Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνδεση ηλιακού με boiler (διατομή σωληνώσεων;)


ΑχιλλέαςΜ

Recommended Posts

Απλώς δεν κάνω εκπτώσεις για να νιώθουν κάποιοι ότι μπορούν να ψωνίσουν. Όταν μπαίνεις σε κάποια μαγαζιά πρέπει να ξέρεις ότι δεν κάνεις παζάρια. Τέτοιες πληροφορίες δε δίνονται απλόχερα γιατί υπάρχουν επικίνδυνοι αντιεπαγγελματίες στο χώρο που δε δοκίμασαν ποτέ τον κανονικό δρόμο (πλειοψηφία). Κι όποιος νομίζει ότι δεν τις χρειάζεται κάνει τη βόλτα του και ξέρει που θα γυρίσει.

 

Εκεί που χρειάζεται και θα το καταλάβουν κ θα εκτιμήσουν το νόημα λέω ότι δεν ξέρω τίποτα. Σε άσχετους αυτό υποδηλώνει ότι μπορούν να σε καβαλήσουν.

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ πιο απλό και ειλικρινές να επικαλεστείς πνευματικά δικαιώματα (μιάς και στη περιπτωσή μου ισχύει), παρά να μιλάς με αλαζονεία..ξέρω πολύ καλά πόση ασχετοσύνη παίζει στα ηλιακά και όχι μόνο στην ελλάδα, αλλά και σε πολλές αραβικές χώρες και στην ευρώπη..μαθαίνουν στο φτηνό, ζητούν το φτηνό και όταν χαλάσει μετά απο 6 μήνες-ένα χρόνο τρέχουν πανικόβλητοι..

εννοείτε πως άλλοι θέλουν το καλύτερο και πολύ απλά το παίρνουν..

στην παρούσα περίπτωση του Αχιλλέα όμως δεν ισχύει κάτι τέτοιο..όποιος έχει κάτι να πεί το λέει..όποιος επισημαίνει λάθη, δίνει λύση...αν δεν έχει λύση να δώσει, μην επισημαίνει λάθη τα οποία καταλήγουν σε κάτι αόριστο εφόσον δεν υπάρχει η διάθεση-δυνατότητα να επεξηγηθεί..

Link to comment
Share on other sites

Εσύ γιατί μπορείς να 'ξέρεις πολύ καλά' και να μη θεωρείται αλαζονεία; Χαχα, αστείος. Με συγχωρείς αλλά αστείος.

 

Δε θα ήθελα να το γράφω δημόσια αλλά αν ήθελες κάτι εποικοδομητικό εξ αρχής και όχι εντυπωσιασμό του κοινού (στην πλειοψηφία φοιτητές) ας μου έστελνες πμ ό,τι παρατήρηση είχες.

 

ΥΓ : το ότι κάποιος σοφός είπε ότι δεν ξέρει τίποτα ψάξτο λίγο καλύτερα στην απολογία του Σωκράτη. Έχει σημασία να ξέρεις τι άνθρωπο επικαλείσαι για να το χρησιμοποιείς σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Απλώς δεν κάνω εκπτώσεις για να νιώθουν κάποιοι ότι μπορούν να ψωνίσουν. Όταν μπαίνεις σε κάποια μαγαζιά πρέπει να ξέρεις ότι δεν κάνεις παζάρια. Τέτοιες πληροφορίες δε δίνονται απλόχερα γιατί υπάρχουν επικίνδυνοι αντιεπαγγελματίες στο χώρο που δε δοκίμασαν ποτέ τον κανονικό δρόμο (πλειοψηφία). Κι όποιος νομίζει ότι δεν τις χρειάζεται κάνει τη βόλτα του και ξέρει που θα γυρίσει.

 

Εκεί που χρειάζεται και θα το καταλάβουν κ θα εκτιμήσουν το νόημα λέω ότι δεν ξέρω τίποτα. Σε άσχετους αυτό υποδηλώνει ότι μπορούν να σε καβαλήσουν.

