Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρική θέρμανση - θερμοσυσσωρευτές


skarapournos

Recommended Posts

Μην ξεχάσουμε και την ενίσχυση στον σκελετό του κτηρίου για τους θερμοσυσσωρευτές.

 

Ζυγίζουν 300 με 500KG/m² επιφάνειας που καταλαμβάνουν στο δάπεδο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν είμαστε πολιτικοί μηχανικοί για να εγγυηθούμε ότι δεν χρειάζεται να ληφθεί υπ'όψιν το βάρος του θερμοσυσσωρευτή.

Από την μελέτη υπολογίζουμε το βάρος και ενημερώνουμε τον πολ. μηχ. Αυτός έχει την ευθύνη για την αντοχή του κτηρίου και όχι εμείς.

 

Με έναν πρόχειρο υπολογισμό ενός θερμοσυσσωρευτή 3.4KW στο site που αναφέρεις:

Εμβαδόν: 1016mm x 170mm=0.17m²

Βάρος: 144KGr.

Βάρος/m²=144/0.17= 847 KGr/Μ²

 

Ίσως και να είναι αμελητέο το βάρος, αλλά από την στιγμή που δεν είμαι υπεύθυνος για την στατική και αντισεισμική μελέτη θα έδινα τα στοιχεία στον υπεύθυνο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω σε τί σε βοηθάει ο δείκτης που υπολογίζεις βάρος / τ.μ. θερμοσυσσωρευτή.

Τι νόημα έχει να υπολογίσεις το βάρος ανά τετραγωνικό μέτρο που καλύπτει ο θερμοσυσσωρευτής χωρίς να λάβεις υπόψιν σου πόσα από αυτά απαιτούνται για να θερμανθεί σωστά το σπίτι.

Μήπως θα σε βοηθούσε περισσότερο αν σου έλεγα ότι με 4 τεμάχια από αυτά που ανέφερες παραπάνω καλύπτεις κατα μέσο όρο 120 τετραγωνικά μέτρα σπίτι.

Δηλαδή στα 120 τ.μ. το συνολικό βάρος των θερμοσυσσωρευτών είναι 4Χ144=576 κιλά. Δηλαδή το σπίτι επιβαρύνεται με βάρος 4,8 Κιλά / τετραγωνικό μέτρο. Αυτό το νούμερο πρέπει να πείς στον πολιτικό μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Οι πολιτικοί μηχανικοί λαμβάνουν υπ'όψιν και τις τάσεις για να δουν αν αντέχει η πλάκα, οι οποίες μετρώνται σε δύναμη ανά μονάδα επιφάνειας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ένα λίτρο πετρελαίου με τις απώλειες περίπου μας δίνει 8,5 kWh/Λίτρο..πόσο κοστίζει ένα λίτρο πετρελαίου?Πόσο κοστίζει η kWh του ρεύματος?Κάντε αναγωγή κόστους kWh πετρελαίου με kWh ρεύματος και τα δύο κόστη..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Να κάνω μία ερώτηση. Έχω κάτι θερμοσυσσωρευτές 2kw,3kw,4kw. Στον ηλεκτικό μου πίνακα αυτοί θα τροφοδοτηθούν με καλώδιο 5x2.5. Αυτοί οι θερμ/τες έχουν και ανεμιστήρες οι οποίοι ανεμιστήρες χρειάζονται ξεχωριστή παροχή. Τι χαρακτηριστικά έχει η παροχή αυτή γνωρίζει κανένας;

 

π.χ. αν για ένα θερμ/τη 4kw στον ηλεκτρικό μου πίνακα έχω: καλώδιο 5x2.5, φορτίο 4.000w και ασφάλεια 3x16A,στον ανεμιστήρα του τι χαρακτηριστικά θα έχω; (αν και το καλώδιο του μάλλον θα είναι 3x2.5)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ακόμα χειρότερα

Εξίσωση του ΕΦΚ στο πετρέλαιο θέρμανσης με το κίνησης μελετά το υπ. Οικονομικών

http://www.paseges.gr/portal/cl/co/bd49f6c1-6742-451f-8645-567a67fc73ec

 

Τιμή πετρελαίου θέρμανσης = κίνησης.

Link to comment
Share on other sites

Θα μας τρελανετε βρε και θα ξεχασουμε τα λιγα που ξερουμε.

1ον να σχολιασω στο ποστ για την εξισωση πετρελαιου θερμανσης με κινησης και να το αντπαραβάλω με ανακοινωση της αυξησης της τιμης της κιλοβαττώρας 15-40%. Ενας νεος αξιοπιστος καλα διαστασιολογημενος λεβητας με ΑΚΑΝ επισης σωστα υπολογισμενα δεν μπορει να συγκριθει με θερμοσυσσωρευτες ουτε με θερμοπομπους. Σε ενα εξοχικο σπιτι ισως οι θερμοπομποι, οι θερμοσυσσωρευτες σου βαζουν το τριφασικο χωρις λογο. Αγαπητε thanosf, στο Ηρακλειο θερμοπομποι ναι γιατι οχι, αλλα εδω που μαι γω αμα πιασει Βαρδαρης...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.