Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συγκολλήσεις


koulid88

Recommended Posts

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού έχει πιστοποιηθεί ως συγκολητής από γνωστή εταιρεία ηλεκτροδίων κλπ. με παρακολούθηση σεμιναρίων και πρακτικών πληρώνοντας κάποιο ποσό.

Με κάθε επιφύλαξη, νομίζω ότι αντίστοιχα μπορεί να το πάρει και κάθε ενδιαφερόμενος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστώ Τριαντάφυλλε :) ΓΙα να πω την αλήθεια το θέμα κόστους δεν το είχα σκεφτεί...Πέρασε απτο μυαλό μου ότι θα ήταν κάτι σαν τα επιδοτούμενα...Δεν μου χρειάζεται στην δουλειά μου, απλά επειδή ξέρω πάνω κάτω να κολλάω είπα μήπως ήταν κάτι εύκολο να πάρω και μια πιστοποίηση..ένα χαρτι παραπάνω ποτέ δεν κάνει κακό, αλλά αν το κόστος είναι υψηλό μάλλον θα το ξανασκευτώ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ξέρω από βόλο και το έχω ψάξει αυτο που λέτε υπάρχει και εκεί καποιος φορέας που σε εκπαιδεύει και σε πιστοποιεί να κάνεις ελέγχους συγκολλήσεων.

 

Αυτό όμως απευθύνεται σε οποιονδήποτε άνθρωπο και η δουλειά σου ύστερα είναι χειρονακτική. Δεν χρειάζεται να εχεις πτυχίο μηχανολόγου.

 

Αυτό που είπε ο συνάλελφος για την Γερμανία (και αγγλια , international welding engineer) είναι το μόνο που βρήκα και εγώ αλλά δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί να αναγνωριστεί στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπαρχει η εταιρεία Black Smith Associates 6972990839

 

 

QUOTE=Pavlos;113107]Σκοπεύω να πάρω σχετική πιστοποίηση (International Welding Engineer) κατόπιν παρακολούθησης ανάλογου εκπαιδευτικού προγράμματος (480 εκπαιδευτικές ώρες συνολικά) στη Γερμανία. Ο φορέας ονομάζεται Schweisstechnische Lehr- und Versuchsanstalt (SLV) και ασχολείται με την εκπαίδευση και πιστοποίηση συγκολλητών, μηχανικών συγκολλήσεων αλλά και προσωπικού διενέργειας μη καταστροφικών και άλλων ελέγχων. Επίσης διενεργούν επιθεωρήσεις σαν ανεξάρτητος πραγματογνώμονας στον τομέα του ελέγχου υλικών και άλλους παρεμφερείς τομείς (τήρηση ποιοτικών στάνταρντ για συγκολλητές κατασκευές).

 

Από όσο γνωρίζω κι εγώ δεν υπάρχει αντίστοιχος τίτλος στην Ελλάδα, ή ανάλογα προγράμματα. Αλλά ας μας διαφωτίσει κάποιος που ξερει κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Για πιστοποίηση συγκολητών, αρκεί ένα τηλέφωνο στην Εθνικό Σύστημα Διαπίστευσης Α.Ε. ΕΣΥΔ.

 

Αυτοί θα σας πουν σε ποιούς φορείς μπορεί να γίνει η διαπίστευση - αν δεν διενεργούν ακόμα αυτοί αξιολογίσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αγαπητοί κύριοι συνάδελφοι,

 

Θα ήθελα και γω με τη σειρά μου να διαφωτίσω την κατάσταση περί Συγκολλήσεων και ότι αυτό συνεπάγεται και υπάρχει στην χώρα μας..

 

1)Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει κάποια σχολή (εκπαιδευτικό κέντρο) δημόσιο είτε ιδιωτικό, το οποίο να διενεργεί εκπαίδευση και πιστοποίση (με την απόκτηση ανάλογου δίπλωματος) Μηχανικού Συγκολλήσεων-Mechanical Welding.

Τέτοιες σχολές υπάρχουν στο εξωτερικό, με πιο δημοφιλέστερη στον τομέα αυτό την SLV στο Duisburg, όπως ανέφερε και πιο πριν ο συνάδελφος.

 

2)Στην Ελλάδα υπάρχουν 3 έγκυρα και αξιόπιστα εκπαιδευτικά και εξεταστικά κέντρα τα οποία προσφέρουν εκπαιδευση και πιστοποίηση προσωπικού Μή Κατστροφικών Ελέγχων με απόκτηση πιστοποιητικών Level I,II και ΙΙΙ.Ονομάζονται Ελεγκτές ή Επιθεωρητές Μή Καταστροφικών Ελέγχων.

 

3)Δύο από τα τρία εκπαιδευτικά κέντρα προσφέρουν επίσης εκπαίδευση και πιστοποίηση Επιθεωρητή Συγκολλήσεων (Welding Inspector).

Σημ:Κύριοι...Προσοχή..Άλλο ο Μηχανικός Συγκολλήσεων και άλλο ο Επιθεωρητής Συγκολλήσεων..

