Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ατομική επιχείρηση


Recommended Posts

Είμαι νέος στον χώρο και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα για την έναρξη Ατομικής επιχείρησης με αντικείμενο τις μελέτες (μηχανολογικές). Έχει κάνεις να μου προτείνει κανέναν λογιστή για να κάνει την σύσταση και να τρέξει ο ίδιος σε εφορία ??? ο όποιος να ξέρει ότι θα το πρήξω στις ερωτήσεις στην αρχή. Όποιος έχει κάποιον PM. Όσοι έχουν ατομική επιχείρηση θυμούνται πόσο τους είχε στοιχίσει η όλη διαδικασία με τον λογιστή????

Και μερικές ερωτήσεις

1) Σε περίπτωση παραχώρησης χώρου σε κατοικία μπορώ να κόψω τιμολόγιο για το ρεύμα και το τηλέφωνο του σπιτιού που ανήκει ο χώρος ???

2) Σε ποια έξοδα της “επιχείρησης” μπορώ να κόβω τιμολόγιο???

3) Που μπορώ να ψάξω για διάφορες επιδοτήσεις εξοπλισμού κλπ κλπ???

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεσαι λογιστή. Πήγαινε στην εφορία να ρωτήσεις τι χρειάζεσαι για να κάνεις έναρξη. Θα έχεις βιβλία Β τάξης για έσοδα-έξοδα.

 

Μπορείς να κάνεις έδρα την κατοικία σου ή των γονιών σου. Στα έξοδα περνάει ποσοστό των εξόδων σε αυτή την περίπτωση.

 

Η δραστηριότητα σου πρέπει να έχει σχέση με το ΚΑΔ που θα δηλώσεις στην εφορία. Τα υπόλοιπα θα τα μάθεις σιγά σιγά όπως όλοι μας. http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=2643&highlight=%DD%ED%E1%F1%EE%E7

 

Για λογιστή να σου κρατάει τα βιβλία και το ΦΠΑ (εγώ δεν έχω) μπορείς να βρεις από συναδέλφους σου που είναι ευχαριστημένοι.

Link to comment
Share on other sites

Στη συνέχεια των σωστών συμβουλών του chris12, θέλω να προσθέσω ότι:

1. Μπορείς να ρωτήσεις συναδέλφους σου μηχανολόγους (αλήθεια, γιατί δεν γράφεις την ειδικότητα στο προφίλ σου όπως ζητούν οι συντονιστές?) που έχουν ήδη κάνει έναρξη επαγγέλματος για να σου δώσουν περισσότερες πληροφορίες στο θέμα α) της επιλογής του ΚΑΔ, β) της επιλογής λογιστή (αν τον θέλεις οπωσδήποτε) κλπ. Πολλοί συνάδελφοι, όπως και εγώ, κρατάνε μόνοι τους τα βιβλία, αποδίδουν ΦΠΑ, συντάσσουν (κάθε Σεπτέμβρη) τις συγκεντρικές κλπ. Με την ευκαιρία, σου συνιστώ, αν δεν πιέζεσαι να κόψεις ΔΠΥ, να μην κάνεις έναρξη το 2009 αφού απομένουν μόνο 3 μήνες για τη λήξη του έτους ώστε να μην χρεωθείς μία ολόκληρη χρήση για 3 μήνες.

2. Στην περίπτωση που επιλέξεις έδρα στο σπήτι, μπορείς να βάζεις στα έξοδά σου το 1/3 των λογαριασμών της ΔΕΗ και του ΟΤΕ. Εγώ βάζω και το λογαριασμό του παρόχου για το internet. Στα έξοδα μπορείς να περνάς κάθε τιμολόγιο που έχει σχέση με τη δουλειά σου αλλά αυτά, βέβαια, δεν αφαιρούν σημαντικό ποσό του ΦΠΑ. Οι αγορές Η/Υ και λοιπών περιφερειακών μπαίνουν στα έξοδα.

