Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εσωτερικό βραχυκύκλωμα μπαταρίας


CostasV

Recommended Posts

Aλέξη, εάν οι αρχικές αυνθήκες ληφθούν οι 0 deg C και 1 atm, τότε μετά την μετατροπή στους 25 deg C, το νούμερο που υπολογίζεις πολύ σωστά, είναι το 1,27Ε-7m3...

 

Έχω την εντύπωση ότι ένα mol έχει 22,4l στους 20°C = 293°Κ. Αλλά δεν έχω φρεσκάρει τις γνώσεις μου στην χημεία από το 1993... :) λες να τα ξέχασα;

 

Απ' ότι κατάλαβα ο "σπινθήρας" δεν είναι εκκένωση εντός του αερίου (που απαιτεί τόσα βολτ που το στοιχείο δεν μπορεί να παράσχει).

Αντιθέτως δημιουργείται ως εξής: Σε συσσωρευτές που έχουν χαμηλή στάθμη υγρών, στο εκτεθειμένο στον αέρα τμήμα των πλακών αναπτύσσονται άλατα του μολύβδου που φτάνουν να συνενώσουν τις πλάκες μεταξύ τους. Τα άλατα προκαλούν μικρά εσωτερικά βραχυκυκλώματα τα οποία καταλήγουν σε σπινθήρα, ή ορθότερα σε μικροσκοπικό βολταϊκό τόξο, όταν κατά την αύξηση της θερμοκρασίας διακόπτεται το κύκλωμα (το υδρογόνο αναφλέγεται και με πολύ ασθενείς σπινθήρες, ακόμη και από σπινθήρες μη ορατούς στο μάτι).

 

Άρα, όπως το καταλαβαίνω, η έκρηξη γίνεται λόγω καύσης 2Η2+Ο2 που παράγεται κατά την

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Έχω την εντύπωση ότι ένα mol έχει 22,4l στους 20°C = 293°Κ. Αλλά δεν έχω φρεσκάρει τις γνώσεις μου στην χημεία από το 1993...

 

Λέω και γω... Τι συμβαίνει; Είμαι σίγουρος ότι τα 22,4 αναφέρονται σε 0 deg C και 1 atm.

 

Απόσπασμα από wikipedia

Past use

In the last five to six decades, professionals and scientists using the metric system of units defined the standard reference conditions of temperature and pressure for expressing gas volumes as being 0 °C (273.15 K; 32.00 °F) and 101.325 kPa (1 atm or 760 Torr).

 

The current version of IUPAC's standard is a temperature of 0 °C (273.15 K, 32 °F) and an absolute pressure of 100 kPa (14.504 psi, 0.986 atm)[1], while NIST's version is a temperature of 20 °C (293.15 K, 68 °F) and an absolute pressure of 101.325 kPa (14.696 psi, 1 atm).

 

 

Αντε πάλι, πρόδωσα την ηλικία μου :smile: και από ότι φαίνεται και οι συγγραφείς του IEEE είναι της φουρνιάς μου...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μάλλον έχεις δίκιο, το ήλεγξα κι εγώ. Φαίνεται πως χρειάζομαι επανάληψη... :)

 

Υ.Γ: Αυτό βεβαίως δεν αλλάζει την ουσία...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.