Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθοδοσία Μηχανικού ΤΕ


Recommended Posts

Κάπου άκουσα πως ο ελάχιστος μισθός βάση συλλογικών συμβάσεων είναι 1050 ευρώ καθαρά. Πάιζει να Ισχύει κάτι τέτοιο?

 

Δηλαδή όλα τα τεχνικά-μελετητικά που προσλαμβάνουν μηχανικούς με μηνιαιούς μισθούς 750-850 παρανομούν?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

anchelos ρίξε μια ματιά στο παρακάτω link...

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=619

 

Από την στιγμή που σε έχει ως μισθωτό πρέπει να σου δώσει ότι προβλέπει η ΣΣΕ. Αλλιώς παρανομεί.

 

Αν σε έχει με ΑΠΥ τότε παίρνεις όσα έχετε συμφωνήσει μεταξύ σας. Θεωρητικά όμως η ΣΣΕ επεκτείνεται και σε αυτούς που πληρώνονται με ΑΠΥ αν καταφέρουν να αποδείξουν ότι υπάρχει εξαρτημένη σχέση εργασίας με τον εργοδότη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω προσληφθεί ακόμα, αλλά λόγω οτι είμαι δηλωμένος ως Ελεύθερος Επαγγελματίας και πληρώνω ΤΕΒΕ, για Α.Π.Υ. μιλάμε λογικά.

 

Στα λόγια αναφέρθηκε 750 καθαρά + 300 Του ΤΕΒΕ και εγώ θα δίνω δελτίο παροχής υπηρεσιών.

 

Αλλά και στην αρχή που αναφέρθηκε ΙΚΑ και λογικά εννοήθηκε μισθωτός πάλι 750 ήταν.

 

Από οσο ξέρω όμως δεν είναι πόλλα τα γραφεία Αθήνα που ξεκινάνε με μεγαλύτερους μισθούς.

 

Στην σελίδα που μου έδωσες μου έβγαλε πως δικαιούμε 1242 καθαρά (Μάζι με επίδομα ξένης γλώσσας και Η/Υ που δεν τα πληρώνει κανείς) που μάλλον ακούγεται ιδανικό!

 

Τελικά πως να φερθώ? Να απαιτήσω παρπάνω? Ή να αρχιζω να κοιτάζω για αλλού?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά μου φαίνονται λίγα. Αλλά εξαρτάται από πολλά...

Αν έχεις προυπηρεσία, αν έχεις ανάγκη από δουλειά κτλ κτλ...Δεν είναι εύκολα τα πράγματα δυστηχώς...

 

P.S. Το επίδομα ξένης γλώσσας το παίρνεις μόνο εάν την χρησιμοποιείς για την δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολά πολύ τα πράγματα.

 

Το επίδομα του ΗΥ όμως το δικαιούσαι? Πρόκειται για δουλεία γραφείου που ασχολείται αποσκλειστικά με υπολογιστές.

 

Νυχτερινές ώρες ποιες θεωρούνται?

 

Πάντως χωρίς επιδόματα και νυχτερινές ώρες το πρόγραμμα μου βγάζει καθαρό μισθό 900 ευρώ. Αυτό αναφέρεται σε 8ώρο?

Link to comment
Share on other sites

Το επίδομα Η/Υ το παίρνεις από την στιγμή που χρησιμοποιείς υπολογιστή για να διεκπεραιώσεις την εργασία σου.

Άμα είσαι εργοτάξιο παίζει και να μην στο δώσουν. Εξαρτάται σε εκείνη την περίπτωση...

 

Νυχτερινές ώρες μόνο σε εργοτάξιο και πολύ σπάνια. Εκτός αν δουλεύεις όταν οι άλλοι τα σπάνε στα μπουζούκια... :P Πολύ πιθανό εάν είσαι με ΑΠΥ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν πρόκειται για εργοτάξιο άρα λογικά το δικαιούμαι.

 

Πάντως από την στιγμή που δεν έχω προσληφθεί ακομά, δεν μπορώ να έχω απαιτήσεις, αλλά στην πορεία μπορώ να θίξω το θέμα με τον εργοδότη?

Link to comment
Share on other sites

Όχι!! Το εργασιακό σου καθεστώς (μισθωτός ή ΑΠΥ) καθώς και το πόσα θα παίρνεις να τα ξεκαθαρίσεις απο ΠΡΙΝ!!!

Αν το αφήσεις για μετά, φέξε μου και γλίστρυσα...Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους...Και μην ντραπείς να ζητήσεις ότι θεωρείς ότι δικαιούσαι. Δουλεύουμε για να πληρωνόμαστε, άρα ντροπές δεν χωράνε. ;)

 

Ρίξε μια ματιά και εδώ...

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=614

Link to comment
Share on other sites

-Για τις υπερωρίες πρέπει να υπογράψω σύμβαση για να τις πληρώνομαι? Είναι παράνομο να κάθομαι παρπάνω ώες και να πηγαίνουν απλήρωτες?

-Α και κάτι ακόμα. Βασικό ωράριο στον ιδιωτικό τομέα είναι το 8ώρο ή 7ώρο?

 

Ωραία, πιστεύω πως αυτά για αρχή ειναι οσα χρειάζομαι να ξέρω.

 

Ευχαρίστω πάρα πολύ για τις διευκρινίσεις και την όλη βοήθεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα από τα λίγα που ξέρω για τις συμβάσεις έργου, μιας και νομίζω ότι ακόμα δεν έχει νομοθετικά κατοχυρωθεί ότι σύμβαση με ΑΠΥ μπορεί να διέπεται από τους κανόνες των συμβάσεων ορισμένου/αορίστου χρόνου, δεν υφίσταται ο όρος υπερωρία. Η σύμβαση έργου αφορά την παράδοση ορισμένου αντικειμένου για προσυμφωνημένο ποσό χωρίς χρονικές και χωρικές δεσμεύσεις. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι αν είναι να δουλέψεις υπερωρίες θα πρέπει να συμπεριλάβεις το αντίτιμο στο ποσό που ζητάς. Ειδάλλως νομίζω ότι δεν έχεις δικαίωμα προσφυγής στις αρμόδιες υπηρεσίες για να σου καταβληθεί αυτό το αντίτιμο.

 

Το βασικό ωράριο είναι το 8ωρο/5ημερο κάτι φυσικά που πάντα καταστρατηγείται..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.