Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραμελημένο χωράφι


Recommended Posts

Συνάδελφοι θα συμμετείχα κ εγώ στο χαβαλέ,αν δεν υπήρχε το εξής φαινόμενο:

 

Βαρυμπόμπη μεριά,Θρακομακεδόνες,Αττικό Άλσος (κέντρο-κέντρο-κέντρο Αθήνα!!!!!) και τα λοιπά,ΠΩΣ ΓΙΝΟΤΑΝ ΧΡΗΣΙΚΤΗΣΙΑ ΣΕ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΔΑΣΙΚΕΣ??????

 

Καλά,στο Αττικό Άλσος ξέρουμε πώς:ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΝ ΧΡΗΣΙΚΤΗΣΙΑ,ΗΤΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ,με τις ευλογίες του Λευτεράκη του Βενιζέλου,αυτού με τα γυαλιά εννοώ,όχι του χοντρού.Έχω λάσπη 100 ετών πίσω να πασαλείψω όποιον τολμήσει να διαφωνήσει!Παραχωρήσεις σε κρητικά ξαδελφάκια του έκανε το τυπάκι,στο κέντρο της Αθήνας.Στη συνέχεια αυτοί τα πετσόκοψαν στην κατάτμηση,τα μοσχοπούλησαν ανεβάζοντας την υπεραξία,ΚΑΙ Η ΚΡΗΤΗ ΝΑ'ΝΑΙ ΚΑΛΑ-που είναι το καλυτερότερο μέρος στη γη!:lol:.Μετά,εν έτει 2008 έρχεται κλητήρας του Δημοσίου να τα διεκδικήσει ως κρατική έκταση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΓΑΜΩ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ ΓΑΜΩ!!!!!!!!Με τίτλους ιδιοκτησίας,οικοδομικές άδειες κ παντελώς δομημένη περιοχή!!!!!Εγώ το έμαθα τις πρώτες μέρες γιατί ΕΚΕΙ ΜΕΝΩ,κ κολλητός μου είναι δισέγγονος των εν λόγω κρητικών!!!:lol:

Πάρτε κ το λινκ να διαβάσετε το άρθρο της εφημερίδας:http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=76564932

 

ΚΡΑΤΟΣ ΔΙΚΑΙΟΥ!!!!!!!!!!!!!Κ επειδή ήσουν καλός Λευτεράκη,πάρε αεροδρόμια στο όνομά σου,πάρε λεωφόρους,πάρε ιδρύματα.Αιωνία σου η μνήμη ΚΑΤΑΧΡΑΣΤΗ ΤΗΣ ΛΑΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ................:lol:

Στη Βαρυμπόμπη?Μήπως σε πικ νικ έκοβαν-κατά λάθος πάντα-εποχή 1980 κ από κάνα κορμό κάθε Κυριακή?Κ μήπως μετά από καιρό αποχαρακτηριζόταν?Με τη ''γνωστή'' διαδικασία........

 

Κ πώς γνωστός Εβραίος εργοστασιάρχης πέρισυ μου ζήτησε να καταπατήσει 8 στρέμματα δημόσιας έκτασης κ τον έστειλα στον Αδόλφο?Λέτε τελικά να μην το έκανε?

 

Άρα ο φίλτατος amf69 ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΛΕΕΙ...........................κ δεν το βρίσκω καθόλου αστείο,γι' αυτό κ δεν συμμετέχω στο χαβαλέ:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγνώμη που συμμετείχα και από την πλευρά μου συνετέλεσα στο ξεκίνημα του χαβαλέ.... :(

 

Νόμιζα ότι ήταν ξεκάθαρο το ... χιούμορ που επιχείρησα να κάνω :(

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε gvarth.Δεν είναι κακοπροαίρετο το ποστ μου.Τα γράφω για ν' ανοίγει κ κάνα μάτι.

 

Βέβαια,περιμένω τον achille ή τον thomas να σχολιάσουν ότι είμαι μουρλός.....:lol:

 

Αnyway,κ ένα μάτι να ανοίξει,πάλι καλό θα είναι.......

