Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα νομοθεσία για έκδοση οικοδομικών αδειών - σκέψεις και ενημέρωση


howard_roark

Recommended Posts

Πάντως να πω τη γνώμη μου για τους ημιυπαίθριους αφού κάνενας δεν τηρεί τον νόμο γιατί δεν τον αλλάζουν σε ότι αφορά τους ημιυπαίθριους στην οικοδομή; Γιατί δεν το προτείνει αυτό το ΤΕΕ αλλά ακουώ συνέχεια να λέει να μην νομιμοποιηθούν; Και τέλος το off topic.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

προφανώς δεν απέδωσα σωστά αυτό που ήθελα να πώ

Το κατάλαβα -φίλε και συνάδελφε JTB- ότι δεν διατύπωσες σωστά αυτό που ήθελες να πεις.

Αυτό επισήμανα κι εγώ, δεν αμφισβήτησα τις προθέσεις σου.

 

Δηλαδή οι ιδιώτες συνήθως δεν κλείνουν ημιυπαίθριους

Για πολλοστή φορά θα επαναλάβω την προτροπή μου για προσεχτική ανάγνωση των δημοσιεύσεων στις οποίες απαντάμε.

Με το σχόλιο· "αυτό το κάνουν (συνήθως) όσοι συνεργάζονται με κατασκευαστές", απάντησα στην υπερκείμενη παράθεση·

"στον πελάτη λέμε ότι χτίζει 368 τ.μ., σχεδιάζουμε 368 τ.μ. και μετά κόβουμε Η/Χ για τη πολεοδομία", του συναδέλφου JTB.

 

Δεν διαφώνησα με την ύπαρξη της πρακτικής του "κλεισίματος", αλλά με το γεγονός ότι γίνονται σχέδια με κλειστούς Η/Χ σε ιδιώτες.

Link to comment
Share on other sites

@ Shelby

Δηλαδή, πονάει δόντι, βγάζει δόντι? (Πού τα θυμάμαι αυτά της γιαγιάς μου, απορώ!)

 

Το κλείσιμο των Η/Χ σύμφωνα με άποψη που ακούστηκε στην τηλεόραση από την Ενωση Κατασκευαστών, οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στη συρρίκνωση των τετραγωνικών της ελληνικής κατοικίας τα τελευταία χρόνια, λόγω της μείωσης της αγοραστικής δύναμης των Ελλήνων... Δηλαδή όταν παλιότερα έπαιρνες 120τ.μ. διαμέρισμα, δεν τους πείραζες... Δεν συμφωνώ, απλώς μεταφέρω αυτό που άκουσα...

 

Πάντως η άποψή μου είναι ότι ο Η/Χ είναι πολύτιμο αρχιτεκτονικό στοιχείο στις χώρες της Μεσογείου λόγω μεγάλης ηλιοφάνειας και καλοκαιρίας. Οι άτολμες και άτοπες κινήσεις του τελευταίου νόμου (απλή μείωση του βάθους) είναι απαράδεκτες και δείχνουν ότι ασχολούνται άσχετοι άνθρωποι με το θέμα...

 

Είναι σαφές ότι το κράτος ελέγχει την άδεια και τίποτα στη κατασκευή... Είναι σαφές ότι είμαστε λαός άπληστων και προφανώς αμόρφωτων ανθρώπων... (Συγγνώμη που θα τσαντίσω πάλι τον Chilon αλλά δεν καλωπίζονται αυτές οι λέξεις)

Ενα μικρό παράδειγμα.... Ποιό ποσοστό των κατοικιών στην Αθήνα τηρεί τη φύτευση στα 2/3 ακάλυπτου χώρου;;;; Να απαντήσω εγώ? Το μέγιστο 5%

Δηλαδή, αν δεν μπορούμε να ελέγξουμε τα εξωτερικά, θα συζητάμε το πως θα ελέγξω τα υπόγεια; Με όποιον και να μιλήσεις θέλει πράσινη πόλη, αλλά για να φυτεύσει δένδρο, τίποτα....

