Μετάβαση στο περιεχόμενο

Pilotis και τρόπος εισόδου


nataliasp

Recommended Posts

καλησπερα θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση: στην πολυκατοικία μου καποιοι ιδιοκτητες αποφασισαν να αλλαξουν την καγκελοπορτα της πυλωτης και να την αντικαταστησουν με πορτα τύπου παρκινγκ κλεινοντας την εισοδο τελειως ή αφηνωντας ενα κενο 30εκ απο την οροφη. σημειωνω εδω οτι η πυλωτη εχει μονο αυτη την εισοδο. πολεοδομικα αυτό ειναι εφικτο? κι αν γινει καταγγελια, το υψος του προστιμου ποσο ειναι περιπου? εγω ειμαι ιδιοκτητης αλλα αρνουμαι να υπογραψω μια τετοια αποφαση εαν δεν εξασφαλισω τη νομιμοτητα της

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ναί νόμιμο είναι δηλαδή σχεδόν. Ο νόμος για περιφράξεις προβλέπει 1 μέτρο χτιστό στηθαίο και 1,5 μέτρο κάγκελο, αν λοιπόν η πόρτα σου δεν ξεπερνάει τα 2,5 μέτρα μετρούμενο απο το σημείο διαμόρφωσης του εδάφους που δεν θα πρέπει να ξεπερνά το 1,5 μέτρο - Εσύ ρώτησες :) - απο το σημείο επαφής με το φυσικό έδαφος, η πόρτα σου νόμιμα υφίσταται. Επίσης δεν επιτρέπεται καμιά μορφής στέγαστρο αλλά δεν θα σου πούνε τίποτα άμα κάνεις.

Εμένα εντύπωση μου κάνει ότι αφού δεν συμφωνείς πως θα σε υποχρεώσουν να βάλεις τέτοια πόρτα ?

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ πως δεν εννοείται ως περίφραξη το κλείσιμο του κενού ανάμεσα σε υποστηλώματα και σε δοκούς.

Ο ΓΟΚ σημειώνει, άρθρο 7 παρ. B-ι: Ο ελεύθερος ημιυπαίθριος χώρος που δημιουργείται όταν το κτίριο κατασκευάζεται σε υποστηλώματα (pilotis).

 

Υποθέτω πως το ελεύθερο παίζεται εδώ μαζί με τον ορισμό του ημιυπαίθριου, στην προκειμένη περίπτωση. Δε μπορω να το βεβαιώσω όμως. Εξ ακοής γνωρίζω πως κάτι τέτοιο δεν επιτρέπεται... sry για την έλλειψη στοιχείων...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι θέλεις να στήσεις πόρτα στην πιλοτή και όχι στον ακάλυπτο, εφόσον μάλιστα λες ότι θα αφαιθούν 30 πόντοι κενό ως το δοκάρι ή την πλάκα. Αυτό απαγορεύεται. Εκτός και αν δεν κατάλαβα σωστά.

Link to comment
Share on other sites

προφανώς έχουν θέσεις στάθμευσης στην pilotis και θέλουν να την κλείσουν με πόρτα, δηλ. να δημιουργήσουν κλειστή θέση στάθμευσης. Απαγορεύεται

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω,ότι αν ο κανονισμός της πολυκατοικίας προβλέπει ομοφωνία κ όχι πλειοψήφία,τότε δεν γίνεται............

Link to comment
Share on other sites

προφανώς έχουν θέσεις στάθμευσης στην pilotis και θέλουν να την κλείσουν με πόρτα, δηλ. να δημιουργήσουν κλειστή θέση στάθμευσης. Απαγορεύεται

έτσι όπως το θέτεις απαγορέυεται

 

όμως πόρτα βάζουν δεν κτίζουν τοίχους

Link to comment
Share on other sites

@myri αν η θέση γειτνιάζει από την μία με το κλιμακοστάσιο και από την άλλη με τοιχίο και από πίσω η pilotis είναι κλειστή αν βάλεις και μια πόρτα δημιουργείς μια ωραιότατη κλειστή θέση σταθμευσης.

Επίσης από πολεοδομικής-αρχιτεκτονικής άποψης στην έννοια της pilotis όπως την οραματίστηκε ο Le Corbisier, δεν νομίζω να υπήρχε πόρτα τύπου sectional

Link to comment
Share on other sites

:) καλά ούτε και άλλα καλά του ΓΟΚ

 

πάντως το παράδειγμα που παραθέτεις δεν είναι το προφανές

είναι μια υποπεριπτωση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.