Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέμα Διπλωματικής Πολιτικών Μηχανικών - Δομοστατικός τομέας


jackson

Recommended Posts

να προτείνω δεν έχω, γιατί δεν ξέρω ούτε έχω επαφή με τα πανεπιστήμια και δεν ξέρω αν ενδιαφέρονται για τίποτα άλλο πλέον εκτός από τα μεταλλικά.

μπορεί βέβαια σε όλα τ'αλλα τα πάντα να έχουν λυθεί.

πάντως όλα τα χρόνια εκεί που κολλάει πάντα η δουλειά είναι στα εδαφικά (τι παίρνουμε τώρα? πως το παίρνουμε? γιατί το παίρνουμε?)

εγώ στο είπα, επειδή ρώτησες, προσωπικά τι θα έκανα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ρε, δε λέω για γρήγορα, για να μάθεις το λέω

 

 

Άμα είναι για γρήγορα, πάει και στη Χατζοπούλου, στο Δίκαιο, να κάνει πτυχιακή. Εννοείται πως θα μάθει κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

ναι, ποια ειναι τώρα αυτή δεν την ξερω direction_less_is_more

πάντως αλήθεια το πιστεύω ότι θεμελιώσεις/αντιστηρίξεις έχουν μέλλον, όπως και έχουν παρόν και είχαν παρελθόν.

ο ιστός παντού είναι πηγμένος και τα ασφαλιστικά μέτρα καραδοκούν και θα'ναι γενικά κάτι που πάντα θα το βρίσκεις μπροστά σου.

 

όλα θέλουν θεμελίωση με ότι και ν'ασχοληθείς στο μέλλον, από τσαντήρι μέχρι γέφυρες

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ rigit και επειδή για δουλειά μου το έχω ψάξει το θέμα με τους υπάρχοντες καλούς μελετητές, σε διαβεβαιώνω ότι είναι πολύ λίγοι οι αξιόλογοι και πραγματικοί γνώστες!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνίσω σχετικά με θεμελιώσεις κ συναφή, αλλά θέλω να ασχοληθώ κ με ανωδομή κ για τους λόγος που ανέφερα στην αρχή. Τώρα να τα μπλέξω κ τα 2 κομματάκι δύσκολο κ θα πάρει κ πολύ χρόνο. Θα δείξει. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνίσω σχετικά με θεμελιώσεις κ συναφή, αλλά θέλω να ασχοληθώ κ με ανωδομή κ για τους λόγος που ανέφερα στην αρχή.....Θα δείξει. Ευχαριστώ

 

ok, ασχολήσου με την ανωδομή. εσύ ξέρεις αφού δεν θες ν'ακούσεις.

 

Νομίζεις ότι αυτά που λες τα γράφω στα π*****α μου? Σου είπα δεν διαφωνώ...κ ούτε ότι ξέρω εγώ κ εσύ όχι...αλλά υπάρχουν κάποιοι λόγοι... Εκτιμώ την άποψή σου (κ όλων όσων μπαίνουν στον κόπο να απαντήσουν) κ με προβληματίζει. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιο θέμα διπλωματικής. Θέλω να καταπιαστώ περισσότερο με μεταλλικά - σύμμικτα κ όχι τόσο με σκυρόδεμα. Με ενδιαφέρει να κάνω κάτι που θα μπορούσε να μου φανεί χρήσιμο αργότερα κ όχι κάτι που μάλλον δεν πρόκειται ποτέ να ασχοληθώ. Βέβαια θα επιθυμούσα πολύ να ασχοληθώ με τίποτα καλωδιωτές γέφυρες, προεντεταμένες κλπ αλλά πόσο πιθανό είναι να τα συναντήσω μπροστά μου? Δεν αποκλείω το σκυρόδεμα....

Ευχαριστώ σε όσους μπουν στον κόπο!

 

Κι εμένα η γνώμη μου είναι να ασχοληθείς με κάτι "πιασάρικο". Δηλαδή κατί που έχει εφραμογή και θα σε βοηθήσει στην επαγγελματική σου ζωή. Π.χ. πάνω στα αντισεισμικά. Η δική μου διπλωματική είχε τίτλο "Αντισεισμικός σχεδιασμός εννιαώροφου κτιρίου από οπλισμένο σκυρόδεμα με βάση τους Ευρωκώδικες 2 & 8 και αποτίμηση της σεισμικής του συμπεριφοράς με βάση την ανελαστική δυναμική ανάλυση".

 

Ένα άλλο πολύ ενδιαφέρον θέμα είναι αλληλεπίδραση "εδάφους-θεμελίωσης-ανωδομής".

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο πολύ ενδιαφέρον θέμα είναι αλληλεπίδραση "εδάφους-θεμελίωσης-ανωδομής".

 

Είναι όντως πολύ ενδιαφέρον, αλλά επειδή κατά κύριο λόγο θα πρέπει να ασχοληθείς με "εδάφη", ενώ θέλω να ασχοληθώ και με ανωδομή...νομίζω θα πάει μακριά...Ποιός ξέρει...Και οι υπόλοιποι παραπάνω, είπαν θετικά πράγματα για τα "εδάφη¨.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.