Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάνοιξη οπής καμινάδας σε υφιστάμενη πλάκα και οπλισμοί


 
avgoust

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

 

Στην περίπτωση που τρυπάμε υφιστάμενη πλάκα σκυροδέματος για να περάσουμε καμινάδα τζακιού , τι κάνουμε με τους οπλισμούς που αποκαλύπτονται στην οπή ?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, φροντίζεις να τρυπήσεις σε περιοχή που δεν υπάρχουν (πολλά) σίδερα (αποφεύγεις π.χ. ενισχυμένη ζώνη).

Αν πρόκειται για μικρή οπή, τους κόβεις.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για μια οπή 40χ40 περίπου δίπλα από περιμετρική δοκό κοντά στη γωνία του κτιρίου. Το θέμα είναι ότι πέσαμε στην βεντάλια του γωνιακού προβόλου.

 

/συμπληρωση/

 

Στα εγκεκριμένα δεν υπήρχε , εγώ υπέθεσα ότι θα υπάρχει αλλά δεν περίμενα να φτάνει έως εκεί και έτσι βρήκαμε 5Φ16 .

Link to comment
Share on other sites

Η οπή είναι σχετικά μικρή, αλλά είσαι άτυχος· τρύπησες "κακή" περιοχή. Τόσα πολλά σίδερα;

Για να έχει 16άρια, πρέπει να 'ναι μεγάλος ο πρόβολος. Πόσο είναι το πλάτος του;

Μπορείς να εκτιμήσεις (από κάποιο σχέδιο) τον οπλισμό του προβόλου, πέραν αυτής της περιοχής;

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, που πραγματικά μας έχει φέρει πολλές φορές σε απόγνωση.

Υπάρχουν και περιπτώσεις που θέλουμε να περάσουμε και την καμινάδα του λέβητα από εσωτερικά για να μην φαίνεται.

Ετσι όπως το περιγράφεις, πραγματικά, αν και δεν ξέρω από στατικά δεν πρέπει να κοπεί τίποτα.

Αλλά από την άλλη, η επιφάνεια που μένει καθαρή για να περάσουν τα καυσαέρια, κι εδώ μιλάμε από καύση ξύλου, δεν επαρκεί και ίσως να δημιουργήσει ΄πρόβλημα στην λειτουργία του τζακιού.

Πρόβλημα που θα είχε λυθεί εάν είχε προβλεφθεί στα αρχικά σχέδια και είχαν τοποθετηθεί "ανοίγματα" κατά την διάρκεια του οπλισμού και του ριξίματος της "πλάκας".

Η δική μου πρόταση είναι να μεγαλώσεις λίγο ακόμη την οπή, μήπως και διευκολύνεις περισσότερο τα καυσαέρια.

Και βέβαια τακτικό καθαρισμό κατά την λειτουργία αργότερα του τζακιού.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε avgoust, είδα την συμπλήρωσή σου.

Όμως θέλω να μου πεις, το πλάτος του προβόλου και τον οπλισμό του από τον ξυλότυπο (εκτός από την περιοχή της "βεντάλιας").

Πόσο εκτιμάς το μήκος της "βεντάλιας"; Πόσο είναι το μήκος (στην κάθε πλευρά της οικοδομής) του προβόλου;

Link to comment
Share on other sites

Nα πω τι κοτσανα μου μπας και πιάσει?

Επειδή αυτά τα σίδερα εκει που τα βρηκες υπάρχουν μονο για λόγους αγκύρωσης του προβόλου η μόνη λύση που σκεφτομαι ειναι αφού τα κόψεις να τοποθετησεις περιμέτρικά της οπής μια λαμα ή ενα γωνιακο Λ ή τυπου Π πανω στο οποίο θα αγκυρώσεις τα κομμένα σίδερα είτε με ηλεκτροσυγκόλληση, είτε με διάνοιξη οπής στη λάμα ανοιγμα στροφών με βιδολόγο στο σιδερο και περασμα περικοχλιου, καλυτερα όμως συγκολληση.

Αλλίως αν η πανω επιφάνεια της πλακας είναι ακόμα εκτεθημενη τοποθέτηση λωρίδες FRP σε σχήμα βενταλιας παλι.

Γκαντεμια το συγκεκριμενο σημείο Φ16 κιολας ουτε τρια μετρα προβολος να ταν..

Αν στην αλλη διευθυνση οι προβολοι εχουν ισχυρες διανομες τοτε τα πραγματα ειναι καλύτερα.

Σε μπαλκόνια πολυκατοικίας του 60 που τα κοψαμε με διαμαντοκοπή είχαν πανω φ10(?)/20 και μηδενικές διανομές, σπαγαν καθετα στην διευθυνση των ανύπαρκτων διανομων οπως τα κρατούσε ο γερανός με τα σαμπανια, σε πυκνοκατοικημενη περιοχή, τοτε εβγαλα τις πρωτες μου άσπρες τρίχες!!

Κατα τα αλλα μια χαρα κρατούσαν με τα Φ10/20 1.40μ μπαλκονια...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα λένε οι συνάδελφοι μου.

Εγώ θα έκανα και μια επίλυση και με πεπερασμένα μπας και δεν χρειάζεται να συζητάμε.

Φυσικά η λύση του palex είναι τόσο απλή που καλύτερα να την κάνεις έτσι και αλλιώς, επειδή ότι και να συμβεί πλέον στον πρόβολο, ακόμα και να είναι στην άλλη γωνία του σπιτιού, εσένα θα ψάχνουν!.

Link to comment
Share on other sites

Avgoust,αν σε παίρνει από χώρο-γεωμετρία η περίπτωση,φάτα κανονικά τα σίδερα κ βάλε ένα μεταλλικό φουρούσι.Αν δεν σε παίρνει για φουρούσι,φάε το πλακάκι του προβόλου κατά μία λωρίδα πλάτους 5-10 cm να αποκαλύψεις μπετό κ κάνε την αγκύρωση του προβόλου ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΝΩ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΟΥ ΜΠΕΤΟΥ ΤΟΥ ΠΡΟΒΟΛΟΥ με παχιά λάμα αγκυρωμένη.Λειτουργεί ακριβώς όπως ο οπλισμός.

 

Αυτό έκανα σε ακριβώς ίδια περίπτωση,με πλάτος προβόλου 1,00 μέτρο βέβαια.....

 

Τέλως πάντων,σου προτείνω μία εναλλακτική για να έχεις......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.