Μετάβαση στο περιεχόμενο

αρτιότητα κατάτμησης κληροτεμαχίου εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Εχω μια ερώτηση, για ένα κληροτεμάχιο 10 στρ. μου ζητησαν να το χωρισω σε 2 κομματια , μεχρι εδω ολα καλα το τοπογραφικό το κάνω, μετα μου ζήτησαν να τους πω αν θα μπορουν να χτισουν σε αυτα τα κομμάτια μετα απο χρόνια δεδομένου οτι αυτοι θα πανε με ανωμαλη δικαιοπραξια και με παλιο συμφωνητικο του 2002 να τα χωρισουν, και επειδη αναμένεται να ολοκληρωθεί ΓΠΣ στην περιοχη και το συγκεκριμενο κληροτεμάχιο θα ειναι σε Περιοχή με απλή αγροτικη γη με περιορισμό στην κατατμηση τα 6 στρ.

 

αυτο που με καίει ειναι σε περιπτωση που ολοκληρωθει το ΓΠΣ πριν βγει η αποφαση του δικαστηρίου θα ισχύει η ημερομηνια του συμφωνητικου ή ημερομηνία της απόφασης του δικαστηρίου;

 

Oι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να γράφονται με τόνους.Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής avgoust

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Paralis

στις ανώμαλες διακιοπραξίες ως χρόνος δημιουργίας είναι του ιδιωτικού συμφωνητικού

πρόσεχε τι ίσχυε το 2002 στην περιοχή και επίσης τις επιτρεπόμενες χρήσεις

κατα την γνώμη μου

δίνεις ένα αρχικό τοπογραφικό με βάση το οποίο θα αποφασίσει το δικαστήριο

και μετάτην απόφαση η οποία πρέπει να ανφέρεται σαφώς στο διάγραμμά σου το τελικό-οριστικό

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια για τις ανώμαλες δικαιοπραξίες δεν πρέπει το ιδιωτικο συμφωνητικο να είναι αρκετα παλιό(π.χ. προ 1985 νομίζω) και όχι πρόσφατο?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου στο ν. θεσ/νικης(στη πλειονότητα των δήμων) έχουμε Ζ.Ο.Ε. απ το 11/1985, που ορίζει δυνατότητα κατάτμησης στα 10 στρέμματα, γι αυτό τα ιδιωτικα συμφωνητικα εμφανίζονται προγενέστερα.Σε περιοχές που δεν υπάρχει Ζ.Ο.Ε ή εγκεκριμένο Γ.Π.Σ. που καθορίζει ελάχιστη αρτιότητα, εμφανίζονται και πρόσφατα ιδιωτικά συμφωνητικά.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητοί συνάδελφοι

στις επικυρώσεις ανωμάλων διακαιοπραξιών το δικαστήριο δεν εξετάζει ούτε αρτιότητες,ούτε οικοδομησιμότητες ,ούτε ΖΟΕ,ούτε ζώνες πόλεων,ούτε ΓΠΣ

κόβει και ότι βγεί και μετά καταλαβαίνουν όλοι οι ενδιαφερόμενοι τι κάνανε

βέβαια δικηγόροι και συμβολαιογράφοι έχουν πληρωθεί κανονικά

η επικύρωση ανωμάλου δικαιοπραξίας ουσιαστικά δεν έχει τεχνικό μέρος

να καταμήσουμε και βλέπουμε , κάτι θα γίνει για να διορθωθούν οι ανοησίες,αυτή είναι η λογική που επικρατεί

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.