Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 11. Βιβλιοθήκη (Blocks, Hatches, patterns, linetypes κλπ)


giorgosv

Recommended Posts

Ωραιος φιλε gvarth. Αν μπορεις γραψε κ μια περιγραφη για τα λινκ που ανεβαζεις.. Ευχαριστω

 

Οκ . Πρόκειται για links που παραπέμπουν σε σελίδες με γενικά Utilities, block και autolisp files . Κατά σειρά και αντιστοιχία με τα links που έδωσα.

 

Και κάποια ακόμη :

 

Autocad Viewer : Εδώ

3D Kitchen Blocks : Εδώ (Νομίζω ότι απαιτείται δωρεάν εγγραφή)

3D Trees : Εδώ

General blocks for architectural design : Εδώ

 

Για οικονομια χωρου προσθετουμε με χρηση της επεξεργασίας οτι θελουμε στην τελευταια μας δημοσιευση. Ευχαριστω, Ckiriako

 

Οκ . Ενημερώθηκα . Συγνώμη για την όποια αναστάτωση. Να σαι καλα. Ck.

 

Η λίστα ενημερώνεται ...

 

New Hatch Patterns

Other free patterns

Installing autocad hatch patterns

 

Autolisp tutorial

Catalog of links about autolisp tutorials

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα λινκ τα συμπληρωσα στο αρχικο ποστ για να ειναι μαζεμενα..

 

 

Πολύ καλή ιδέα. Σε ευχαριστώ για τις αναφορές.

 

Οι συντονιστές , εφόσον κρίνουν, μπορούν να διαγράψουν το αντίστοιχο post μου (δύο θέσεις παραπάνω) για να μην υπάρχουν επαναλήψεις.

Link to comment
Share on other sites

@terry : Μπράβο για την συγκέντρωση των στοιχείων.Πήρα το θάρρος να συμπληρώσω και τα υπόλοιπα Linκ από το άλλο νήμα που υπάρχει στο forum για Lisp.

@gvarth : Ευχαριστούμε για την πολύ καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Κανενα προβλημα....Και τα ποστ τα υπολοιπα να εσβηνες που δεν περιεχουν πληροφοριες,αποριες κτλ καλο θα ηταν..

Link to comment
Share on other sites

@terry : Μπράβο για την συγκέντρωση των στοιχείων.Πήρα το θάρρος να συμπληρώσω και τα υπόλοιπα Linκ από το άλλο νήμα που υπάρχει στο forum για Lisp.

@gvarth : Ευχαριστούμε για την πολύ καλή δουλειά.

 

Να' στε καλά.

 

Χαρά μου να συνεισφέρω κατά το δυνατόν.

 

Και εγώ θα ήθελα να εκφράσω τις ευχαριστίες μου στον @terry για την πρωτοβουλία του να τα ψάξει, να τα συγκεντρώσει & ομαδοποιήσει και τέλος να μας τα παρουσιάσει τόσο εποπτικά και κατανοητά.

Link to comment
Share on other sites

Free Autolisp Programs #1

 

Free Autolisp Programs #2

 

Free Autolisp Programs #3

 

Θα βρείτε νομίζω πολλές ιδέες για διευκόλυνση της καθημερινής δουλειάς. Ειδικά στο 3ο link , υπάρχει και ενημέρωση για τις συμβατές εκδόσεις του Autocad σε σχέση με κάθε utility που αναφέρεται.

 

>>>>> Προσθήκες 16/9/09

 

Ανεβάζω κάποιο template με στυλ διαστασιολόγησης έτοιμα για διάφορες κλίμακες (1:10 - 1:1000) που συνήθως χρησιμοποιούμε. Είναι σε μορφή winrar . Θα πρέπει να το αποσυμπιέσετε στο φάκελλο που βρίσκονται τα templates του Autocad ή σε κάποιο άλλο φάκελλο και να "πείτε" στο Autocad που θα το βρεί.

 

Το Template είναι έτσι ρυθμισμένο ώστε να χρησιμοποιείται η γραμματοσειρά Courier New στο κατάλληλο μέγεθος κάθε φορά ώστε ανεξάρτητα με την κλίμακα που τυπώνουμε , η διάσταση να τυπώνεται στο ίδιο μέγεθος στο χαρτί. Δηλαδή , τυπώνοντας με στυλ διαστάσεων 1:100 στην αντίστοιχη κλίμακα , τα γράμματα που συνοδεύουν τη διάσταση έχουν συγκεκριμένο ύψος. Το ίδιο ακριβώς ύψος θα έχουν αν τυπώσουμε σε 1:20 με το αντίστοιχο στυλ διαστάσεων.

 

Δοκιμάστε το ... και εδώ είμαστε .

post-342-131887227019_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Hello Guys again,

 

θα ξεκινήσω την έκδοση αδείας για ένα κτίριο ισόγειο με πρατήριο υγρών καυσίμων, πλυντηρίου (εκτός κτιρίου) και συνεργείου.

Επειδή έχω ασχοληθεί μέχρι στιγμής μόνο με τις παραδοσιακές Η/Μ μελέτες κτιρίων(μόνο πολεοδομίες οπότε), είμαι στο ψάξιμο για το τι χρειάζεται για την άδεια ίδρυσης και λειτουργίας.

Έχω δει κάποια σχετικά σχέδια τα οποία περιλαμβάνουν όλο τον εξοπλισμό της επιχείρησης (αντλίες καυσίμων, ανυψωτικά, υδραυλικές πρέσες κτλ) και από οτι ρώτησα όλα αυτά είναι σύμβολα και είναι έτοιμα σαν blocks στο AutoCAD.

Δεν σας ρωτώ για τα διαδικαστικά και τις υπηρεσίες που εμπλέκοντε. Αυτές θα τις ανακαλύψω στην πορεία.

Επειδή όμως είμαι σε φάση αρχικού σχεδιασμού και περιμένω απάντηση για το τι μηχανήματα και πόσα θα μπούν στο συνεργείο, θέλω να σας ρωτήσω αν ξέρετε κανένα site με free blocks όπως αυτά που περιέγραψα παραπάνω.

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.