Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ικανοτικός έλεγχος ASAP


 

Recommended Posts

Συναδελφοι καταρχας καλησπερα..

Εχω καταθεσει τα στατικα για μια 5οροφη οικοδομη.Βαση κανονισμου γνοριζω οτι τα τοιχεια πρπει να ειναι 2.00 μετρα. Εγω εχω κανει τοιχιοκολονες του 1.5 μετρου (προσοχη δεν τα χαρακτιριζω ως τοιχεια) και σαφως εκανα χριση Ικανοτικου ελεγχου. Απο την πολεοδομια μου λενε οτι στην πυλωτη υποχρεουμε να βαλω 2,0 μετρα τοιχωματα. Πειτε μου , αν καποιος ξερει πως αλλιως να τους εξηγησω οτι δεν ειναι τοιχωματα αλλα υποστηλωματα-τοιχιοκολονες και κατα συνεπεια δεν χρειαζεται να σχεδιασω και να κατασκευασω τοιχεια των 2 μετρων......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!

Όταν υπάρχει πυλωτή, ή κατάστημα στο ισόγειο της οικοδομής, είναι υποχρεωτική η επάρκεια τοιχωμάτων, άσχετα από το εάν γίνεται ικανοτικός έλεγχος. Και εφόσον η οικοδομή σου είναι πενταόροφη, δυστυχώς υποχρεούσαι να βάλεις δίμετρα τοιχεία. Δυστυχώς, δεν θυμάμαι σε ποια παράγραφο του ΕΑΚ αναφέρεται αυτό, αλλά το έχω συναντήσει στο παρελθόν και το έχω βρει μέσα στον κανονισμό.

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι οι τοιχοκολωνες;

 

Απο την αλλη, πανω απο 5 οροφους τοιχειο ειναι το στοιχειο με L>=2,00μ και απο τον ικανοτικο εξαιρουνται ΜΟΝΟ κανονικα δομηματα εως 2 οροφους και οταν ΔΕΝ υπαρχει ασυνεχεια οροφων (πυλωτη-καταστηματα). Αρα εσυ δεν γλιτωνεις την ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ επαρκεια τοιχωματων (ην>0,60).

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη σου λενε οτι ή θα βαλεις 2 μέτρα τοιχωμα ή καθόλου τοιχωμα...νομιζω ο κανονισμος και με τις νεες επεξηγησεις του 2003 λεει οτι δεν μπορουμε να μετρησουμε τοιχειο στο nv εαν δεν ειναι 2μετρο και οτι γενικα δεν λειτουργει σαν τοιχειο τετοιο στοιχειο.Λεει βεβαια οτι αν το διαγραμμα ροπων και τεμνουσων μοιαζει με αυτο του τοιχειου που εχει σαν υποδειγμα μπορεις να το θεωρησεις τετοιο και να το λαβεις υποψην σου.(Νομίζω κιόλας γιατι δεν εχω κανει οικοδομη χωρις nv>0.6).τωρα το αν το στοιχειο ειναι τοιχιοκολονα ή τοιχιο πιστευω θα φανει απο το διαγραμμα ροπων και τεμνουσων..αν εχει διαγραμμα που μοιαζει με προβολο (κυριως στην βαση του γιατι μετα ισως αλλαζει) ειναι τοιχειο , αν ειναι σαν αμφιπακτο με μηδενισμο ροπων στην μεση σε ολους τους οροφους ειναι κολονα...παντως φιλε μου παρολο που ο κανονισμος το επιτρεπει και δεν καταλαβαινω γιατι να θελει μονο στην πυλωτη πιστευεις οτι μπορεις πραγματι να εφαρμοσεις τον ικανοτικο στην πραξη..?ενα σιδερο να αυξησεις σε ενα δοκαρι και πρεπει να αυξησεις και τον οπλισμο των στυλων που λεει ο λογος!ο ικανοτικος στο προγραμμα γινεται με βαση αυτα που υπολογιζει στους ξυλοτυπους και αν ατα αλλαξεις σε μεγαλο ανοιγμα ή λογω αγκυρωσης τι γινεται?!

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι στην μελετη χαρακτιριζονται ως τοιχωματα αυτα που θελω. Τα υπολοιπα θεωρουνται ως υποστηλωματα. Οποτε δεν μπορει να εχει βαση ο ελεγχος επαρκειας τοιχωματων για τις τοιχιοκολονες μου.Δεν ξερω παλι

Link to comment
Share on other sites

ak2 έχεις τοιχεία 2μ που να καλύπτουν το nv>0.60?

