Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μη άρτιο και κατ' εξαίρεση οικοδομήσιμο


Recommended Posts

Επομένως αφού και τα 2 οικόπεδα υπολείπονται άνω του 40%, μειώνεται ο συντελεστής δόμησης κατά 30% για το καθένα. Τελικά η συνολική δόμηση για το συνενωμένο οικόπεδο θα είναι το άθροισμα της επιτρεπόμενης δόμησης για το καθένα. Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έτσι πιστεύω κι εγώ.Η συνένωσή τους το 2010 θα αποτελεί και το χρόνο δημιουργίας του νέου οικοπέδου εμβαδού 165μ2.Δεν πηγαίνει στην παρέκκλιση δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Επομένως αφού και τα 2 οικόπεδα υπολείπονται άνω του 40%, μειώνεται ο συντελεστής δόμησης κατά 30% για το καθένα. Τελικά η συνολική δόμηση για το συνενωμένο οικόπεδο θα είναι το άθροισμα της επιτρεπόμενης δόμησης για το καθένα. Ελπίζω να βοήθησα!

 

Εδώ νομίζω ότι αυτό δεν είναι σωστό.

 

Η απομείωση του ΣΔ γίνεται μεταξύ της απόκλισης από την κατά παρέκκλιση αρτιότητα,οπότε η απομείωση του ΣΔ είναι μικρότερη από -30%.

 

Το γεγονός είναι πάντως ότι ο μηχανικός των πωλητών λέει μαλακίες.......

 

2) Αν υπάρχει τρόπος να πάρει κανείς από την πολεοδομία ένα έγγραφο το οποίο με σφραγίδα και υπογραφή της υπηρεσίας θα βεβαιώνει τα πόσα τετραγωνικά χτίζει το οικόπεδο

 

Ναι,υπάρχει,αρκεί να κατατεθεί τοπογραφικό με αμοιβές.Εναλλακτικά,ένα απλό έγγραφο στη ΔΟΚΚ κ περιμένεις το τέλος του κόσμου για να σου απαντήσει ο 666.'Η πας στο ΤΕΕ κ σου απαντάνε επί τόπου,αλλά όχι εγγράφως.Ή στον ΠΣΔΑΤΜ,που μπορείς να κάτσεις μαζί τους να παίξεις πρέφα.Ή στον ΣΠΜΕ,που θα γελάσουν με την ψυχή τους με το ερώτημά σου.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σωστή η σκέψη του zavi, για την απομείωση ως προς την κατά παρέκκλιση αρτιότητα, αλλά με τη διευκρίνιση ότι με τα εμβαδά που αναφέρονται ο σδ και για τα δύο οικόπεδα μειώνεται κατά 20% και όχι 30%, ενώ εάν το δεύτερο έχει (μπορεί και να έχει !!!) εμβαδόν 92,.. ο σδ μειώνεται κατά 10% !!!

 

 

 

ΥΓ Διαβάζοντας τις συνδρομές στα θέματα του ενδιαφέροντός μου, σήμερα (24.11.10), διαπίστωσα ότι ο συνάδελφος alexkan άνοιξε, 7 λεπτά αργότερα από την ανάρτηση σε αυτό το thread, νέο θέμα με το ίδιο ακριβώς ερώτημα και ΕΔΩ, στο οποίο απάντησαν μερικοί συνάδελφοι, ένας εκ των οποίων συμμετείχε και στα δύο threads.

 

Πιστεύω ότι, 1) ο αρμόδιος συντονιστής πρέπει να συγχωνεύσει τα δύο θέματα σε ένα και 2) ο alexkan πρέπει να τηρεί τους Κανόνες Συμμετοχής.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω περίπτωση που το οικόπεδο που αποτύπωσα είναι κατά παρέκκλιση άρτιο(μετά τη ρυμοτόμηση) αλλά τα όμορα δεν είναι άρτια είτε λόγω εμβαδού(μετά τη ρυμοτόμηση) είτε λόγω προσώπου.Επίσης για τα συγκεκριμένα οικόπεδα έχει κυρωθεί πρωτόκολλο αδυνάτου τακτοποίησης από την Πολεοδομία το 2005.

Το οικόπεδό μου δεν μπορεί όμως να οικοδομηθεί επειδή δεν εγγράφεται κτίσμα 50μ2, καθώς βγαίνει εκτός οικοδομικής γραμμής.Η περιοχή έχει ενταχθεί στο σχέδιο με δ/γμα του 29.

 

Στη δήλωση 651/77 τι οφείλω να γράψω τελικά?

"Το οικόπεδο ΑΒΓΔΑ δεν μπορεί να τακτοποιηθεί." ?

Link to comment
Share on other sites

Το 2005 δεν είχε ο συνάδελφος της Πολεοδομίας όλη την εικόνα της κατάστασης των όορων οικοπέδων;

Link to comment
Share on other sites

Την είχε.Γι αυτό και συνέταξαν το πρωτόκολλο αδυνάτου τακτοποίησης.Απλά δε χρειάστηκε κάπου η δήλωση Ν.651/77.Εμένα μ ενδιαφέρει διότι το θέλω για μεταβίβαση.

Στο δε όμορο, ψάχνοντας βρήκα τοπογραφικό που συνόδευε μεταβίβαση του 2000, στο οποίο ο συνάδελφος το δηλώνει λανθασμένα άρτιο κατα παρέκκλιση (κι αυτό γιατί λαμβάνει σαν εμβαδό οικοπέδου ΚΑΙ το ρυμοτομούμενο).

 

Πολύ μπερδεμένη περίπτωση......

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρόκειται για οικόπεδο σε σχέδιο πόλεως προ του 1983;

Γιατί σ΄αυτή την περίπτωση, για όσο διάστημα δεν έχει συνταχθεί πράξη αναλογισμού, το ρυμοτομούμενο οικόπεδο εξακολουθεί να διατηρεί την οντότητά του, χωρίς, βέβαια, να θεωρείται οικοδομήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

MAKAP ευχαριστώ για τη βοήθεια.Το οικόπεδο είναι σε σχέδιο πόλης προ του '83 (δ/γμα 29).Τι σημαίνει δηλαδή αυτό?Μπορείς να παραθέσεις κάποιο νόμο-ΦΕΚ?

 

Δηλαδή μπορεί το οικόπεδο μου να είναι άρτιο λόγω κάλυψης των ορίων αρτιότητας (Πρόσωπο κ εμβαδό) αλλά όχι και οικοδομήσιμο, αφού τα τουλάχιστον ένα όμορο δεν είναι άρτιο?Δε νομίζω.

 

Γνώμη μου είναι οτι στη δήλωση 651/77 θα γράψω "είναι άρτιο αλλά όχι οικοδομήσιμο διότι έχει εκδοθεί πράξη αδυνάτου τακτοποιήσεως για τα οικόπεδα(όμορα) τάδε, τάδε......κ.λο.π."

Link to comment
Share on other sites

Το διάταγμα του 29 έχει ΟΔ και όρια αρτιότητας;

Το οικόπεδο είναι άρτιο κατά παρέκκλιση, με βάση αυτά τα όρια αρτιότητας, λόγω της ρυμοτόμησης;

Στο απομένον τμήμα, εντός του ΟΤ, δεν κτίζεται οικοδομή με τους ΟΔ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.