Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο κατασκευασμένο το 1969


georgecv

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς εάν σε αυθαίρετη αλλαγή διαρρύθμισης σε κτίριο που κατασκευάστηκε το 1969 μπορεί να γίνει νομιμοποίηση με το άρθρο 22 και όχι με το 1512

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι εγώ θέλω να κάνω νομιμοποίηση με 1512 και η πολεοδομία αρνείται διότι δεν έχω στοιχεία ότι το κτίριο έτσι κατασκευάστηκε εξ αρχής.

Link to comment
Share on other sites

Να υποβάλλω μερικά ερωτήματα:

1) Πότε μπορείς να κάνεις νομιμοποίηση με τον 1512;

2) Πως υπολογίζονται τα πρόστιμα σύφωνα με αυτό;

3) Με το ΠΔ 267/98 υποθέτω ή με τις προγενέστερες αυτού διατάξεις;

4) Τι κερδίζεις αν πας με τον 1512; Δεν πρέπει ουσιαστικά να αποδείξεις ότι το κτίσμα είναι προ του '83 και να πληρώσεις πρόστιμο διατήρησης για 27 χρόνια;

Link to comment
Share on other sites

1) Με το 1512 μπορείς να νομιμοποιήσεις κτίρια που κατασκευάστηκαν πριν την ισχύ του 1337/83

2) Τα πρόστιμα με το 1512/85 είναι πολύ μικρότερα από εκείνα του άρθρου 22

3)Με το 22 του 1577/85.

4) Θα κερδίσω τα σημαντικά χαμηλότερα πρόστιμα.

Το κτίριο κατασκευάστηκε εξ αρχής όπως είναι στην σημερινή του μορφή με εξαίρεση μια σιδερένια κλίμακα στο ακάλυπτο για πρόσβαση στο δώμα.Αυτό το καταλαβαίνεις εύκολα παρατηρώντας την κατασκευή (κουφώματα, γύψινα, αναμονές υποστηλωμάτων κ.τ.λ.).

Κατέθεσα φάκελο για εξαίρεση από την κατεδάφιση με το άρθρο 8 του 1512/85 σημειώνοντας ότι η σιδερένια κλίμακα θα νομιμοποιηθεί με το άρθρο 22. Όμως η πολεοδομία δεν μου έδωσε πληρότητα λέγοντας μου προφορικά ότι δεν μπορώ να ακολουθήσω την παραπάνω διαδικασία αλλά να κάνω νομιμοποίηση με το άρθρο 22.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη λίγο για το 2) που ρώτησα: Δεν κατάλαβα πως υπολογίζονται τα πρόστιμα με βάση τον 1512. Δηλαδή δεν πληρώνεις πρόστιμο διατήρησης Χ τόσα χρόνια;

 

Καταλαβαίνω ότι μπορεί να είναι λιγότερο το πρόστιμο αλλά είναι περισσότερα τα χρόνια... Καλά δεν τα λέω;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα

Σήμερα μου υπολόγισαν το πρόστιμο για μία υπόθεση 1512.

Υπολογίσαμε με αναλυτικό προϋπολογισμό τις εργασίες( ένα παράθυρο και μία σκάλα) που βγήκε 250 €. Αυτό το ποσό το πολλαπλασιάζεις επί 2 (=500€) και αυτό πληρώνεις.

Εμένα τώρα η απορία μου είναι η εξής :

Αυτός ο άνθρωπος δεν μπορεί να πάρει κάποια έκπτωση, όπως γίνεται με τα υπόλοιπα πρόστιμα(που το αποδέχεται κατευθείαν, που θα το πληρώσει εφάπαξ...)?Ξέρει κανένας καμία νομοθεσία για να το υποστηρίξω?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.