Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μονωμένοι σωλήνες


chryssa

Recommended Posts

Γνωρίζει καποιος προμηθευτές

μονωμένων σωλήνων για την μεταφορά θερμού νερού

από πηγή θέρμανσης (πχ λέβητα) ??

Link to comment
Share on other sites

Προ-μονωνένων εννοείς?

 

 

χμμ... δεν ξερω πως λέγονται..

απλα θέλω να μεταφέρω ζεστό νερό με σωλήνες χωρίς να έχω απώλειες θερμότητας... τι χρησιμοποιώ??

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να έχουν την θερμομόνωση εκ κατασκευής;

Το συνηθισμένο είναι να μπαίνει η θερμομόνωση (σαν μανδύας) εκ των υστέρων.

Link to comment
Share on other sites

Και συνηθίζεται... αλλά δεν έχω ακούσει και ποτέ για τέτοιους σωλήνες.

 

Οι μόνοι προ-μονωμένοι για τους οποίους έχω ακούσει είναι οι rehau raufrigo... Αλλα δεν νομίζω να κάνουν για την εφαρμογή που θέλεις.

 

Σωλήνες και ελαστομερής μόνωση λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Οι προ-μονωμένοι συνήθως χρησιμοποιούνται στα υπόγεια δίκτυα ή και στην τηλεθέρμανση. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις το κόστος είναι απαγορευτικό.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα έχει σημασία τί θέλεις να κάνεις. ? Τι ποσότητα νερού θέλεις να μεταφέρεις αλλά και σε τί μήκος. Για παράδειγμα αν θέλεις να μεταφέρεις νερό λέβητα σε μια απόσταση λογική ένας απλός και σχετικά οικονομικός τρόπος είναι μονωμένες σωλήνες με απλή 9mm μόνωση μέσα σε πλαστικές σωλήνες PVC ελαφριού τύπου στις οποίες ανοίγουμε τρύπες ανά 80cm και γεμίζουμε με αφρό πολυουρεθάνης.. Για λογικές αποστάσεις δοκιμασμένη λύση.

Link to comment
Share on other sites

νερό ως προς θέρμανση κατοικίας ή απο boiler για ζεστό νερό ?

απόσταση διαμερίσματος - κατοικίας απο το λεβητοστάσιο?

οι σωλήνες θα είναι κατακόρυφες στήλες απο λεβητοστάσιο μέχρι διαμερίσματα και οριζόντια περπατήματα στις πλάκες της οικοδομής ή το λεβητοστάσιο είναι σε άλλο χώρο εκτός της οικοδομής άρα θα περπατήσουν στο χώμα?

πόσο είναι οι απώλειες που έχει ο χώρος?

 

είναι κάποια ερωτήματα που δίνουν απαντήσεις σε αυτά που ρωτάς!!!

αλλά γενικά στην ερώτησή σου υπάρχει απο την TALOS χαλκός cusmart με μόνωση απο το εργοστάσιο, υπάρχει πολυστρωματική με μόνωση και πάλι απο το εργοστάσιο!αρκεί να μας βοηθήσεις τί ζητάς για να σε βοηθήσουμε και εμείς!

Link to comment
Share on other sites

Πάντα έχει σημασία τί θέλεις να κάνεις. ? Τι ποσότητα νερού θέλεις να μεταφέρεις αλλά και σε τί μήκος. Για παράδειγμα αν θέλεις να μεταφέρεις νερό λέβητα σε μια απόσταση λογική ένας απλός και σχετικά οικονομικός τρόπος είναι μονωμένες σωλήνες με απλή 9mm μόνωση μέσα σε πλαστικές σωλήνες PVC ελαφριού τύπου στις οποίες ανοίγουμε τρύπες ανά 80cm και γεμίζουμε με αφρό πολυουρεθάνης.. Για λογικές αποστάσεις δοκιμασμένη λύση.

 

+1 το έχω δεί να συμβαίνει αυτό!και μετά σκέπασμα με χώμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.