Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επανασύσταση πολεοδομικού φακέλου (κατεστραμμένου)


Recommended Posts

Σε παλιό κτίριο ψάχνοντας έμαθα ότι η άδειά του και ο φάκελος έχει πολτοποιηθεί (καταστραφεί κοινώς).

 

Τι γίνεται στις περιπτώσεις αυτές που θέλω να βγάλω άδεια ανακαίνισης και επισκευών ?

 

Το κτίριο είναι κατασκευασμένο το 1930 και δεν επιθυμώ να βρω μεσοβέζικες λύσεις όπως "μικρής κλίμακας" καθώς θέλω να υπάρχει πολεοδομικός φάκελος και ΟΛΑ ΝΟΜΙΜΑ ΚΑΙ ΩΡΑΙΑ !!!

 

Πρέπει πρώτα να επαναδημιουργήσω φάκελο με βασιζόμενος σε αποτυπώσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Πας στην πολεοδομία ή στην νομαρχία και παίρνεις βεβαίωση οτι έχουν καταστραφεί τα αρχεία. Προ του 55 νομίμως υφιστάμενα. Άρα με αποτύπωση είσαι ΟΚ. Αν θέλεις να κάνεις προσθήκη ανοίγεις πολύ μεγάλο θέμα. Πρέπει να βρεις το νόμιμο περίγραμμα... Δεν στο συνιστώ.

 

Το αρχείο παλιότερα ήταν στην πλατεία Θεάτρου - απέναντι από το guru bar.

 

Πέρυσι μεταφερόταν, υποθέτω προς Συγγρού 30. Δεν έχω ξανακάνει από πέρυσι τέτοια αίτηση, οπότε ρώτα καλύτερα που τα πήγαν.

Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχάσεις την Αμοιβή Αποτύπωσης!!!! Μη λυπηθείς...ξανά φάκελο από την αρχή θα συντάξεις.

 

Υ.Γ. Σου πείραξα τον τίτλο...στο description προσπαθώ να βάλω τις γενικές κατηγορίες.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι θυμάμαι σε μια αντίστοιχη περίπτωση μου είχαν πει από την Πολεοδομία Θεσσαλονίκης ότι γίνεται αποτύπωση και θεωρούνται τα σχέδια αυτά. Εκείνο που είναι απορίας άξιον είναι τί γίνεται όταν από την αποτύπωση προκύψουν πράγματα προδήλως παράνομα με βάση τον Οικοδομικό Κανονισμό (ακόμη κι αυτόν που ίσχυε την περίοδο ανέγερσης του κτιρίου).

Link to comment
Share on other sites

Εκείνο που είναι απορίας άξιον είναι τί γίνεται όταν από την αποτύπωση προκύψουν πράγματα προδήλως παράνομα με βάση τον Οικοδομικό Κανονισμό (ακόμη κι αυτόν που ίσχυε την περίοδο ανέγερσης του κτιρίου).

 

Πιστεύω ότι αφού είναι χωρίς φάκελο και είναι προ του 55 άρα το βαφτίζουμε “Νομίμως υφιστάμενο” τότε πώς είναι δυνατόν να έχει παρανομίες;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Οκ

άσε σε αυτή την περίπτωση κλάφτα

 

http://www.michanikos.gr/viewtopic.php?p=3101&highlight=#3101

άμα κρίνω από ένα ερώτημα που έκανα αρχικά μόλις γράφτηκα στο forum

και δεν έχω λάβει έστω ένα σχόλιο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλησπέρα σε οικόπεδο εξ΄ αδιαιρέτου ο κάθε ιδιοκτήτης έχει το 50% του οικοπέδου υπάρχει ένα κτίσμα με άδεια του 67 και αναθεώρηση του 70 στο πρώτο μισό του οικοπέδου και ένα αλλο κτίσμα στο δεύτερο μισό το οποίο είχε άδεια το 92 και έπεσε μόνο ο σκελετός το 96 αφού έληξε η άδεια πάω για νομιμοποίση με το άρθρο 22 η πολεοδομία μου ζητάει την άδεια του κτίσματος του 67 δεν μπορώ να τη βρω με τίποτα ούτε στην άδεια του 92 έχετε κάποια ιδέα τι μπορώ να κάνω

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχάς έψαξε ο ιδιοκτήτης στο προσωπικό του αρχείο να βρει ΄κάποιο παλαιό στέλεχος;;;;

γνωριζεις τους αριθμούς των οικοδ. αδειών;;

έψαξες στην αρμόδια πολεοδομία μήπως τις βρεις βάσει διέυθυνσης ή έτους;;;;

 

υπάρχει ακόμη και η ΔΕΗ όπου βάσει του αριθμού του ρολόγιου μπορούν να βρουν τον αριθμό της αδείας

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.