Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση ακροφυσίων (ως sprinkler) CO2


stmech

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Η φιάλη των 30 kg αποδίδει το φορτίο της μέσα σε 1 δευτερόλεπτο.

 

Συνάδελφε μάλλον ήθελες να γράψεις 1 λεπτό

Link to comment
Share on other sites

Από την εταιρεία μου είπαν ότι είναι 1 sec. Είναι μάλλον έτσι γιατί αν περιμένεις 1 λεπτό να σβήσει η φωτιά... ζήτω που καήκαμε.

 

[EDIT]

Τελικά ρώτησα έναν τεχνικό όχι από την εταιρεία εγκατάστασης αλλά από την εταιρεία προμηθευτή της φιάλης και μου είπαν για 30 sec. Επίσης, μου είπαν ότι :

- 29 sec είναι ο ελάχιστος χρόνος εκτόνωσης της φιάλης, ακόμα κι αυτής των 45 kg.

- 1 sec είναι ο μέγιστος χρόνος απασφάλισης της βαλβίδας της φιάλης από τη στιγμή που θα ενεργοποιηθεί ο ανιχνευτής.

- καθόσον το CO2 εξέρχεται του ακροφυσίου η ταχύτητα του αυξάνεται. (αυτό γιατί άραγε;)

- δεν έχει τόση σημασία το ίδιο το δίκτυο όσο ο αριθμός των ακροφυσίων (δεν ονομάζονται springler).

 

[ b35 : ακόμα μαθαίνω... :smile: ]

Link to comment
Share on other sites

Από την εταιρεία μου είπαν ότι είναι 1 sec. Είναι μάλλον έτσι γιατί αν περιμένεις 1 λεπτό να σβήσει η φωτιά... ζήτω που καήκαμε.

 

Συνάδελφε

είχα διαβάσει το άρθρο που δίνω το link και που αφορά το NFPA12/2005 και είδα επίσης και στο NFPA12, στην παράγραφο 3.3.3, που έχεις ανεβάσει εδώ και σε ευχαριστούμε για αυτό και είδα χρόνους εκτόνωσης που εξαρτώνται απο διάφορους παράγοντες και αυτοί οι χρόνοι είναι της τάξης κάποιων λεπτών. Ακόμη κάπου λέει για πάγωμα των σωληνώσεων αν ρυθμός εκτόνωσης είναι κάτω από κάποιο όριο και λόγω αυτού την μη εκτόνωση όλου του co2.

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί και μελετήσει το θέμα της προστασίας με co2, που πολύ ωραία έχεις παρουσιάσει και με τις φωτογραφίες, μήπως μπορείς να με/μας βοηθήσεις με το αν ισχύει τελικά η εκτόνωση 30kg co2 μέσα σε 1 sec?

http://www.psdmh.gr/uploads/TECHNO%20PYROSVESH.pdf

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και κάποια άλλη μορφή του ακροφυσίου με CO2.

 

Παρατηρώ ότι τα ακροφύσια του gnusselt είχαν μικρότερες και λιγότεες οπές εξόδου, σε αντίθεση με τις μεγαλύτερες και περισσότερες της συνημμένης εικόνας.

post-5538-131887229126_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ρώτησα έναν τεχνικό όχι από την εταιρεία εγκατάστασης αλλά από την εταιρεία προμηθευτή της φιάλης και μου είπαν για 30 sec.

 

Ευχαριστώ για την διευκρίνηση συνάδελφε gnusselt

Link to comment
Share on other sites

b35, σωστός και για την αρχική αίτηση διευκρίνησης σχετικά με τον χρόνο, και για την μεταφορά της απάντησης του gnusselt σε ξεχωριστό μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.