Και ο μεγάλος παράνομος, το κράτος μέσω ενός τριτοκοσμικού επίπεδου τοπικής αυτοδιοίκησης (ξήλωμα θέλουν όλοι τους) φυτεύει νερατζιές στα πεζοδρόμια...

Δηλαδή, πείτε μου, για πυγμαίους μας έχουν;;; Εσείς χωράτε κάτω από τις νερατζιές; Εγώ πάντως όχι!!!

Μου αρέσει που συζητάμε για ράμπες ΑΜΕΑ στά κτίρια... Δηλαδή, τί, θα προσγειωθούν έξω από τα κτίρια, ρε ηλίθιε δήμαρχε? Πως θα περάσουν από τα πεζοδρόμια των τριών πλακών πλάτους εφόσον στη μία έβαλες εσύ τη νερατζιά και στην άλλη (σε πολλές περιοχές) έχεις τον κάδο των σκουπιδιών;;;;

Με τσαντίσατε πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν με εκνευρίζεις φίλε JTB· άλλωστε δεν διαφωνώ με την ουσία της τοποθέτησής σου.

 

Όσο επικεντρωνόμαστε στις παρανομίες μιας ομάδας πολιτών (άλλος στους μικροιδιοκτήτες, άλλος στους μεγαλοκατασκευαστές,

άλλος στο Τ.Ε.Ε. κ.ο.κ.)· λύση δεν πρόκειται να βρεθεί. Πρέπει να καταλάβουμε ότι φταίμε όλοι.

Η επιλεκτική ενόχληση από την καταστρατήγηση των νόμων οδηγεί σε αύξηση της ανομίας και διαφθοράς.

Link to comment
Share on other sites

ακριβως αυτο ειναι το προβλημα που γραφει ο Chilon.

 

Η επιλεκτική ενόχληση από την καταστρατήγηση των νόμων οδηγεί σε αύξηση της ανομίας και διαφθοράς.

 

Ή ισχυει ο νομος ή δεν ισχυει. Οταν αφησεις την τηρηση του στην ευαισθησια του ιδιωτη δεν βγαζεις ακρη. Και δεν εχει να κανει με την Ελλαδα αυτο. Παντου ετσι ειναι γιαυτο ειναι και δρακοντεια τα μετρα και τα προστιμα στο εξωτερικο. Οι ιδιοι αψογοι πολιτες στη χωρα τους, σε καθεστως ελευθεριοτητας κανουν αισχη πχ αγγλοι στις διακοπες τους σε ελλαδα και ισπανια σε συγκεκριμενα μερη.

 

Να σας πω εγω την προσωπικη μου εμπειρια για προστιμο 1100 δολλαριων πριν 15-16 χρονια, που το εφαγα γιατι εκανα λαθος αφηρημενος τη μερα αποκομιδης των σκουπιδιων? Προσεξτε, οχι απο αδιαφορια, εκανα λαθος. "Επρεπε να ειστε ενημερωμενος κυριε" μου ειπαν. Και με ετσουξε τοσο πολυ σαν φοιτητης που δεν ειχα και λεφτα, που ακομη το θυμαμαι.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να καταλάβουμε ότι φταίμε όλοι.

Tώρα μιλάς σωστά , αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα όσο δεν παίρνουμε κάποια μέτρα . Γιά μένα είναι ΑΝΗΘΙΚΟ να ζητάει το κράτος και όποιος άλλος από τον μηχανικό που παλεύει γιά την επιβίωση του να το παίζει υπεράνω , ενώ οι ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ πολιτικοί και τεε 25 χρόνια τώρα ποιούν την νήσσα .