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΟΥΝΑΝΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΤΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ 200 ΕΤΩΝ-ΠΛΗΝ ΤΟΥ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ,ΠΑΡΤΕ ΛΑΣΠΗ ΝΑ' ΧΕΤΕ.

 

Παραθέτω το άρθρο,για να μην περάσει απαρατήρητο:

 

 

ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΟΥ ΠΟΛΥΓΩΝΟΥ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΓΩΓΕΣ

 

1.300 στρέμ. πολυκατοικιών διεκδικεί το Δημόσιο

 

Της ΛΙΑΝΑΣ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ

 

Ταπί, χοτζέτια, ρακάμπε, τεσαρούφ. Κινέζικα; Οχι, τουρκικά. Λέξεις που οι κάτοικοι του Πολυγώνου δεν γνώριζαν και αναγκάστηκαν να μάθουν, με έναν καθόλου ευχάριστο τρόπο.

 

dspphoto?id=241635Πολυκατοικίες της αμφισβητούμενης περιοχής. Τους ενοίκους τους περίμενε ο δικαστικός αντιπρόσωπος στην είσοδο...

 

Διεκδικητικές αγωγές σε βάρος εκατοντάδων ιδιοκτητών ακινήτων έχει υποβάλει το Ελληνικό Δημόσιο τους τελευταίους μήνες, υποστηρίζοντας ότι είναι αποκλειστικός ιδιοκτήτης και νομέας πολυκατοικιών, διαμερισμάτων και οικοπέδων.

 

Το Δημόσιο στις αγωγές ουσιαστικά κάνει λόγο για καταπάτηση της περιουσίας του, βασιζόμενο στη Συνθήκη της Κωνσταντινούπολης (1832) και τα Πρωτόκολλα του Λονδίνου (1830). Βασίζεται δε και στο Οθωμανικό Δίκαιο διεκδικώντας κατ' αρχήν μια πυκνοκατοικημένη περιοχή 1.300 στρεμμάτων που τη χαρακτηρίζει «δάσος» αλλά και την ευρύτερη αυτής που έχει έκταση 7.400 στρέμμ. και εκτείνεται στα Τουρκοβούνια!

 

Ο κύριος πυρήνας αυτών των εκτάσεων είναι η συνοικία «Ελευθερίου Βενιζέλου» και συγκεκριμένα το μέρος αυτής πάνω από την οδό Ανηφορίτη (150 μέτρα βόρεια του συγκροτήματος των δικαστηρίων του Αρείου Πάγου). Περιβάλλεται δε από τις πυκνοδομημένες συνοικίες των Αμπελοκήπων, Γκύζη, Πολυγώνου, Βριλησσού και Ν. Φιλοθέης.

 

Οι κάτοικοι της περιοχής βρίσκονται από τον Ιούνιο σε κατάσταση πανικού, αφού τότε παρέλαβαν μέσω δικαστικών αντιπροσώπων τις αγωγές στις οποίες το Δημόσιο υποστηρίζει ότι τα σπίτια τους τού ανήκουν. Πρόκειται για ανθρώπους κυρίως μεσαίας και κατώτερης εισοδηματικής τάξης, που διαμένουν -ως επί το πλείστον- σε αγορασμένα με δάνεια από τράπεζες διαμερίσματα.

 

Πριν από μισόν αιώνα

 

Σημειώνεται ότι η περιοχή έχει ενταχθεί στο σχέδιο πόλης της Αθήνας πριν από μισό αιώνα, ενώ είναι σχεδόν εξ ολοκλήρου δομημένη, με νόμιμες άδειες, με χρήση γης κατοικίας, με πολυώροφες οικοδομές, εμπορικά καταστήματα, πλήρες δίκτυο παροχών των οργανισμών κοινής ωφελείας, σχολεία, εκκλησίες κ.λπ.

