Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συγκράτηση χαλικιών σε πρανές με μεγάλη κλίση


 
rigid_joint

Recommended Posts

λοιπόν, τα είδα θεοχάρη και σε ευχαριστώ. Ειναι κυρίως βαρέου τύπου θα έλεγα αλλά πήρα μια εικόνα και σκέφτηκα μια πατέντα με τις μικρές διαμέτρους λόγω συνθηκών πεδίου.

 

βασικά δεν περιμένω και καμμια τρελλή συμμετοχή (κανά 2 ειναι οι βασικοί ύποπτοι να βοηθήσουν, ξέρουν αυτοί).

 

άμα ήταν όμως για προβληματισμό θα'χε σπάσει τα κοντέρ.

 

ο τίτλος θα πρέπει να'ναι πιασάρικος πλέον του στυλ "Συγκράτηση χαλικιών σε πρανές με μεγάλη κλίση - Που βαδίζουν τα χαλίκια όταν πέφτουν? Πρανή ανοιχτά ή κλειστά στα χαλίκια?" κλπ υπαρξιακά

Link to comment
Share on other sites

Rigid μήπως αυτό που χρειάζεσαι είναι οπλισμένη γή? ή κατάλαβα λάθος?

Έχω φτιάξει τέτοιες πλαγιές από "σαραζανέτια" αλλά και με πλεχτό γεωύφασμα που συγκρατεί το 3α.

Link to comment
Share on other sites

agrafiot όχι, δεν θελω συρματοκιβώτια και οπλισμένη γη. θέλω λύση πλέγματος και μόνο, υπάρχει δεδομένη κατάσταση πεδίου και δυσκολίες προσέγγισης.

 

για το πλεχτο γεωυφασμα θέλω να μου πεις

Link to comment
Share on other sites

Rigid, το πλέγμα που χρησιμοποίησα ήταν HDPE (High Density PE πολυαιθυλένιο) και το χρησιμοποίησα αντί συρματοκιβωτίου για κατασκευή οπλισμένης γής. Έκανα στρώσεις 60εκ 3α συμπηκνωμένο με roller και τις "τύλιγα" με το πλέγμα, όπου και μάτιζα την επόμενη στρώση. Οι οπές που έχει η πλέξη ήταν περίπου 2χ2 εκατ. Το πλέγμα το είχα προμηθευτεί από την Βλάχος Μονωτική (αν θεωρείται διαφήμιση να διαγραφεί)

Η περιγραφή αυτή σε καλύπτει?

Link to comment
Share on other sites

Rigid για κοίτα και εδώ.

http://www.gridforce.co.uk/

Στα δεξιά έχει video. Δεν το δείχνει για πρανές αλλά με κάποια πατέντα θα στέκεται.

Για τι κλιση πρανούς μιλάμε όμως?

Link to comment
Share on other sites

ώραια λοιπόν agrafiot, το κρατάμε αυτό, πιθανα να μπορεί να εφαρμοστεί γιατι υπάρχει και σχετική αδυναμίας πρόσβασης.

ερώτηση γιατί δεν κατέχω: το πλέγμα το συγκρατούσες και με αγκύρια στο πρανές ή στην περιπτωση σου ήταν περιττά (μάλλον ηταν περιττα αν κατάλαβα καλά)

Για τι κλιση πρανούς μιλάμε όμως?

tectonator αρκετά πάνω από 1/1, δεν τα έχω μπροστά μου τώρα

Link to comment
Share on other sites

Για επιπλέον ασφάλεια χρησιμοποίησα και αγκύρια στις στρώσεις (όχι στο πρανές). Μην φανταστείς όμως κάτι πολύ εξεζητημένο ή κάποιο ειδικό τεμάχιο. Έδενα τις ματίσεις του πλέγματος με σύρμα, και έβαλα έναν σιδερά και έφτιαξε τσέρκια τα οποία πάκτωνα στην στρώση.

 

Το πρανές μου ήταν 40μ μήκος, 14 μέτρα ορίζόντια απόσταση και 12 μέτρα κατακόρυφη απόσταση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.