Το τεε είναι υπεύθυνο γιατί όπου γουστάρει περνάει άποψη , ασχολείται με τα τει , τα κολλέγια , το χωροταξικό γιά τον τουρισμό , αλλά γιά την πραγματικότητα ούτε κουβέντα . Αλλωστε και μέσα στο τεε πέρα από τα κομματόσκυλα , δημιουργούνται σιγά-σιγά οι παρατάξεις των καθημερινών ανθρώπων .

Το κλείσιμο των Η/Χ σύμφωνα με άποψη που ακούστηκε στην τηλεόραση από την Ενωση Κατασκευαστών, οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στη συρρίκνωση των τετραγωνικών της ελληνικής κατοικίας τα τελευταία χρόνια, λόγω της μείωσης της αγοραστικής δύναμης των Ελλήνων... Δηλαδή όταν παλιότερα έπαιρνες 120τ.μ. διαμέρισμα, δεν τους πείραζες... Δεν συμφωνώ, απλώς μεταφέρω αυτό που άκουσα...

Καλά η ένωση κατασκευαστών δείχνει ακριβώς τι κακό έχει κάνει η μη ύπαρξη του ΜΗΚΙΕ . Οταν πρωτοέγινε πήγαινα και εγώ , αλλά είδα ότι αυτό που τους ενδιέφερε ήταν πως θα πάρουν ενημερότητα από το ικα γιατί χρωστάγανε και διάφορα κοινότυπα πράγματα γιά τα κατά πλειοψηφία χαμηλού μορφωτικού επιπέδου μέλη της , πράγμα λογικό μιά και πρόκειται γιά πρώην οικοδόμους , μανάβηδες κλπ , αξιόλογους επαγγελματίες κατά τα άλλα , αλλά ένας σύλλογος πρέπει να έχει και προοπτική . Αυτό που λέει ο Καψιμάλης είναι λαικισμός γιατί οι ημιυπαίθριοι κλείνονται από το 1985 που θεσμοθετήθηκαν , σποραδικά στην αρχή , μόνιμα στην συνέχεια . Βέβαια προσπαθούμε να κλείνουμε λογικό ποσοστό και όχι σε βάρος της λειτουργικότητας του σπιτιού , αλλά πολλοί κατασκευαστές απλά τους κλείνουν όλους , ενώ ο χαμός γίνεται στα επαγγελματικά κτίρια .

Link to comment
Share on other sites

Οταν αφησεις την τηρηση του στην ευαισθησια του ιδιωτη δεν βγαζεις ακρη. Και δεν εχει να κανει με την Ελλαδα αυτο. Παντου ετσι ειναι γιαυτο ειναι και δρακοντεια τα μετρα και τα προστιμα στο εξωτερικο. Οι ιδιοι αψογοι πολιτες στη χωρα τους, σε καθεστως ελευθεριοτητας κανουν αισχη πχ αγγλοι στις διακοπες τους σε ελλαδα και ισπανια σε συγκεκριμενα μερη.

Συνάδελφε και φίλε howard_roark, ούτε μέσα στο μυαλό μου να ήσουν. (Λες να συναντιούνται τα μεγάλα πνεύματα;:lol::lol::lol:).

Όταν -όμως- επισημαίνω ότι δεν έχει να κάνει με την Ελλάδα η παρανομία, με λένε ακραίο.

Ειδικά τα σχετικά με τα σκουπίδια στην Αγγλία, μου τα έχουν μεταφέρει έτσι ακριβώς φίλοι μου που σπούδασαν εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Αφού γενικώς στο εξωτερικό πρέπει να είσαι ενημερωμένος για τους νόμους γιατί εκεί είναι σοβαρά κράτη ξέρεις δεν ξέρεις παρανόμησες πλήρωνε. Γι' αυτό όσοι βγαίνουν έξω γίνονται αρνάκια. Εδώ ζήτω η άγνοια και ο ωχαδερφισμός και το τομάρι μας. Και οριστικά τελος το off topic.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.