3. Στην αναζήτηση θα βρεις εκτενείς συζητήσεις και βοήθεια σε θέματα σχετικά με α) τα έξοδα που δικαιολογούνται και β) την επιδότηση εξοπλισμού και γενικά για ένα νέο μηχανολόγο.

 

Σου εύχομαι καλό ξεκίνημα και καλές δουλειές.

Link to comment
Share on other sites

Αν δηλώσεις ως έδρα το σπίτι σου, γλιτώνεις πολλά έξοδα, αλλά νομικά έχει δικαίωμα ο εφοριακός να μπει στο σπίτι σου καθώς είναι πλέον και επαγγελματικός χώρος.

 

Συνεπώς μπορεί να ελέγξει τον υπολογιστή σου για τυχόν εγκατεστημένα προγράμματα τα οποία δεν συνοδεύονται από τιμολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για τα κατατοπιστικά σας σχόλια. Αποφάσισα για αρχή να μην χρησιμοποιήσω λογιστή και να το κάνω μόνος μου. Βρήκα στο forum ότι πληροφορία μου χρειάζεται. Το μόνο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το ακριβή ΚΑΔ που πρέπει να δηλώσω σαν κύρια δραστηριότητα δουλεία μου είναι μελέτη τοποθέτησης κουφωμάτων, εσωτερικών σκαλών και πατωμάτων .μήπως μπορεί κανείς με παρεμφερές αντικείμενο να βοηθήσει στην εύρεση του ΚΑΔ για να δηλώσω σαν κύρια δραστηριότητα ??????

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς μπορεί να ελέγξει τον υπολογιστή σου για τυχόν εγκατεστημένα προγράμματα τα οποία δεν συνοδεύονται από τιμολόγιο.

 

Κανένα τέτοιο δικαίωμα (ούτε τις γνώσεις) δεν έχει ο εφοριακός. Αυτή είναι μια πλάνη που διαιωνίζεται. Ύπάρχει ειδικό σώμα που δικαιούται ελέγχου λογισμικού, το οποίο σπανίως έως ποτέ δεν ασχολείται με ατομικές επιχειρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον μιπως ξερει κανεις ποιο ειναι το γενικο κεφαλαιο του ΚΑΔ για τις μελετες????

 

Όλα τα στοιχεία σχετικά με τους νέους ΚΑΔ θα τα βρεις στη ΓΓΠΣ

Link to comment
Share on other sites

Κανένα τέτοιο δικαίωμα (ούτε τις γνώσεις) δεν έχει ο εφοριακός. Αυτή είναι μια πλάνη που διαιωνίζεται. Ύπάρχει ειδικό σώμα που δικαιούται ελέγχου λογισμικού, το οποίο σπανίως έως ποτέ δεν ασχολείται με ατομικές επιχειρήσεις.

 

Σχετικά με το αν έχουν το δικαίωμα η όχι σε παραπέμπω εδώ:

 

http://www.bsa.org/country/News%20and%20Events/Campaigns/el/el-stamp-campaign.aspx

 

Ποιες είναι οι αρμόδιες υπηρεσίες για την επιβολή του διοικητικού προστίμου;

 

α) Η Υπηρεσία Ειδικών Ελέγχων (πρώην ΣΔΟΕ) του Υπ. Οικονομικών,

β) Οι Αστυνομικές αρχές

γ) Οι Τελωνιακές αρχές

 

Σχετικά με το κατά πόσο ασχολούνται με ιδιωτικές επιχειρήσεις, συμφωνούμε απόλυτα. Σπάνια θα ασχοληθούν, και δεν ξέρω προσωπικά κανέναν που να του έχουν κάνει έλεγχο στο σπίτι. Προτιμώ όμως να ενημερώσω τον συνάδελφο για το τι μπορεί να συμβεί έστω και 1 στις 1000 περιπτώσεις ώστε να είμαι σωστός στην περίπτωση που τον ελέγξουν (εύχομαι να μην του τύχει).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.