 

Ενας από τους ανθρώπους που βρήκε τον δικαστικό αντιπρόσωπο να τον περιμένει στην πόρτα του σπιτιού που είχε αγοράσει μαζί με τη σύζυγό του πριν από δύο χρόνια, είναι ο κ. Νίκος Θεοδωρόπουλος. Οπως είπε στην «Ε» τού ήρθε... ταμπλάς. «Δεν καταλαβαίνω τι πάνε να κάνουν. Είμαστε όλοι πνιγμένοι στα δάνεια και τώρα αυτό. Ολοι γίναμε στα καλά καθούμενα καταπατητές; Κανείς δεν κοίταξε τους τίτλους ιδιοκτησίας; Ούτε συμβολαιογράφοι, ούτε δικηγόροι, ούτε εργολάβοι; Ούτε η τράπεζα που μας έδωσε το δάνειο;».

 

Ο κ. Θεοδωρόπουλος αγόρασε το διαμέρισμα των 87 τ.μ. από εργολάβο που πήρε το οικόπεδο αντιπαροχή. Μάλιστα ένας από τους πρώην ιδιοκτήτες του οικοπέδου διαμένει στην ίδια τριώροφη πολυκατοικία και είναι και αυτός ιδιοκτήτης ενός από τα έξι διαμερίσματα.

 

«Ελέγξαμε τους τίτλους των δύο προηγούμενων ιδιοκτητών. Πόσο πίσω έπρεπε να πάμε; Και καλά, εμείς δεν πήγαμε. Ο εργολάβος; Η Πολεοδομία που έδωσε άδεια; Τόσα συμβόλαια που έχουν υπογραφεί, όλα είναι παράνομα και με ποιανού την υπαιτιότητα;».

 

Η «Ε» απευθύνθηκε και στον εργολάβο Ηλία Γκόβαρη, της εταιρείας «Ηλίας Γκόβαρης και Χαλεπλής Ο.Ε.» που κατασκεύασε την πολυκατοικία. Η διεκδικητική αγωγή του Δημοσίου στρέφεται και κατά της εταιρείας του. Οπως εξήγησε, το Δημόσιο είχε καταθέσει εναντίον του αίτηση ασφαλιστικών μέτρων πριν από τέσσερα χρόνια, όταν η πολυκατοικία ήταν στο στάδιο των επιχρισμάτων, είχε δηλαδή σχεδόν τελειώσει. Το ίδιο έγινε και με δεκάδες άλλους κατασκευαστές της περιοχής. «Ολες τις υποθέσεις των ασφαλιστικών τις κερδίσαμε. Φτάσαμε μέχρι το Εφετείο και το Δημόσιο έχασε σε όλες τις περιπτώσεις. Και τους τίτλους ελέγξαμε και τα πάντα. Τώρα αν με ρωτάτε αν έγινε έλεγχος μέχρι το 1830, ε αυτό είναι μάλλον αστείο».

 

Στο ίδιο μήκος κύματος και η απάντηση του δικηγόρου του εργολάβου, Παντελή Μαρκιαννίδη, που όπως επισήμανε, στον έλεγχο τίτλων που έκανε δεν βρήκε καμία διεκδίκηση. «Ξαφνικά θυμήθηκαν ότι η έκταση τους ανήκει. Τόσα χρόνια έδιναν άδειες, γίνονταν συμβολαιογραφικές πράξεις, πωλήσεις και μεταβιβάσεις, πληρώνονταν φόροι. Το κράτος πού ήταν τότε να διεκδικήσει; Πρόκειται για παράνοια».

 

Την αναγκαιότητα πολιτικής λύσης στο θέμα προτείνει ο συνήγορος του κ. Θεοδωρόπουλου, Φώντας Δημόπουλος, ο οποίος έχει και άλλους εντολείς με το ίδιο πρόβλημα. «Οι πολίτες αυτή τη στιγμή είναι όμηροι μιας κατάστασης για την οποία δεν ευθύνονται. Και πρόκειται για χιλιάδες ιδιοκτήτες. Πρακτικά είναι αδύνατο να διεκδικεί το Δημόσιο μια τόσο μεγάλη έκταση, την οποία άφησε το ίδιο να δομηθεί αποφασίζοντας να αντιδράσει μετά τη δημιουργία του πυκνού οικιστικού ιστού. Οσον αφορά τον έλεγχο των τίτλων, σαφώς και έγινε. Είδαμε πώς απέκτησε αυτός που πούλησε και πώς αυτός που του το πούλησε. Ε, στο 1830 δεν φτάσαμε...».

