Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 11. Βιβλιοθήκη (Blocks, Hatches, patterns, linetypes κλπ)


giorgosv

Recommended Posts

Chilon ευχαριστώ για τα link, θα φανούν χρήσιμα και σε άλλους.

 

Ερώτημα. Κατέβασα το αρχείο "Γραμματοσειρές για AutoCad" και το έκανα extract στο folder fonts του Acad. Τώρα πως τις φορτώνω ?

έκλεισα και άνοιξα το Acad αλλά δεν τις είδα.

 

edit. Έχεις δίκιο Myri, γιαυτό θα φροντίσω να τις μεταφέρω και στον υπολογιστή του γραφείου και όποια χρησιμοποιήσω θα τη στείλω στον εργολάβο-πελάτη μαζί με το .dwg. Αρκεί να βρω πως στο καλό θα τις δω :)

Link to comment
Share on other sites

Το αρχείο είναι zip. Πρέπει να το "ξεzipάρεις" (ούτε γλωσσολόγος να ήμουν:lol:).

 

 

Το link που παρέθεσα στην #67 δημοσίευσή μου έχει (πράγματι) απαιτήσεις για username και password.

Γι' αυτό ας χρησιμοποιήσουμε το: http://www.cadtutor.net/forum/showthread.php?t=39712

Link to comment
Share on other sites

lol ναι οκ, αυτό έκανα (extract κατευθείαν στο folder fonts του Acad). Παρ όλα αυτά δεν τις βλέπω. Μήπως πρέπει να τις φορτώσω κάπως ? λέω τώρα...

 

Το κατάφερα αλλά πάλι καμιά shx δεν δουλεύει καλά με τα ελληνικά :(

Link to comment
Share on other sites

Πώς χρησιμοποιείς τις shx γραμματοσειρές; Τις ορίζεις στο style του κειμένου που γράφεις;

Άλλο style και άλλο shx γραμματοσειρά. Η γραμματοσειρά δεν γίνεται να χρησιμοποιηθεί κατ' ευθείαν, πρέπει να οριστεί σε κάποιο style.

Link to comment
Share on other sites

Χεχε .. style κλασσικά STANDARD (βλακεία ε? ) το άφησα όπως ήταν. Τι κακό είναι αυτό με τα styles και τα fonts ? φυλακισμένος έγραψε το Autocad ? :)

 

Λοιπόν το style έχει επιλογές :

 

Annotative

CE1W

CE5W

GR-S

κλπ κλπ και τέλος Standard που έχω εγώ.

 

Τι πρέπει να κάνω ρε παιδιά για να δω φως ?

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν μπορείς να φτιάξεις μόνος σου νέο style με την γραμματοσειρά που επιθυμείς, κάνε λίγη υπομονή μέχρι

να ανεβάσω ένα αρχείο όπου έχω ορίσει style.

 

STYLES.zip

Το αρχείο χρησιμοποιείται ως εξής:

α) Αποσυμπιέζουμε τον zip φάκελο.

β) Αντιγράφουμε τις shx γραμματοσειρές (που περιέχονται στο folder U_Shx) στο folder Fonts του AutoCad.

γ) Στην συνέχεια τρέχουμε το AutoCad και ανοίγουμε το αρχείο στο οποίο θέλουμε να γράψουμε ελληνικά.

δ) Αντιγράφουμε τα περιεχόμενα του Styles.dwg (που έχει προκύψει από την αποσυμπίεση) με copy - paste στο αρχείο μας.

ε) 'Ετσι έχουν οριστεί τέσσερα Styles που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για κείμενα με ελληνικούς χαρακτήρες.

Link to comment
Share on other sites

Οκ κατάλαβα πως λειτουργεί το πράγμα. Ευχαριστώ.

 

Ερώτηση. Γιατί όταν σε μια shx γραμματοσειρά (π.χ. style1) που έχεις ξεκινήσει να γράφεις Ελληνικά όταν γυρνάς σε Αγγλικά χάνεται και ξαναγυρνά σε Arial ?

 

Μάλλον να το πω πιο σωστά γιατί στις δικές σου Chilon δεν γίνεται αυτό. Έφτιαξα ένα δικό μου style και του όρισα μια γραμματοσειρά. Και ενώ μια χαρά γράφω Ελληνικά όταν γυρνάω σε Αγγλικά πάει αυτόματα στην Αrial. Πως γίνεται να γράφω Ελληνικά - Αγγλικά με την ίδια shx ? Κάτι δεν κάνω σωστά μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ΄όλα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι το style δεν είναι γραμματοσειρά.

Γραμματοσειρά είναι το shx αρχείο και αποτελεί μία από τις ιδιότητες ενός style.

Η κατανόηση των παραπάνω είναι σημαντική.

 

Το πρόβλημα που περιγράφεις -συνάδελφε- στην τελευταία παράγραφο της δημοσίευσής σου δύσκολα μπορεί να συμβαίνει.

Ποια γραμματοσειρά όρισες στο style που έχει πρόβλημα;

 

Φυσικά και γίνεται να γράφεις Ελληνικά - Αγγλικά με το ίδιο style. Αρκεί η γραμματοσειρά που χρησιμοποιείς

να σου δίνει αυτή την δυνατότητα. Για παράδειγμα με τα δικά μου styles, μπορείς.

 

Πες μου ποιες γραμματοσειρές σε ενδιαφέρουν.

Ή όρισε (με τροποποίηση) την επιθυμητή γραμματοσειρά στα δικά μου styles, έτσι θα έχεις το style που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα, έφτιαξα ένα style στο οποίο όρισα ως γραμματοσειρά την grsimpl που μου άρεσε. Όταν πήγα να γράψω Αγγλικά γύρναγε αυτόματα σε άλλη γραμματοσειρά.

 

Επίσης, Στο σχέδιο υπάρχουν μικρά κείμενα που είναι γραμμένα σε μια Χ γραμματοσειρά και ανήκουν σε ένα συγκεκριμένο style. 'Οταν τα επιλέγω και αλλάζω το style, από standard για παράδειγμα, σε ένα άλλο που έφτιαξα, έστω george1 με γραμματοσειρά courier new, αλλάζει το μέγεθος των γραμμάτων αλλά όχι και η γραμματοσειρά. Έτσι, πρέπει με διπλό κλικ να μπω στο καθένα από αυτά ξεχωριστά και να ξαναορίσω το style (george1) που ανήκει για να αλλάξει και η γραμματοσειρά. Κάτι δεν κάνω καλά ?

Link to comment
Share on other sites

μήπως έχει κάνείς σε cad file τα σύμβολα του ελοτ?

 

Παρακαλώ τα ερωτήματά σας να αναρτώνται στη σωστή κατηγορία!

Διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Το παρόν κλειδώνεται προσωρινά μέχρι να μεταφερθεί στη σωστή κατηγορία.

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.