Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια σε ζευκτό


 

Recommended Posts

Στα σημεία που κύκλωσα δεν υπάρχουν κολώνες άρα το περιμετρικό δοκάρι θα είναι πρόβολος στα σημεία αυτά πάνω στον οποίο θα πατάει το ζευκτό

post-584-131887228987_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στον κόμβο 1 δεν πατάει ζευκτό,μόνο τοιχοποιία πλήρωσης,άρα δεν έχεις πρόβλημα.

 

Στον κόμβο 2 πατάει ένας μόνο αμείβων,ενίσχυσε λίγο τον κόμβο κ είσαι οκ.Στους 3 κ 4 πάλι δεν έχεις πρόβλημα,καθώς μιλάμε μόνο για ένα ψαλίδι,οπότε πάλι με ενίσχυση είσαι εντάξει.Δες λίγο κ τη λύση σου που σου προτείνω.Μην ξεχάσεις τον ελκυστήρα!!!

 

Μη φοβάσαι,η στέγη δεν έχει τα απίστευτα φορτία.Σκέψου ότι το χιόνι είναι σχεδόν το ένα τρίτο της φόρτισης!Με ένα καλό περιμετρικό δοκάρι θα είσαι οκ κ θα κοιμάσαι ήσυχος.

 

Να σου δείξω εγώ μελέτη που έκανα με ξύλινους αμείβοντες 12/20 κ στο τέλος ο άλλος έβαζε 5/12................

 

Πάρε κ ένα excelάκι να κάνεις δοκιμές με ξύλο.

post-534-13188722902_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με το ότι τα φορτια ειναι μικρά και στην λυση με την επιτόπου ξύλινη κατασκευή.

Λυση στο αρχιτεκτονικο μέρος δεν βλέπω με τις διαφορές κλίσεων υψομετρων κορφία αποστασεων μεταβλητων απο τα άκρα.

Εvan εκτός περιγράμματος οροφου ποσο και που μπορείς να βγείς????

Νομίζω οτι πρεπει να μεταφερθεί το θέμα στην Οικοδομικη, ολο και καποιος αρχιτεκτονας θα έχει σχεδιασει κατι παρόμοιο για να μας ταλαιπωρεί στην μελέτη!!

Link to comment
Share on other sites

@zavi όταν λες να ενισχύσω τον κόμβο τι εννοείς; ένα σενάζ να φτιάξω μέσα στον τούβλινο τοίχο;

Αυτό που βλέπω είναι πως το περιμετρικό δοκάρι θα μείνει ανοικτό αφού από τον κόμβο 2 που θα πάει μετά;

 

εκτός περιγράμματος δεν έχω ιδέα η αρχιτεκτόνισσα δεν μου χει πει τίποτα. Σκεφτόμουν μήπως συνεχίσω το δοκάρι εκτός περιγράμματος για να κλείσει κανονικά.

 

Δηλ. προτείνετε ξύλινη και όχι μεταλλική;

Link to comment
Share on other sites

Πως να βγούν σε μεταλλική σχεδία κοπής και να κουμπώσουν με όλα?

Ξύλο να μπορεί να βαλει και ο μαστορας την πινελία του.

Η μονη μαθηματικά -γεωμετρικα λυση που βρηκα για να μην βγεις εκτός περιγραμματος που πανω απο 0,40εκ προεξεχεί δεν επιτρεπεται νομίζω είναι η εξης:

Τωρα τα πατηματα των ζευκτων που θα γίνουν...?

post-380-131887229052_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ζάβι παπάκι τεε τελεία τζι αρ σε ευχαριστούμε για το excel.μια γνώμη, evan νομίζω είμαι πιο κοντά στον ζάβι, τρίριχτη, ξύλινη,επί στοιχείων σκυροδέματος

(μην φοβάσαι θα έλεγα τους προβόλους, είσαι τελευταίο όροφο χωρίς σημειακό φορτίο!) ελαφριά και προπαντώς όντως ο μάστορας σου θα ζωγραφίσει και δεν θα μπλέξεις με ένα δύσκολα μορφώσιμα μεταλλικό..μπράβο παιδιά γιατί τέτοιες συζητήσεις βοηθάνε όλους μας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.