 

Σύμφωνα λοιπόν με την αγωγή, το Δημόσιο υποστηρίζει ότι η εν λόγω πολυκατοικία τού ανήκει, καθώς και η ευρύτερη έκταση, αφού περιήλθαν στην κυριότητά του μεταξύ άλλων ως εξής:

 

- Με τη συνθήκη της Κωνσταντινουπόλεως «περί οριστικού διακανονισμού των ορίων της Ελλάδος» καθώς και από τα Πρωτόκολλα του Λονδίνου. Με αυτά έγινε δεκτό ότι η Ελλάδα κατέχει «κυριαρχικώ δικαιώματι» τις γαίες του τουρκικού Δημόσιου και των Τούρκων ιδιωτών. Ολες οι ιδιοκτησίες, μεταξύ των οποίων και η επίδικη έκταση, περιήλθαν στο Ελληνικό Δημόσιο «δικαιώματι πολέμου».

 

- Ως δάσος δυνάμει του Β.Δ. του 1836 «περί ιδιωτικών δασών», αφού μέσα σε ένα έτος από τη δημοσίευσή του οι τυχόν ιδιοκτήτες δεν προσήγαγαν τυχόν νόμιμους τίτλους ιδιοκτησίας τους για αναγνώριση στη Γραμματεία Οικονομικών. Μετά την πάροδο της ετήσιας αυτής προθεσμίας όλα τα δάση για τα οποία δεν προσκομίστηκαν τίτλοι και συνεπώς δεν αναγνωρίστηκαν ως ιδιωτικά -όπως και το επίδικο- θεωρούνται αδιαφιλονίκητα εθνικά.

 

Και στη Βουλή

 

Το θέμα είχε φτάσει και στη Βουλή, όταν την περασμένη άνοιξη και πριν καν αρχίσουν οι διεκδικητικές αγωγές, δύο βουλευτές του ΛΑΟΣ είχαν καταθέσει σχετική επερώτηση προς τον υπουργό Οικονομίας. Δύο ήταν τα καίρια ερωτήματα τα οποία απευθύνουν απεγνωσμένα και οι κάτοικοι της περιοχής:

 

Πρώτον, έχουν δηλωθεί τα 7.400 στρέμματα ή έστω τα 1.300 στο Κτηματολόγιο ή το Υποθηκοφυλακείο ως δημόσιο κτήμα, ή έστω υπάρχει κάποια σχετική προσημείωση, ώστε εάν κάποιον ιδιώτης θελήσει δολίως να πουλήσει μέρος του «Δημοσίου Κτήματος» να έχει τη δυνατότητα ο καλόπιστος αγοραστής να διαπιστώσει ότι διεκδικείται;

 

Δεύτερον, η Κτηματική Υπηρεσία ισχυρίζεται ότι τα 1.300 στρέμματα είναι δασικά. Γνωρίζετε πόσες πολυκατοικίες είναι χτισμένες σ' αυτή την έκταση; Πόσα σχολεία; Πόσες εκκλησίες ή δημόσιες υπηρεσίες είναι στεγασμένες σε κτίρια του «δάσους»; Πόσα καταστήματα, καφετέριες κ.λπ. έχουν πάρει άδεια λειτουργίας και πληρώνουν φόρους επί δεκαετίες;

 

Ο υφυπουργός Οικονομικών Αντώνης Μπέζας είχε τότε απαντήσει όσον αφορά το ιδιοκτησιακό καθεστώς των ακινήτων της συνοικίας Ελ. Βενιζέλου, επικαλούμενος έγγραφο της Κτηματικής Υπηρεσίας Αθηνών: Σύμφωνα με την ΚΥΑ η έκταση ανήκει στο Ελληνικό Δημόσιο (επικαλούνται το Οθωμανικό Δίκαιο κ.λπ.) και μπορεί να μην την κατέγραψε μεν ως δημόσιο κτήμα αλλά έχει προβεί από παλιά σε ενέργειες αρμόζουσες σε κύριο ακινήτου.