Αν έχεις, τότε σου ζητάνε και τα άλλα στοιχεία να τα κάνεις 2μ παρόλο που εσύ δεν τα λαμβάνεις στον υπολογισμό του nv και τα οπλίζεις/υπολογίζεις σαν κολώνες?

 

Αν τώρα δεν έχεις τοιχεία 2μ που να καλύπτουν το nv>0.60, πρέπει υποχρεωτικά να έχεις αφού υπάρχει pilotis δηλαδή μαλακός όροφος.

Link to comment
Share on other sites

Ο όρος "τοιχιοκολόνα" δεν υπάρχει.

Αν ένα κατακόρυφο στοιχείο έχει μήκος πάνω από 1μ και λόγο πλευρών μεγαλύτερο ή ίσο του 4 χαρακτηρίζεται τοίχωμα. Σε κάθε άλλη περίπτωση χαρακτηρίζεται υποστύλωμα.

 

Για να ληφθεί υπόψη η συμβολή ενός τοιχώματος στο nv (στον αριθμητή του λόγου τέμνουσα τοιχωμάτων προς ολική τέμνουσα) θα πρέπει αυτό να έχει μήκος οπωσδήποτε 2μ για κτίριο άνω των τεσσάρων υπέργειων ορόφων στους οποίους συμπεριλαμβάνεται και η πρόβλεψη. Το θέμα αυτό έχει ξεκαθαρίσει με σχετικές διευκρινήσεις και δυστυχώς δεν μπορείς να το προσμετρήσεις στο nv, ακόμα και αν το διάγραμμα των ροπών είναι τοιχώματος και όχι στύλου.

Εφόσον το τοίχωμα συνδέεται εγκάρσια μ' άλλο τοίχωμα το απαιτούμενο μήκος περιορίζεται κατά 0,20μ στα 1,80μ .

 

Αν έχεις pilotis ή ασυνέχεια τοιχοπληρώσεων σε κάποια στάθμη (μαλακό όροφο) τότε υποχρεωτικά πρέπει να έχεις επάρκεια τοιχωμάτων και στις δυο διευθύνσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Όταν υπάρχει πυλωτή, ή κατάστημα στο ισόγειο της οικοδομής, είναι υποχρεωτική η επάρκεια τοιχωμάτων, άσχετα από το εάν γίνεται ικανοτικός έλεγχος. Και εφόσον η οικοδομή σου είναι πενταόροφη, δυστυχώς υποχρεούσαι να βάλεις δίμετρα τοιχεία. Δυστυχώς, δεν θυμάμαι σε ποια παράγραφο του ΕΑΚ αναφέρεται αυτό, αλλά το έχω συναντήσει στο παρελθόν και το έχω βρει μέσα στον κανονισμό.

 

οταν ειναι 2οροφο επι pilotis μπορεις να μην εχεις επαρκεια τοιχωματων αλλα υποχρεουσαι να κανεις ικανοτικο.

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια τα τοιχεια που δημιουργουν τον πυρηνα ειναι 225 εκατοστα.Απο εκει και περα εχω στοιχεια με μηκοσ 150 εκατοστα τα οποια δεν τα θεορω τοιχωματα-οποτε και πκανω ικανοτικο ελεγχο....Τωρα οσον αφορα το θεμα πυλωτη στο ΦΕΚ (προσθετα σχολια στο ΦΕΚ-781/Β/18-06-2003)γραφει οτι σχετικα με τις πυλωτες ειναι αναγκαια η τηρηση των ελαχιστων μηκων(δηλ2μετρα που λετε ολοι) για τον χαρακτηρισμο ενος στοιχειου ως τοιχωμα...Εγω στο FESPA(φαινεται και στο τευχος) λαμβανω ως τοιχεια μονο αυτα του πυρηνα και λυνω τα υπολοιπα με ικανοτικο. Συνχωρεστε με αν δεν εχω καταλαβει την αποψη απο καποιον απο σας και δωστε μου να καταλαβω τι θα μπορουσα να κανω?

ευχαριστω και παλι

 

ps.Χαρις και Erling δεν διαφωνω μαζι σας αλλα οπως γραφει ο ποιο πανω ΦΕΚ ονομαζονται τοιχεια αυτα που χαρακτιριζεις ως τοιχεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.