Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέγιστη διατομή τεγίδας IPE


 

Recommended Posts

Ανεμο εχω στις τεγιδες 1,05 kn/m και 0.85 kn/m (αναφερω τις max τιμες αφου εχω λυσει με ec-1 και εχω διαφορες τιμες /επιφανεια.Να αναφερω επισης οτι εχω και γερανογεφυρα και εχω κανει τους δυσμενεστερους συνδυασμους .Παντοτε παιρνω στους συνδυασμους 1,35(G +Gγερ)+1,50(γερ +αναλογα καθε φορα φορτισ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 108
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν θέλεις κάνε ένα έλεγχο με το παρακάτω για τις τεγίδες σου.

Να αναφερω επισης οτι εχω και γερανογεφυρα και εχω κανει τους δυσμενεστερους συνδυασμους

Δεν έχει σχέση αυτό με τις τεγίδες.

 

File name: Profile.xls File size: 1.63 MB

Link to comment
Share on other sites

επειδή είναι η πρώτη φορά που δοκίμασα να λύσω με ec-1 σκέφτομαι μήπως έχωκανει καμια "πατάτα".Η πίεση ανέμου πχ σε μια περιοχή επιφάνειας της στέγης μου βγαίνει -0.57κν/μ2.Αυτο το πολ/ζω με την αποσταση 0,72 των τεγίδων για να βρω την φορτιση της τεγίδας kn/m ή αυτη ειναι η τιμη ανα κεκλιμενη επιφανεια στεγης ,οποτε πρεπει να βρω την καθετη ενεργουσα δυναμη , δηλαδη να εχω 0.57*sina*0,72?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι η εξωτερική πίεση έχει αρνητική τιμή αυτό σημαίνει ότι έχεις υφαρπαγή της συγκεκριμένης ζώνης, δηλάδη φορά διανύσματος πίεσης προς το εξωτερικό του κτιρίου.

 

Επίσης οι τιμές αναφέρονται πάντα σε πιέσεις κάθετες προς την επιφάνεια της υπό μελέτης ζώνης.

 

Υπάρχουν σχετικές επεξηγηματικές εικόνες και πίνακες στον EC1 - δες ξανά 5.2 και 7.2.5 παράγραφο.

Link to comment
Share on other sites

archytas αυτο προσπαθω να κανω , αλλα επειδη δεν γνωριζω απο EXCEL εχω μπερδευτει λιγο.Εκει που λες L τεγιδας (στις τιμες) βαζω το μηκος της τεγιδας δλδ 5,00μ ή το 0,72 ?

Τινακι την τεγιδα την εχω τοποθετησει καθετα στην επιφανεια της στεγης

Link to comment
Share on other sites

L ειναι το μηκος της τεγιδες....Χρονια τωρα...

 

 

ΥΓ. Σε αυτα τα κ@λοσαιτ πρεπει να ειναι μεντιουμ να για να κατεβασεις αρχειο...Εγω λινκ για download δεν βρηκα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.