 

Και η απορία παραμένει. Εάν όντως η έκταση αυτή ανήκε στο Δημόσιο, γιατί δεν κατεδάφισε το πρώτο σπίτι που χτίστηκε στο δάσος; Γιατί συνέχισε να εκδίδει άδειες για πολυκατοικίες στο δάσος; Γιατί έβαλε φως, νερό, τηλέφωνο στο δάσος; *

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να ανέβω επάνω στο χωριό και να καλλιεργήσω μαρούλια την επόμενη της κατάργησης των ελαχίστων αμοιβών, θέλω να ρωτήσω το εξής:

 

Αν τα 4 στρεμματάκια που μου άφησε ο πατέρας μου και είναι στο κέντρο από ένα εγκατελειμένο πουρναροχώραφο, με κάτι ψωραλέα δεντράκια, τα επεκτείνω και τα κάνω 20, πώς μπορώ να πάρω επιδότηση για τα 20 στρέμματα;;; Πόσο καιρό θα πρέπει να περιμένω;;; Υπάρχει περίπτωση να πειράξει κανέναν στο δασαρχείο;;

 

Σας παρακαλώ για την άμεση απάντηση, γιατί από την άλλη πλευρά κάποιος ασυνείδητος καταπατητής μεγαλώνει το χωράφι του και σε λίγο δεν θα μπορώ να κάνω εγώ επέκταση.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΛΑΒΑ πράγματα.

Έχω και εγώ έναν τίτλο σε πάπυρο με σύμβολά που μπορεί να τα διαβάσει μόνο η Μακρυπούλια στο κλειδί του παραδείσου (περσινή σειρά στον ΑΝΤ1 για όσους δεν γνωρίζουν), από τον προπάππο μου τον Παλαιολόγο. ΠΑΩ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΝΟΙΚΟΥΝ. Είχα και κάτι στρέμματα στην Τουρκία.

Link to comment
Share on other sites

chris12, παρακαλώ να μην σπαμάρεις. Το ζήτημα είναι ότι απαιτώ να μου πει κάποιος μηχανικός υπεύθυνα και άμεσα, πόσος καιρός θα περάσει από την στιγμή που θα γίνει η επέκταση μέχρι να πάρω την επιδότηση. Επιπλέον θέλω να μάθω αν γίνεται να πάρω την επιδότηση αναδρομικά, και για τα 20 στρέμματα, σε βάθος πέντε ετών από σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη ρε παιδιά αλλά εγώ δεν καταλαβαίνω ......

η χρησικτησία δεν είναι τρόπος κτήσης?

ο άνθρωπος στο πρώτο post είπε ότι το νέμεται ο πατέρας του εδώ και 50 χρόνια.

μάλιστα έχει χτίσει μάντρες, φύτεψε ελιές...

από τη στιγμή που η νομή γίνεται "καλοπροαίρετα" και δεν το διεκδικεί κανένας άλλος

(εδώ πρέπει να κάνουν σωστή δουλειά ο δικηγόρος και ο συμβολαιογράφος)

γιατί δεν μπορούν να συνταχθούν συμβόλαια και είναι επίφοβο?

 

έτσι το σκέφτομαι εγώ, κάνω κάπου λάθος στο συλλογισμό μου?

 

επίσης δεν μπορώ να καταλάβω πως το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ σε περιπτώσεις στηρίζεται

σε τίτλους (βλέπε τουρκικά φιρμάνια) από τη στιγμή που τότε ΔΕΝ υφίστατο ελληνικό κράτος

 

αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει θα του ήμουν ευγνώμων...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.