Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέγιστη διατομή τεγίδας IPE


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 108
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ξερω...γιαυτο ειπα "δεν ξερω τι παιζει..."

Αλλα μπορει να εχει κανενα αξονικο περιεργο η τεγιδα...(δεν εχω κανει γερανογεφυρα και δεν ξερω..)

Link to comment
Share on other sites

Για να επανέλθω στο αρχικό μου ερώτημα, μπορώ να θεωρήσω την επικάλυψη ωστε να εξασφαλίσω τον στρεπτοκαμπτικο λυγισμο της τεγίδας ? (να μην γινει έλεγχος).Εχω επικαλυψη 0,50kn/m2.Το διαβασα εδω στο forum αυτο.

Κανοντας μια δευτερη επιλυση με ΗΕΑ 100-120 αντι για ΙΡΕ ειμαι οκ και δεν με απασχολει η επικαλυψη αν θα παιξει καποιο ρολο

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια οι τεγιδες επειδη μετρανε πολλα τρεχοντα μετρα ανεβαζουν το κοστος της κατασκευης...Οποτε και μια διατομη κατω να πας ειναι καλα...

Δεν ξερω αν κοιταξες την τοποθετηση ντιζας για να ελαφρυνεις λιγο τη τεγιδα...

Link to comment
Share on other sites

την εχω υπολογισει την ντιζα, τελικα κατεληξα στα ΗΕΑ.

Παντως συγχαρητηρια για το forum αυτο,καθε θεμα ειναι και γνωση παραπανω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά πρόσεξε να φιλτράρεις τη γνώση και να πάρεις τα σωστά , γιατί ο καθένας απαντάει σύμφωνα με τη δικιά του εμπειρία.

1. Τι πρόγραμμα χρησιμοποιείς ;

2. Tι είδους επικάλυψη έχεις και γιατί βάζεις τόσο φορτίο.

3. Γερανογέφυρα ανυψωτικής ικανότητας ; Πόσους τόνους ;

Aπόσταση τροχών;

4. Κλίση στέγης;

Tα ζυγώματα σου δεν επηρεάζονται από την γερανογέφυρα ;

Άρα αν το έχεις λύσει σε τρισδιάστατο μοντέλο και έχεις βάλει και τις τεγίδες , οι παραμορφώσεις των ζυγωμάτων θα επηρεάσουν τις τεγίδες.

Eμπειρικά μου φαίνονται μεγάλες οι διατομές ζυγώματος και τεγίδων.

Ειδικά για μήκος ΄τεγίδων 5μ. και εμβαδόν επιρροής 0,75μ.

Όπως σωστά είπε ο Τerry , oι διατομές των τεγίδων επηράζουν σημαντικά το κόστος γιατί έχουν πολλά μ.μ.

Δοκίμασες να λύσεις τις τεγίδες με στατικό σύστημα δοκού Gerber ή συνεχούς δοκού πολλών ανοιγμάτων;

Συνδέσμους στέγης και υποστηλωμάτων έβαλες;

Link to comment
Share on other sites

Κατά την δική μου εμπειρία οι διατομές τεγίδας που έβγαλε για 5 μέτρα άνοιγμα και ανά 0,75 είναι μεγάλες.

Στην περίπτωση που λέει ο spy για την περίπτωση όλης της κατασκευής τίθεται θέμα μη γραμμικότητας όσον αφορά την γεωμετρία των μελών και το θέμα αρχίζει και περιπλέκεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.