοδοχείο 4 αστέρων


jobous

Recommended Posts

Καταρχήν καλημέρα.

 

Είναι να αναλάβω τις Η/Μ μελέτες για μια επέκταση (14 κλίνες) ξενοδοχείου 4 αστέρων σε νησί (συνολικά 29 κλίνες).

Επειδή δεν έχω καμιά εμπερία με εκπόνηση μελετών για ξενοδοχεία θα ήθελα μια μικρή βοήθεια στο θέμα ποιες είναι οι απαραίτητες μελέτες για την πολεοδομία.

Θα κατασκευαστούν 3 ξεχωριστά κτίρια των 3-5 δωματίων , εστιατόριο, ξεχωριστή reception, αποθηκευτικοί χώροι. Οι συνολικοί καινούριοι χώροι θα είναι 750 τ.μ.

 

Οι μελέτες που πρέπει να γίνουν είναι :

Υδρευση - αποχέτευση

Κλιματισμός (Καλύπτεται με ξεχωριστές μονάδες split unit για τα δωμάτια??)

Ενεργητική πυροπροστασία

Παθητική

Ισχυρά ρεύματα

Ασθενή ρεύματα

Το ξενοδοχείο θα έχει θερινή λειτουργια άρα η Θέρμανση δεν απαιτείται (φαντάζομαι).

 

Ισχύουν τα παραπάνω? Έχω ξεχάσει κάτι ή μήπως έχω προσθέσει κάτι χωρίς να απαιτείται?

Επειδή δεν πρόκειται για ένιαία κατασκευή (ένα κτίριο) αλλά για 6 ξεχωριστά κτίρια μήπως δεν χρειάζονται μερικές μελέτες?

Επειδή είναι σε νησί απαιτείται βιολογικός καθαρισμός?

 

Παιδιά πραγματικά επειδή είμαι λιγάκι χαμένος μια βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη.

 

Ευχαριστώ

Γιάννης

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Πιθανώς να είσαι ΟΚ με αυτά.... Δεν είναι δικό σου θέμα συνήθως αλλά δες και τι χρειάζεται για ΑΜΕΑ που σε αφορά...

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνοντας (πιστεύω) το ερώτημα του συναδέλφου jobous, μήπως γνωρίζει κανείς ποια εγκύκλιος περιγράφει τις απαραίτητες μελέτες (ενεργητική πυροπροστασία, ισχυρά ρεύματα, κλιματισμός, κλπ) που πρέπει να εκπονηθούν ανάλογα με την χρήση και το μέγεθος του έργου. Μου φαίνεται σωστότερο να έχω μια έγκυρη πηγή, παρά να τρέχω κάθε φορά στην πολεοδομία και να πράττω ανάλογα με το κριτήριο του εκάστοτε υπαλλήλου. Αυτό το χρειάζομαι κυρίως για να μπορώ να εκτιμήσω το συνολικό κόστος των αμοιβών.

 

Το τελευταίο το διευκρινίζω μιας και δεν έχω καμία πρόθεση να παρακάμψω συνάδελφους μηχανολόγους μηχανικούς στους οποίους προωθώ τις αντίστοιχες μελέτες μαζί με το ολόκληρο των αμοιβών των μελετών αυτών.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν καλύπτεσαι μόνο με κλιματισμό δηλ. χωρίς θέρμανσή. Πάντως από την στιγμή που θα υπολογίσεις τα ψυκτικά φορτία για να βρεις τα θερμικά κάνεις απλά εξαγωγή αποτελεσμάτων σε Απώλειες (μιλάω για το Fine της 4M) και έχεις τα αποτελέσματα. Επίσης νομίζω πως δεν υπολογίζονται ξεχωριστά οι αμοιβές για Κλιματισμό και Θέρμανση. Αφού έχεις ένα σύστημα που στα καλύπτει. π.χ. A/C. Πρέπει να συννενοηθείς με τον Αρχιτέκτονα εαν τα Split δικαιολογούνται σε ξενοδοχείο 4*.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εκανα ένα αντίστοιχο ξενοδοχείο.

Χρειάστηκε μελέτη θέρμανσης αλλά δεν συμπεριλήφθηκε μελέτη ασθενών ρευμάτων. Και έγιναν έτσι δεκτά από την πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

καλημέρα, καθώς θέλω να κάνω τις μελέτες ΗΜ για ένα ξενοδοχείο, θα μπορούσε κάποιος να μου στείλει, εαν έχει κάνει κάτι παρόμοιο, ώστε να το δω ως πρότυπο.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται εκτός από τις προαναφερθείσες μελέτες:

- Μελέτη ενεργειακής απόδοσης (ΚΕΝΑΚ)

- Μελέτη αερισμού. Αν δεν βγαίνει ο φυσικός αερισμός στον αρχιτέκτονα θα πρέπει να μελετηθεί η απαραίτητη εγκατάσταση τεχνητού αερισμού.

