Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέγιστη διατομή τεγίδας IPE


 

Recommended Posts

Η δοκός Gerber θα τους μπερδέψει.

Επειδή έχεις μικρό μήκος τεγίδων < 5,00μ. , αν έχεις και επικάλυψη πάνελ πολυουρεθάνης και να μην βάλεις δε θα έχεις μεγάλο πρόβλημα.

Εκτός και αν έχεις μεγάλη κλίση στέγης.

Μην περιμένεις μονοσήμαντη απάντηση.

Δες τα αποτελέσματα της ανάλυσης και κρίνε.

 

.....Τι να σου πω , τα εργοστάσια αυτή τη στιγμή σκοτώνονται στα ''μεγάλα έργα'' για να σνομπάρουν και τα μικρά.

Δε χρειάζεται να πας σε ένα από 5-6 μεγάλα εργοστάσια μεταλλικών στην Ελλάδα.

Πήγαινε σε κάποιο οργανωμένο , κοντά στην περιοχή σου , και πάρε μια προσφορά.

Δε θα δεις και φοβερές διαφορές στην τιμή από τα σιδεράδικα , αυτή τη στιγμή.

Εγώ πάντως για το τελευταίο που θα ανησηχούσα, με αυτά που λες , είναι οι τεγίδες.

Συνεχή δοκό εύκολα μπορείς να κατασκευάσεις και να προσομοιώσεις ( ..αν θυμάμαι καλά το Robot δουλεύεις και εσύ).

 

*** Αlexispap,

Στις διαστάσεις , κοπές , τρύπες κτλ. σπάνια γίνεται λάθος.

Ιδίως αν έχεις αυτόματα μηχανήματα κοπής διάτρησης. Περνάς τα αρχεία dstv από το Strucad , Tekla κτλ.. και το μηχάνημα τα κόβει αυτόματα.

Τώρα ο ποιοτικός έλεγχος των συγκολλήσεων είναι τεράστιο θέμα.

Επίσης για την ποιότητα του υλικού ,εγώ προτείνω να χρησιμοποιείτε στις μελέτες από S275 και πάνω.

Το S235 (St37) είναι ''σκάρτο'' υλικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 108
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ειναι ευθυνη του κατασκευαστη να εφαρμόσει τσ ασχεδια που θα του δωσεις....

 

 

 

Οκ. Συμφωνώ. Όμως από τα μπετά έχω μάθει ότι με τα μαστόρια δεν βγάζεις άκρη...Και πολλές φορές με έχει σώσει το.."φιλότιμο" του σκυροδέματος και η υπερδιαστασιολόγιση.

 

Στα μέταλλα όμως η διαστασιολόγιση είναι πολύ πιο ακριβής και υπάρχουν πολύ μικρότερα περιθώρια λάθους. Για αυτό και τα ψιλοφοβάμαι.

 

Εν τέλει εάν μπορείτε μόνο θα ήθελα μία γνώμη για το ποια από τις λύσεις α) (ντίζες) και β) (διαμόρφωση gerber ή συνεχούς δοκού) θεωρείτε κατασκευαστικά πιο εύκολη? Δεν επιμένω άλλο καταλαβαίνω τι λέτε. Θα πρέπει να είμαι από πάνω και να επιβλέπω τα πάντα.

 

Αρχικα μη λες "σιδερας" κατι παθαινω....

 

Άμα ακούσεις τι λέει ο πελάτης.."άντε φέρε την μελέτη να την πάω στον σιδερά να πάρω προσφορά.."

 

spy δεν έχω πρόβλημα με την αναλυση. Βασικά δεν εασχολούμαι με κάνενα πρόγραμμα για τη τεγίδα. Από το πρόγραμμα παίρνω μόνο το αξονικό το οποιό δεν μπορώ να το υπολογίσω λόγω ανέμου και σεισμού. Έχω φτιάξει excelaki και διαστασιολογώ με αυτό τεγίδα και μηκίδα και εάν χρειαστεί επαληθεύω και τα υπόλοιπα μέλη.