 

Δεν είσαι υποψήφιος διδάκτωρ?

Όταν θα γίνεις κανονικός τέτοια θα διδάσκεις στους φοιτητές?

Λυπάμαι πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάσαι πολύ για τον επαγγελματισμό; Ή για το ότι ένας φοιτητής μπορεί και πρέπει να μάθει πράγματα που το 95% των καθηγητών δεν του προσφέρουν; Πριν γράψεις και λυπηθείς φρόντισε να σκεφτείς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το 95% είναι η δουλειά σου να το προσφέρεις. Και αν όχι όλο, όσο πιο πολύ μπορείς. Δεν είσαι ο μόνος. Γνωρίσαμε όλοι καθηγητές που έβλεπαν τους φοιτητές σαν μελλοντικούς αντίπαλους..που θα τους φάνε το ψωμί. Αυτούς έπρεπε να τους πιέσεις για να σου πούν κάτι. Κάπως έτσι σε βλέπω. Δεν θα ήθελα να σε δω μπροστά μου αν ξαναγινόμουν φοιτητής.

 

Για το ότι μπορείς να μειώσεις το παραπάνω ποσοστό δεν είμαι σίγουρος επειδή δεν σε γνωρίζω

Για το αν θέλεις να το μειώσεις είμαι σίγουρος πως όχι.

 

Και πάλι λυπάμαι. Και δυστυχώς έχω σκεφτεί καλά αυτό που γράφω.

Ψάξε στο φόρουμ και θα δεις...ίσως είναι η πρώτη φορά που γράφω κάτι προσωπικό για κάποιον.

Γράψε ότι θες για αυτά που σου λέω. Έχεις κάθε δικαίωμα.

Εγώ σταματώ εδώ.

Άρης.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα σε όλους...

θα ήθελα την βοήθεια σας ..

Έχω συνδέσει μπόιλερ τριπλής ενεργειας 160λ με 2 συλλεκτες 2χ1.

Οι συλλεκτες ειναι σε σειρα συνδεση.

η διατομή σωληνων σύνδεσης συλλεκτών με μπόιλερ ειναι φ18χ2 με αλουμίνιο μέσα.

Η σύνδεση του ενα συλλέκτη με τον άλλον ειναι φ22.

Βεβαια υπάρχουν τα απαραίτητα:δοχειο διαστολης, ασφαλεια 3bar, ανεπίστροφη βαλβίδα και πληρωτής.

Το θεμα ειναι οτι μέχρι να συνδέσω τον διαφορικό θερμοστάτη, μου έσκασε η σωλήνα φ22 που συνδέει τους συλλέκτες.

Προφανώς απο θερμοκρασία με είπαν.

Και ο λόγος οτι δεν δούλεψε ο κυκλοφορητής για να πάρει την θερμοκρασία απο τους συλλέκτες στο μπόιλερ επειδή δεν τον είχα δώσει ρεύμα ακόμα.

Και λέω εγω...

Κ αν δεν είμαι σπίτι κ είναι μέρα με ήλιο κ κοπεί το ρεύμα;;;;

Υποψην οτι ίσως να μήν εχει γίνει καλή εξαέρωση..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Επειδή ο pv-t-solar #24, #28, #36, μας παρότρυνε να ρωτήσουμε κάποιους "υπεύθυνους" σε μεγάλες εταιρείες του χώρου

κατέληξα ότι θα ήταν χρήσιμο το τεχνικό εγχειρίδιο της buderus για αντίστοιχα θέματα.

 

Ελπίζω πραγματικά να βοηθήσει.

 

http://www.buderus.dk/files/200908142134410.Logasol_uk_2007.pdf.pdf

 

Υ.Γ υπάρχει και στα ελληνικά

      Θα προσπαθήσω να το αναρτήσω στα downloads

Edited by mixmentzos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.