 

Η μελέτη για τα ασθενή ρεύματα πλέον είναι απαιτούμενη μελέτη, υπάρχουν προδιαγραφές (θες 1 χρόνο να τις μάθεις όλες) και πρέπει να παραδώσεις στον πελάτη σχέδια με όλες τις γραμμές ασθενών στο τέλος.

Στα ασθενή περιλαμβάνεται το δίκτυο δεδομένων (για υπολογιστές), δίκτυο τηλεφώνου (τηλεφωνικό κέντρο), συναγερμός, κτλ.

 

Επιπλέον ανά περίπτωση μπορεί να χρειαστεί:

- Μελέτη Η/Μ για πισίνα

- Μελέτη για βιολογικό καθαρισμό

- Μελέτη υποσταθμού της ΔΕΗ (συνήθως περιλαμβάνεται στα ηλεκτρικά ισχυρά)

- Μελέτη φωτισμού

 

Μην βασιστείς σε κάποιο πρότυπο. Η νομοθεσία και οι κανονισμοί έχουν αλλάξει πολύ τα τελευταία χρόνια, αν βασιστείς σε παλιότερη μελέτη το πιθανότερο είναι να έχει πολλά λάθη για τα σημερινά δεδομένα. Αν το ξενοδοχείο θα μπει σε επενδυτικό πρόγραμμα θέλει επιπλέον προσοχή γιατί κάποιες ελλείψεις μπορεί να του στερήσουν την επιδότηση.

 

Ίσως χρειαστεί να συνεργαστείς και με διπλωματούχο μηχανικό. Τα δωμάτια με κλιματιστικά μαζί με τον φωτισμό κοινόχρηστων και εξωτερικών χώρων ανεβάζουν σημαντικά την εγκατεστημένη ηλεκτρική ισχύ, ίσως είναι πάνω από το όριο που μπορείς να υπογράψεις

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

αναφορικά με τη νομοθεσία έχω τα προγράμματα της 4M, τα οποία φαντάζομαι οτι ειναι ενημερωμένα και δεν έχω πρόβλημα.

θα ήθελα απλά να ρήξω μια ματιά, αν έχει κάνει κάποιος κάτι παρόμοιο, για να δω κάποια τυπικα πράγματα.

 

αν έχει κάποιος θα του ήμουν υπόχρεος

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τα προγράμματα ΔΕΝ λαμβάνουν υπόψιν το μεγαλύτερο μέρος της νομοθεσίας.

 

Τα προγράμματα απλά κάνουν τους υπολογισμούς με βάση τους κανονισμούς, τίποτα παραπάνω.

 

Κανένα πρόγραμμα δεν θα ελέγξει

- αν τρύπησες δοκάρι για να περάσεις αποχέτευση Φ120

- αν ο βόθρος είναι σε επιτρεπτή απόσταση από τα όρια του οικοπέδου και τα θεμέλια

- αν οι διαστάσεις στο λεβητοστάσιο είναι αποδεκτές

- αν οι διαστάσεις του φρεατίου ανελκυστήρα είναι σωστές

- αν η γραμμή που έχεις κάνει φτάνει για τον εξωτερικό φωτισμό (που κάποτε θα μπει)

- αν θα μπει ο διακοσμητής οπότε να πάρει έναν μεγάλο συντελεστή ασφαλείας για τα ηλεκτρολογικά και τα στατικά (βλέπε πατάρια, κόψιμο φέροντα οργανισμού, τρύπημα πλάκας, κτλ).

- Αν το βάθος της πισίνας πληρεί τις προδιαγραφές για την ηλικία που προόρίζεται

...

Η λίστα συνεχίζεται και έχει κάτι χιλιάδες περιπτώσεις που σαν μηχανικός πρέπει να ξέρεις τι ισχύει.

 

Και εγώ της 4Μ έχω. Δεν ξέρω αν είναι καλύτερο ή χειρότερο από τα ανταγωνιστικά πακέτα. Αυτό είχαν στο γραφείο που πρωτοκολλήθηκα, έμαθα τις μικροιδιοτροπίες του και μέχρι στιγμής με καλύπτει στους υπολογισμούς. Σε κάθε τεύχος όμως βάζω και τις δικές μου πινελιές και διορθώσεις. Στο σχέδιο εγώ κρίνω τι θα πάει που και για ποιο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις παραπάνω παρατηρήσεις.

Ασχολούμαι και εγώ με την αδειολογία πολλά χρόνια και εννοείτε ότι ξέρω όλα τα παραπάνω και θα βάλω τις προσωπικές μου πινελιές. Αν και όπως θα ξέρεις και εσύ φαντάζομαι, σχεδόν ποτέ στην κατασκευή, δεν πηγαίνουν τα δίκτυα σύμφωνα με τα σχέδια της άδειας.

Βέβαια αρκετά από τα παραπάνω είναι και θέματα πολιτικού μηχανικού.

 

Απλά ρώτησα επειδή δεν έχω ξαναασχοληθεί με ξενοδοχείο, αν έχει κάποιος κάτι παρόμοιο να δω τα Η/Μ του, ώστε να έχω μια ιδέα ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.