Η απόκτηση λοιπόν πιστοποίσης Επιθεωρητή Συγκολλήσεων διακρίνεται σε δύο επίπεδα Level 2 και 3 κατά ευρωπαικές προδιαγραφές και μόνο!

Ανάλογο course υπάρχει και στην σχολή SLV όπως προανέφερα μόνο που αν θυμάμαι καλά εκεί υπάρχουν τα επίπεδα Comprehesive και Advanced.

Η διαφορά;;Σαφέστατ οικονομική όπως αντιλαμβάνεστε και σίγουρα γνώση και εγκαταστάσεις του εξωτερικού και της συγκεκριμένης σχολής δεν συγκρίνονται με τα εδώ κέντρα.(χώρίς να θέλω να υποβαθμίσω κανένα από αυτά΄)

 

4)Ένα εκπαιδευτικό κέντρο που προαναφέρθηκε από συνάδελφο είναι και αυτο το οποίο προσφέρει εκπαίδευση και πιστοποίηση Ηλεκτροσυκολλητών σε διάφορες τεχνικές και μεθόδους συγκόλλησεις. (Υπάρχουν όμως από όδο γνωρίζω και άλλες σχολές όπως αυτή του Σκαραμαγκά΄πιθάνως και κάποιες άλλες που δεν γνωρίζω οι οποίες όμως εκπαιδεύουν το προσωπικό του και μόνο..αν κανω λάθος ας με διορθώσει και να μας ενημερώσει κάποιος συνάδελφος)

 

5) και βασικόν..Συνάδελφοι...να μην ρωτάμε αν αυτά τα πιστοποιητικά ή όποια πιστοποιτικά,προέλευσης από ιδιωτικά κέντρα, μετράνε στο δημόσιο.

Τα πιστοποιητικά αυτά ειναι επαγγελματικης κατάρτισης..Αναγνωρίζονται από το δημόσιο φορέα μόνο εανκαι εφόσον προορίζονται οι υποψήφιοι για την ανάλογη θέση..Π.χ το 2007 τα ΕΛΠΕ είχαν βγάλει προκύρηξη για Επιθεωρητές Συντήρησης και προαπαιτουσαν οι υποψήφιοι να είναι κατοχοι πιστοποιητικών Μή Κατατροφικών Ελέγων.

Τα πιστοποιητικά Welding Eng. και Welding Insp. και συνεπώς άτομα με τις αντιστοιχες γνώσεις ζητούνται από κατασκευατικές εταιρείες οι οποίες δουλεύουν τα έργα τους με προδιαγραφές που απαιτείται η παρουσία των ανωτέρων και από τις εταιρέιες αυτές η κατοχή τέτοιου πιστοπιητικού θεωρείται επιπλεόν προσόν.Κοινώς είναι Μηχανολόγοι Μηχανικοί με γνώσεις στο αντικέιμενο των συγκολλήσεων και οι οποίες αποδεικύονται με τα αντίστοιχα πτυχία-πιστοποιητικά-διπλώματα(..όπως θέλετε πέστε τα..) που έχουν.

 

Φιλικά και με εκτίμηση,

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να συμφωνήσω και γω με τον προλαλήσαντα.

 

Για μεταπτυχιακό στις συγκολλήσεις μόνο στο εξωτερικό έχω ακούσει.

 

Τώρα στην Ελλάδα παίζουν τα σεμινάρια και τα διάφορα προγράμματα εκπαίδευσης. Για πιστοποίηση σε Μη Καταστρεπτικούς Ελέγχους γνωρίζω ότι πρόσφατα εκπαιδευτικά προγράμματα διεξάγει η Acucert πιστοποιημένα από τον Οργανισμό Επιθεώρησης και Πιστοποίησης TÜV NORD Systems GmbH & Co. KG.

Ορίστε και το site για όσους ενδιαφέρονται.

http://www.acucert.gr/welcomeacucert/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αγαπητοί συνάδερφοι, επαναφέροντας το θέμα απ' τα ξεχασμένα ήθελα να σας πω ότι τέλη Σεπτεμβρίου δίνω εξετάσεις (κατόπιν παρακολούθησης του εκπ. προγράμματος, φυσικά) για απόκτηση του τίτλου (... πιστοποίησης, όπως θέλετε πέστε το) International welding engineer.

Ευχηθείτε μου καλή τύχη για τις εξετάσεις και αν με το καλό παν όλα καλά, ότι ερωτήσεις έχετε σχετικές με την τεχνολογία των συγκολλήσεων θα είμαι στη διάθεσή σας να τις συζητάμε. Όχι ότι θα είμαι ο ειδήμονας για αυτά τα θέματα αλλά με τη συζήτηση και το ψάξιμο όλο και κάτι παραπάνω θα μάθω και γω.

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία συνάδελφε!

(από έναν ερασιτέχνη -και φυσικά μη διπλωματούχο ηλεκτροσυγκολλητή)

Οι άνθρωποι με ουσιαστικές (και πιστοποιημένες) γνώσεις στον τομέα είναι λίγοι και πολύτιμοι!

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.