Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης σε κατάστημα κάτω των 50ατόμων (μικρό καφέ-αναψυκτήριο)


xgeorgak

Recommended Posts

Συνάδελφοι,

γνωρίζετε εσείς να απαιτείται αλλαγή χρήσης από κατάστημα (βάσει οικ.αδείας) σε αναψυκτήριο-καφετέρεια η οποία είναι κάτω των 50 ατόμων?

 

Από ότι διαβάζω στον κτιριοδομικό χώρος συνάθροισης νοείται το κατάστημα που είναι άνω των 50 ατόμων. Επίσης σε σχετικό βιβλίο νομοθεσίας αναφέρεται ότι η καφετέρεια κάτω των 50 ατόμων είναι χρήσης αναψυκτηρίου. Το αναψυκτήριο εν συνεχεία είναι κατάστημα υγιειονομικού ενδιαφέροντος.

 

Στο υγιειονομικό μου ζητάνε αλλαγή χρήσης. Έχει βάση αυτό?

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

χαίρετε,

 

νομίζω πως χρειάζεται αφού οι χρήσεις δεν είναι ομοειδής αν κατάλαβα καλά.

 

αλλά ρίξε μια ματιά σε αυτές τις αποφάσεις που επισυνάπτω.

 

επίσης αναζήτησε τον κανονισμό του υγειονομικού για περισσότερα επί των χρήσεων κλπ.

(ΦΕΚ 526/Β/8-9-83) ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ: Αριθ. Α1β/8577/83

 

δες λίγα από τον υγειονομικό στο αρχειό εδώ

egiklios-8_10_2007.zip

NOMOS_idrisH katastimatos.zip

katastima_igeionomikos.zip

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά από πότε είναι η άδεια οικοδομής ?

 

τα διαχωρίζω σύμφωνα με το 71/88 για τη πυρασφάλεια

 

αν είναι νέο το κτίριο ( μετά το 89 ) δεν είναι απαραίτητο να γίνει αλλαγή χρήσης αρκεί στη καταλληλότητα που θα πάρεις από τη πολεοδομία αντί για σκέτο κατάστημα να σου γράψουν κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος ( αυτό φαντάζομαι θα ικανοποιήσει τη διεύθυνση υγειας )

οι συγκεκριμένοι ότι και να τους πας αλλαγή χρήσης θα ζητήσουν

 

επίσης δεν είναι απαραίτητη η αλλαγή χρήσης και για τη Πυροσβεστική Υπηρεσία καθώς πρόκειται για χώρο κάτω των 50 ατόμων οποτε η χρήση κατάστημα σε καλύπτει

 

αν είναι προ του 89 ίσως χρειαστεί αλλαγή χρήσης ( αν και δε μου φαίνεται υποχρεωτικό ) μιας και πριν το 89 δεν είχαμε χρήσεις παρά μόνο κατάστημα και αποθήκη ή βιοτεχνία

Link to comment
Share on other sites

αν είναι νέο το κτίριο ( μετά το 89 ) δεν είναι απαραίτητο να γίνει αλλαγή χρήσης αρκεί στη καταλληλότητα που θα πάρεις από τη πολεοδομία αντί για σκέτο κατάστημα να σου γράψουν κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος

αυτο στην πολεοδομία γιατί να στο κάνουν χωρίς αλλαγή χρησης;;

 

 

αν είναι προ του 89 ίσως χρειαστεί αλλαγή χρήσης ( αν και δε μου φαίνεται υποχρεωτικό ) μιας και πριν το 89 δεν είχαμε χρήσεις παρά μόνο κατάστημα και αποθήκη ή βιοτεχνία

μήπως εννοείς πριν το 85;;;;

 

ο διαχωρισμός που κάνεις γίνεται για προ ή μετά το 85

τουλάχιστον στην Πολεοδομία Αθηνών

 

http://www.cityofathens.gr/el/katoikoi/dikaiologitika/poleodomia/bebaiosi-kyrias-xrisis-gia-katastimata-ygeionomikoy-endiaferontos-gia-ktiria-met

 

  • Κάθε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος συνάθροισης κοινού χρειάζεται αλλαγή χρήσης ανεξαρτήτως εμβαδού εκτός και αν υπάρχει πιστοποιητικό προ του 1985 ότι ήταν ιδίας χρήσης

Link to comment
Share on other sites

Μετά το 1989 (ΠΔ 71/88) έγινε υποχρεωτική η μελέτη παθητικής πυρασφάλειας. Πριν από το 1989 δεν είναι απαραίτητη η αλλαγή χρήσης γιατί όλα δηλώνονταν στην πολεοδομία ως καταστήματα. Μετά το ΠΔ 71/88 υπάρχουν τα απλά καταστήματα (άρθρο 9) και οι χώροι συνάθροισης κοινού (άρθρο 10).Αν το κατάστημα βγάζει κάτω από 50 άτομα (πελάτες), τότε δεν χρειάζεται αλλαγή χρήσης. Αν βγάζει πάνω από αυτόν τον αριθμό τότε θα την κάνεις. Όλα βέβαι αεξαρτόνται ως τι δηλώθηκε στην παθητική ο χώρος. Βέβαια είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο ότι δηλώθηκε ως απλό κατάστημα (άρθρο 9) για οικονομικούς λόγους (φόροι, ένσημα κτλ).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είμαι νέος μηχανικός και έχω μια αλλαγή χρήσης από χώρο γραφείων σε καφετέρια-αναψυκτήριο (θεωρείται κατάστημα;),

Μήπως γνωρίζει κανείς πως υπολογίζω την αμοιβή, όπως επίσης και τι είδους μελέτες -εκτός των αρχιτεκτονικών- μπορεί να χρειαστεί;

Θα πρέπει να υπολογίσω και αποτύπωση-διαρρύθμιση στην αμοιβή;

Σύγχρονο τοπογραφικό χρειάζεται ή αρκεί αυτό του φακέλου της πολεοδομίας;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.