Link to comment
Share on other sites

Η συνεχής δοκός είναι πιο εύκολη.

Κάνε 2 τρύπες παραπάνω και βάλε και μανίκια παντού.

Αν και πιστεύω ότι με τεγίδα IPE120 είσαι καλυμένος και δε θα χρειαστείς κάτι από όλα αυτά ( συνεχής δοκό, Gerber κτλ)

Το 50% της επίβλεψης των μεταλλικών γίνεται ....ουσιαστικά στο εργοστάσιο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον..

 

1. Στη δοκος gerber οι αρθωσεις ειναι στον ισχυρο αξονα, οχι στον ασθενη...Δες μηπως κατι κανεις λαθος...

 

2. Αν εχεις προβλημα με το αξονικο γτ δεν κανεις οβαλ οπες?? Πολυ καλη λυση...αλλα δεν ξερω αν μπορουν να την εφαρμοσουν....

 

3. Εγω αμφιερειστες προτιμω, υπο προυποθεσεις λαμβανω υποψη και την επικαλυψη ωε δεσμευση και προτιμω να ανεβω και μια διατομη 'η να βαλλω ντιζες...

Link to comment
Share on other sites

"Αν και πιστεύω ότι με τεγίδα IPE120 είσαι καλυμένος"

 

 

Την 100άρα παλεύω να βγάλω....! :)

 

Terry δηλαδή στον ασθενή η gerber δεν θεωρείται άρθρωση? Τι την θεωρείς εσύ?

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τι μεσο συνδεσης θα βαλλεις..Αν βαλλεις μονο μια λαμα ειναι αρθρωση...Αν βαλλεις διατομη U μποστα πισω ειναι αρθωση???

Link to comment
Share on other sites

...Στις διαστάσεις , κοπές , τρύπες κτλ. σπάνια γίνεται λάθος...

 

Δεν διαφωνούμε... Σπάνια τα λάθη γίνονται... κατά λάθος. :evil: Ειδικά όταν τα λάθη θυμίζουν τροποποίηση της μελέτη. Το σκληρό μαρκάρισμα δεν κάνει σε κανέναν κακό. Είναι απίστευτο τι μπορείς να ανακαλύψεις τριγυρνώντας μέσα στο εργοστάσιο...

 

Υ.Γ: Εννοείται ότι με το μάτι δεν μπορείς να πιστοποιήσεις μια συγκόλληση. Με μια τυχαία βόλτα όμως βλέπεις τι σόι τύποι είναι αυτοί που κολλάνε, αν εφαρμόζουν τους στοιχειώδεις κανόνες, αν κάνουν όντως εσωραφές, αν το πάχος ραφής έχει κάποια σχέση με την μελέτη...

Link to comment
Share on other sites

Terry εγώ μίλαγα για την συνήθη περίπτωση λάμας αριστερά δεξιά - συγκολλητή στη μία τεγίδα και κοχλιωτή στην άλλη. Όχι και σε πρόσθετα U κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Στη δεύτερη περίπτωση ακούω ότι οι σιδεράδες πάνε στο εργοτάξιο με ότι μήκη δοκών βρούνε αδιαφορώντας για το σχέδιο και φτιάχνουν ότι θέλουν.

Τελικό μήκος δε γίνεται να βάλουν ότι θέλουν. Άμα δεν τους επιβλέπει κανένας μερικες φορές βάζουν ρετάλια (να επιμένεις να ταλλαξουν άμα βάλουν) και φτιάχνουν το τελικο μήκος που θέλουνε. Οι ραφές είναι κρισιμο σημείο που ξεχωρίζει το καλό συνεργείο. Επίσης πρέπει να φροντίζει ο μελετητής και ο επιβλέποντας τα μέλη να είναι όσο το δυνατο πιο μονοκόμματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.